Australia walczy z mrówkami ognistymi. Jak przekazały lokalne media, temu inwazyjnemu gatunkowi niestraszne są nawet powodzie - owady budują tratwy z własnych ciał, co przyspiesza ich rozprzestrzenianie się. Specjaliści ostrzegają, że ukąszenie tych stawonogów może być zabójcze dla człowieka.
Wschodnia część Australii, głównie stany Queensland i Nowa Południowa Walia, walczy z powodziami i podtopieniami. Trudne warunki pogodowe niosą ze sobą jednak dodatkowe niebezpieczeństwo. Jak poinformowała australijska organizacja ekologiczna Invasive Species Council, obfite opady deszczu mogą przyspieszyć rozprzestrzenianie się śmiertelnie niebezpiecznego gatunku inwazyjnego.
Powodzie im niestraszne
Jak wyjaśnił rzecznik Invasive Species Council Reece Pianta, chodzi tu o mrówki ogniste z gatunku Solenopsis invicta. Te pochodzące z Ameryki Południowej owady zostały zawleczone na kontynent australijski na przełomie XX i XXI wieku.
- Mrówki ogniste są bardziej aktywne przed lub po opadach deszczu i mogą tworzyć duże pływające tratwy, które poruszają się wraz z prądami wodnymi, aby zdobyć przyczółki na nowych obszarach - wyjaśnił Pianta. - Niedawno zaobserwowaliśmy takie zachowanie na farmach trzciny cukrowej na południe od Brisbane.
Organizacja poprosiła mieszkańców o zgłaszanie przypadków napotkania mrówek ognistych. Eksperci podkreślili jednak, by nie próbować samodzielnie walczyć z owadami, są one bowiem śmiertelnie niebezpieczne dla ludzi. Stawonogi są agresywne, gdy uszkodzi się ich mrowisko, a ich bolesne ugryzienia często doprowadzają do wstrząsu anafilaktycznego i pozostawiają po sobie wypełnione ropą pęcherze. W 2022 roku przyczyniły się one do śmierci ponad 80 osób w Stanach Zjednoczonych.
- Mrówki ogniste są jednym z najgorszych szkodników na świecie, a jeśli pozwolimy im rozprzestrzenić się na całym kontynencie, zniszczą australijskie środowisko i rolnictwo, rok w rok będą kosztować naszą gospodarkę miliardy, a liczba interwencji lekarskich po ich ugryzieniach może w przyszłości wynosić nawet 140 tysięcy każdego roku - przekazał Pianta.
Źródło: ABC News, invasives.org.au
Źródło zdjęcia głównego: Invasive Species Council/stevenw12339