Małże z gatunku przyszynka szlachetna, których liczebność w rejonie wybrzeży Chorwacji gwałtownie spadała od 2016 roku, zaskoczyły biologów morskich wzrostem swojej liczebności.
Od 2016 roku, kiedy w wodach Morza Śródziemnego rozwinął się śmiertelny dla przyszynek szlachetnych patogen, ich liczebność zaczęła drastycznie spadać. Gatunek uznawany był za bliski wyginięcia. Jeszcze do niedawna szacowano, że u wybrzeży Chorwacji żyje około 10 sztuk przyszynek szlachetnych. W ubiegłym roku lokalny nurek napotkał w wodach okalających północną części Istrii grupę 20 osobników. - Wiadomość ta brzmiała niewiarygodnie. Niemożliwe, że one żyją - oceniał Sandro Dujmovic z organizacji Natura Histrica, która zarządza obszarami chronionymi Istrii.
W tym roku liczebność przyszynek szlachetnych jeszcze bardziej zaskoczyła chorwackich biologów morskich. Naukowcom udało się bowiem zebrać około 100 młodych osobników. Jak tłumaczy Dujmovic, świadczy to o tym, że małże "nadal się rozmnażają".
Przyszynki szlachetne zaskoczyły liczebnością
Młode przyszynki zostały wyłowione i przeniesione do specjalnego akwarium w Puli. Woda, w której tam żyją, poddawana jest filtracji. Ma to zapobiec ewentualnemu rozwojowi pasożytów, mogących atakować małże. - Trzymamy je tutaj przede wszystkim po to, aby zapewnić im jak najczystsze środowisko. Staramy się wzmocnić je tak bardzo, jak to możliwe, aby stały się odporne i zdolne do przetrwania ewentualnego powrotu do morza - wyjaśnia chorwacka biolog Nikolina Premate.
Jak przekonują Dujmovic i Premate, obecnie jest jeszcze zbyt wcześnie, by stwierdzić, co spowodowało powrót małży. Rząd Chorwacji planuje jednak zwiększyć nakłady finansowe na dotyczące tego badania. Dodatkowo "wzdłuż wybrzeża Adriatyku powstała sieć instytucji i osób, które sprawdzają, szukają, zbierają (małże)" - zaznacza Dujmovic.
Przyszynki szlachetne znane są nie tylko za sprawą swojej niskiej liczebności, ale i ogromnych muszli o średnicach sięgających nawet 120 cm. W lokalnym ekosystemie odgrywają one istotną rolę. Filtrują bowiem wodę morską, umożliwiając rozwój innych organizmów.
Źródło: Reuters, TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock