Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Źródło:
Rolling Stone, tvnmeteo.pl
Trump podpisał akt likwidacji resortu edukacji
Trump podpisał akt likwidacji resortu edukacjiReuters
wideo 2/4
Trump podpisał akt likwidacji resortu edukacjiReuters

Zwolnienia i cięcia w amerykańskim budżecie przeprowadzane w ostatnim czasie przez Donalda Trumpa dotknęły także Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), zajmującą się prognozowaniem pogody. Eksperci w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zwracają uwagę, że takie działania mogą w przyszłości pogorszyć proces ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w Stanach Zjednoczonych.

W wyniku działań prezydenta USA i jego administracji w chaosie pogrążyła się Narodowa Służba Pogodowa (National Weather Service, w skrócie NWS), która działa w ramach NOAA.

Jak zauważa redakcja magazynu "Rolling Stone", aplikacje pogodowe używane przez wielu Amerykanów opierają się na danych obserwacyjnych, które NOAA zbiera z dziesiątek radarów, satelitów geostacjonarnych, czy sieci balonów pogodowych. Jeśli urząd nie będzie mógł działać na swoim zwykłym poziomie, prognozy otrzymywane za pomocą tej aplikacji mogą stać się znacznie mniej dokładne.

>>> CZYTAJ TEŻ: "Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Mówimy o zagrożeniach dla życia i mienia"

Takie prognozy pogody mają kluczowe znaczenie dla wielu branży. Ważne jest również, aby móc dokładnie przewidzieć pogodę, gdy poważne zdarzenia pogodowe zagrażają ludziom w całym kraju.

- Mówimy o zagrożeniach dla życia i mienia. To miejsce, w którym nie chcesz popełniać błędów - mówił David Stensrud, profesor meteorologii i nauk atmosferycznych z Uniwersytetu Stanu Pensylwania.

Funkcjonowanie NOAA i NWS zostało zakłócone przez administrację Trumpa na różne sposoby, a sytuacja może się jeszcze pogorszyć, ponieważ zwolnienia i cięcia budżetowe mają być kontynuowane - zauważa magazyn. W całym kraju ograniczane są starty balonów meteorologicznych, wstrzymywane są niektóre aktualizacje technologii. Istnieją też obawy o utrzymanie systemów ostrzegania przed tornadami, huraganami i nie tylko. Niedawno administracja opublikowała założenia budżetu, który znacznie ograniczyłby badania nad pogodą i klimatem.

- Balony meteorologiczne nie są wystrzeliwane we wszystkich tych miejscach z powodu cięć kadrowych - mówił Stensrud. - Są one wykorzystywane w naszych operacyjnych modelach przewidywania pogody i mają istotny wkład w te modele. Utrata [balonów meteorologicznych - red.] zmniejszy umiejętności prognozowania. Z biegiem czasu istnieje obawa, że prognozy nie będą tak dobre jak wcześniej - dodał.

Richard Rood, emerytowany profesor nauk o klimacie i kosmosie oraz inżynierii na Uniwersytecie Michigan, stwierdził, że pomiary pochodzące z balonów są "niezwykle ważne".

- Mogą spojrzeć na [pomiary balonowe - red.] i sprawdzić, czy model przegapił jakieś ekstremalne wydarzenie lokalne - mówił Rood. - Straciliśmy dane, które często pomagają nam zrozumieć system, którego globalny model nie jest w stanie rozwiązać - dodał.

Jak mówił Rood, jednym z istotnych problemów jest utrata ludzkich prognostów, ponieważ są oni w stanie spojrzeć na te modele i wykorzystać swoją wiedzę do interpretacji tego, co może nadejść w najbliższej przyszłości. Jeśli w rządzie federalnym będzie ich mniej, może to doprowadzić do przeoczenia pewnych rzeczy.

>>> SPRAWDŹ TEŻ: Cios dla zabiegów Trumpa i Muska. Wyrzuceni pracownicy mają wrócić

"To nie jest coś, co można zrobić mądrze w kilka dni"

Stensrud mówił, że NOAA i inne agencje z pewnością mogłyby być bardziej skuteczne, ale sposób, w jaki tak zwany Departament Efektywności Rządu Trumpa i Elona Muska (w skrócie DOGE) podchodzi do swoich cięć kadrowych i budżetowych, nie wydaje się być dobrze przemyślany. Ostatnie sondaże wskazują, że wielu Amerykanów uważa, że Trump i DOGE przyspieszają ten proces.

- Każda agencja może stać się bardziej wydajna, ale zwykle wymaga to czasu na przemyślenie. To nie jest coś, co można zrobić mądrze w kilka dni - przestrzegał Stensrud.

Przez zmiany klimatyczne poważne zjawiska pogodowe stają się z roku na rok coraz częstsze. Huragany, powodzie, fale upałów, pożary stanowią coraz większe zagrożenie, a ludzie muszą być o nich ostrzegani tak wcześnie, jak to tylko możliwe.

- Kiedy zdarzają się trudne warunki pogodowe, urzędnicy zatrudniają wielu pracowników, aby zarządzać wszystkim, co musi się wydarzyć, aby ostrzec opinię publiczną - mówił Stensrud. - Kiedy personel jest na minimalnym poziomie, ludzie ci są bardzo obciążeni - uzupełnił.

Co więcej, nie jest jasne, czy praca wykonywana przez DOGE w jakikolwiek sposób zmniejszy wydatki rządowe, co uznawane jest za jeden z jej deklarowanych celów. Cała Narodowa Służba Pogodowa ma budżet rzędu 1,5 miliarda dolarów, a praca wykonywana przez agencję oszczędza krajowi dziesiątki miliardów dolarów.

Wygląda na to, że modele prognozowania pogody będą nadal działać stosunkowo skutecznie, ale Rood twierdzi, że mogą zacząć się pogarszać przed końcem roku. Jeśli sytuacja tych agencji będzie się nadal pogarszać, ryzyko wzrośnie - piszą dziennikarze "Rolling Stone".

>>> CZYTAJ TEŻ: Tysiące pracowników zagrożonych zwolnieniami

Autorka/Autor:dd

Źródło: Rolling Stone, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NOAA

Pozostałe wiadomości

Burze przechodzą nad Polską w Wielki Piątek. Na Lubelszczyźnie strażacy odebrali ponad 370 zgłoszeń związanych z gwałtowną aurą. Ponad 200 interwencji przeprowadzono natomiast na Podkarpaciu. Materiały pokazujące gwałtowną aurę otrzymaliśmy na Kontakt24.

Ponad pół tysiąca interwencji po burzach

Ponad pół tysiąca interwencji po burzach

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, TVN24, tvnmeteo.pl

Nad Polską przechodzi dziś front burzowy. W części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju i sprawdź, gdzie jest burza.

Gdzie jest burza? Wieczorem wciąż intensywnie pada

Gdzie jest burza? Wieczorem wciąż intensywnie pada

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. W znacznej części kraju synoptycy podnieśli stopień alarmów do drugiego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali. Wyładowaniom mają towarzyszyć silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Niewykluczone są opady gradu. Istnieje także ryzyko pojawienia się trąb powietrznych.

Uwaga, nawet drugi stopień ostrzeżeń. "Istnieje ryzyko trąb powietrznych"

Uwaga, nawet drugi stopień ostrzeżeń. "Istnieje ryzyko trąb powietrznych"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro - sobota, 19.04. Nocą w części kraju pojawią się burze, miejscami będą gwałtowne. Zjawiska będą jednak zanikać. W sobotę miejscami może przelotnie popadać, zrobi się nieco chłodniej. Termometry pokażą do 21 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota, 19.04. Nocą opady mogą być ulewne

Pogoda na jutro - sobota, 19.04. Nocą opady mogą być ulewne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc. Jak wynika z prognozy na kolejne dni, burze nie pozwolą o sobie zapomnieć także w święta, jednak ich zasięg bardziej ograniczony niż w Wielki Piątek. Miejscami zrobi się znacznie chłodniej.

Pogoda na Wielkanoc. Czy odpoczniemy od gwałtownych zjawisk

Pogoda na Wielkanoc. Czy odpoczniemy od gwałtownych zjawisk

Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek aura w Polsce będzie groźna. Jak powinniśmy zachować się podczas burzy? Zobacz specjalną animację, którą w wirtualnym studiu zaprezentował reporter TVN24 Artur Molęda.

Jak przygotować się na burzę? Zobacz animację

Jak przygotować się na burzę? Zobacz animację

Źródło:
TVN24

W piątek przez Polskę przejdzie front atmosferyczny, niosący burze z silnym wiatrem oraz opadami deszczu i gradu. Według prognoz niebezpieczne warunki wystąpią po południu i w nocy. Sprawdź, na co się przygotować.

Tak będą przemieszczać się burze. Mapy

Tak będą przemieszczać się burze. Mapy

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało w Wielki Piątek alert w związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami i silnym wiatrem. SMS-owe ostrzeżenie otrzymali odbiorcy w dziesięciu województwach.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

Na północy Włoch panuje trudna sytuacja po intensywnych opadach deszczu. Mieszkańcy kilku regionów zmagają się powodziami oraz osuwiskami ziemi. Tysiące gospodarstw domowych nie mają prądu. Pojawiają się informacje o ofiarach śmiertelnych.

Północne Włochy pod wodą. Nie żyją ojciec z synem

Północne Włochy pod wodą. Nie żyją ojciec z synem

Źródło:
Meteo.it, ANSA, ENEX

Fala tornad przetoczyła się przez amerykańskie stany Nebraska oraz Iowa. W czwartek krajowe służby odnotowały co najmniej 11 takich zjawisk. Jedno z nich udało się uchwycić na nagraniu.

Tornado uchwycone na nagraniu

Tornado uchwycone na nagraniu

Źródło:
CNN, FOX Weather, NWS

Parlament Japonii zezwolił na używanie broni myśliwskiej do odstrzału niedźwiedzi w miastach. Jest to związane z rosnącą liczbą ataków tych zwierząt na ludzi. Lokalne media podkreśliły, że prawo obejmować będzie tylko osobniki, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców miast.

Poluźnili przepisy dotyczące odstrzału niedźwiedzi

Poluźnili przepisy dotyczące odstrzału niedźwiedzi

Źródło:
PAP, The Japan Times

Zmiany klimatu sprawiają, że alergie na użądlenia owadów mogą stać się coraz bardziej powszechne - alarmują eksperci. Cieplejsze zimy i wcześniejsze wiosny powodują, że owadów może być więcej, a wokół nas pojawią się gatunki, które wcześniej zamieszkiwały inne rejony świata. U części osób użądlenie może prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza

Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza

Źródło:
vox.com, diag.pl

Napływ gorącego, afrykańskiego powietrza sprawił, że w czwartek w Polsce zamiast wiosny mieliśmy lato. Termometry pokazały prawie 30 stopni. Sprawdź, gdzie było najgoręcej. 

Lato w kwietniu. Prawie 30 stopni na termometrach

Lato w kwietniu. Prawie 30 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Obfite opady śniegu i deszczu nawiedziły francuskie, włoskie i szwajcarskie Alpy. W wyniku gwałtownej aury tysiące gospodarstw domowych jest bez prądu, a niektóre drogi, w tym tunel pod Mont Blanc, są nieprzejezdne.

Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach

Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach

Źródło:
PAP, Reuters,meteonews.ch

Astronomowie wykryli najbardziej obiecujące jak dotąd oznaki życia poza Układem Słonecznym. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Badacze wyjaśnili, że dotychczasowe obserwacje nie wystarczą jednak, by w stu procentach potwierdzić pochodzenie związku.

Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"

Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"

Źródło:
University of Cambridge, BBC

Drastyczny spadek temperatury i opady śniegu - takie warunki wystąpiły w wielu obszarach górskich w części Hiszpanii. Zimowy front przetoczył się od północno-zachodniej Galicji aż po południowo-wschodnią Andaluzję.

Śnieg zaskoczył ich w Wielkim Tygodniu

Śnieg zaskoczył ich w Wielkim Tygodniu

Źródło:
Tiempo.es

Do Polski dotarły masy powietrza zawierające saharyjski pył. Ich obecność gołym okiem można zaobserwować w Tatrach, gdzie pojawiło się charakterystycznie matowe i przyćmione niebo. Oprócz pogorszenia widzialności w górach wzrosło także zagrożenie lawinowe związane z gwałtownym ociepleniem.

Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor

Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor

Źródło:
PAP, IMGW

Czerwony alert przed powodziami obowiązuje we włoskim Piemoncie. Włoscy strażacy przeprowadzili tam ponad 400 interwencji związanych z podtopieniami i osuwiskami. Jak wynika z prognoz, nadchodzące dni przyniosą kolejne niebezpieczeństwa.

Wielkanoc przyniesie tam powodzie i osuwiska

Wielkanoc przyniesie tam powodzie i osuwiska

Źródło:
La Stampa, Vigili del Fuoco, tvnmeteo.pl

Rząd Korei Południowej przedstawił nowe dane dotyczące zniszczeń w trakcie tragicznych pożarów lasów z marca tego roku, największych w historii kraju. Wynika z nich, że spłonąć mogło nawet dwa razy więcej terenu niż wcześniej zakładała służba leśna. To największy tego typu kataklizm w historii kraju.

Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano

Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano

Źródło:
PAP

Nad Polską pojawiła się zorza polarna. W nocy ze środy na czwartek na półkuli północnej panowały wyjątkowo korzystne warunki do wystąpienia tego zjawiska. Zobacz, jak Światła Północy prezentowały się w materiałach Reporterów24.

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Dwuletni bóbr o imieniu Kalafior uciekł z ogrodu zoologicznego w Utica w stanie Nowy Jork. Władze zoo przekazały, że wykorzystują drony do poszukiwania zbiegłego gryzonia.

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Źródło:
PAP, upi.com

Naukowcy, wykorzystując fragment mysiego mózgu wielkości ziarnka piasku, stworzyli superprecyzyjną trójwymiarową mapę mózgu ssaka. Praca ta jest zwieńczeniem prawie dekady badań prowadzonych przez 150 ekspertów.

Takiej mapy mózgu ssaka jeszcze nie było. "Wygląda jak odległa galaktyka"

Źródło:
CNN

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski powoli kończy szkolenie, które ma go przygotować do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Czy obawia się lotu rakietą i życia na stacji? - Na pewno jest dużo obaw. Start rakiety jest dosyć niebezpieczny i jest dużo strachu we mnie, ale przede wszystkim dużo ekscytacji - powiedział w rozmowie z Hubertem Kijkiem, reporterem TVN24 BiS.

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Święta wielkanocne to wymagający czas dla osób z alergiami. Czyhają na nie nie tylko pyłki drzew, lecz także inne zagrożenia związane z przedświątecznymi porządkami, a nawet próbowaniem potraw. Jak się nie dać alergii podczas Wielkanocy?

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Indie i Pakistan zmagają się z falą upałów. Według prognoz synoptyków miejscami temperatura może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza, a skwar prędko nie odpuści. Takie warunki sprawiają, że aura stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia setek milionów ludzi.

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W Tatrach zaczyna robić się coraz bardziej wiosennie. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zauważyli pierwsze świstaki, które wyszły z zimowych kryjówek po wybudzeniu się z zimowego snu.

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Źródło:
PAP

Nowo odkryta kometa C/2025 F2 (Swan) zbliża się do Słońca. Jak przekazał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, staje się widoczna na porannym niebie. Jej orbita wskazuje, że ponownie pojawi się w pobliżu Ziemi dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Źródło:
PAP

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało mapy, które pokazują, gdzie w Europie odnotowuje się najwięcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

Źródło:
ECDC

Rok 2024 był w Europie rekordowy pod względem temperatury - podała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Eksperci wyjaśnili, że część kontynentu odnotowała najdłuższą w historii falę upałów, a wiele regionów spustoszyła susza. Ubiegły rok przyniósł także najpoważniejsze powodzie od ponad dekady.

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Źródło:
PAP, Reuters, WMO

Na skutek burz piaskowych, jakie nawiedziły Irak, wielu mieszkańców miało poważne problemy oddechowe. Wystąpiły też utrudnienia komunikacyjne. Przez słabą widzialność konieczne było między innymi wstrzymanie ruchu na kilku lotniskach.

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Źródło:
AFP, BBC