Prawie jednej piątej gatunków roślin i zwierząt Europy grozi wymarcie - wynika z analizy blisko 15 tysięcy gatunków ujętych w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Co przyczynia się do utraty różnorodności biologicznej? Jako jeden z najważniejszych czynników wymienia się zmiany krajobrazu związane z rozwojem rolnictwa.
Różnorodność biologiczna zmniejsza się na całym świecie w bezprecedensowym tempie. Około milion gatunków zwierząt, grzybów i roślin jest potencjalnie zagrożonych wyginięciem w ciągu najbliższych kilku dekad. Władze i organizacje pozarządowe starają się temu przeciwdziałać, wprowadzając różne formy ochrony i zapobiegania. Sukces takich działań zależy od pełnego zrozumienia zagrożeń gatunków, żyjących w konkretnych środowiskach.
Aby lepiej zrozumieć te zagrożenia, Axel Hochkirch z muzeum historii naturalnej Musée National d’Histoire Naturelle w Luksemburgu i jego współpracownicy, reprezentujący różne kraje Europy, przeanalizowali 14 669 gatunków żyjących w Europie kręgowców, bezkręgowców i roślin ujętych w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Dokument ten jest publikowany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Jest to jedno z najpełniejszych źródeł informacji na temat zagrożenia wymieraniem. Analizowane gatunki stanowią około 10 procent wszystkich zwierząt i roślin Europy - lądowych i wodnych (słodkowodnych i morskich). Wnioski zostały opublikowane w środę 8.11 na łamach "PLOS ONE".
Jakie są główne zagrożenia dla bioróżnorodności w Europie?
Po wnikliwej analizie naukowcy donoszą, że ryzyko wymarcia grozi 19 procentom spośród wspomnianych 14 669 gatunków, w tym 27 procentom roślin, 24 procentom bezkręgowców i 18 procentom kręgowców. O ile uwaga związana z ochroną skupia się zwykle na kręgowcach (rybach, płazach, gadach, ssakach i ptakach) - nowe analizy pozwalają sądzić, że proporcja bezkręgowców zagrożonych wyginięciem mocno przekracza wcześniejsze oszacowania organizacji międzyrządowej Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services (IPBES). Analizy potwierdziły, że jednym z głównych zagrożeń bioróżnorodności w Europie są zmiany w sposobie użytkowania ziemi. Powodują one utratę siedlisk, nadmierną eksploatację zasobów biologicznych, zanieczyszczenie oraz rozlewanie się infrastruktury mieszkalnej i biznesowej.
Dwa miliony gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem
Naukowcy apelują o dalsze działania i inwestowanie w proces, który zatrzyma utratę bioróżnorodności. Zaznaczają, że różnorodność biologiczna jest konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa żywności i dobrobytu Europejczyków. - Wyczerpujące analizy 14 669 gatunków z Czerwonej Księgi pozwalają sądzić, że dwa miliony gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. Te liczby każą podwoić ostatnie założenia IPBES, mówiące o milionie gatunków - podsumowują naukowcy.
Źródło: PAP, journals.plos.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock