Wylesianie brazylijskiej Amazonii osiągnęło najwyższy poziom od 15 lat - wynika z opublikowanych w czwartek oficjalnych danych brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Przestrzeni (INPE). - Te liczby stanowią dla nas wyzwanie, będziemy musieli być bardziej stanowczy w obliczu przestępstw przeciwko środowisku - powiedział minister środowiska Joaquim Leite.
Powierzchnia wylesiona Amazonii w okresie od sierpnia 2019 do lipca 2020 roku wyniosła 10 851 kilometrów kwadratowych. To najwięcej od 2006 roku.
Pomiędzy sierpniem 2020 roku a lipcem bieżącego roku wylesianie wzrosło o prawie 22 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Dane opublikował w czwartek Narodowy Instytut Badań przestrzeni (INPE) w Brazylii.
- Te liczby stanowią dla nas wyzwanie, będziemy musieli być bardziej stanowczy w obliczu przestępstw przeciwko środowisku - przyznał brazylijski minister środowiska Joaquim Leite na konferencji prasowej. Podkreślił jednak, że te dane "nie odzwierciedlają dokładnie rzeczywistości z ostatnich miesięcy".
Wylesianie Amazonii. Stanowisko rządu
Rząd brazylijski stoi na stanowisku, że zintensyfikował swoje wysiłki w walce z nielegalnym wylesianiem poprzez zwiększoną obecność wojskową w terenie. Podczas niedawnego szczytu klimatycznego COP26 Brazylia zobowiązała się do przyspieszenia o dwa lata, z 2030 do 2028 roku, terminu wyeliminowania nielegalnego wylesiania Amazonii.
BBC zauważa, że wylesienie Amazonii wzrosło w okresie prezydentury Jaira Bolsonaro, który wspiera działalność rolniczą i górniczą w lasach deszczowych. Ekolodzy zarzucają mu brak skutecznych działań zakazujących nielegalne zajmowanie lasów.
W tym tygodniu Bolsonaro mówił o "niesprawiedliwych" atakach na Brazylię w związku z wylesianiem. - Chcemy, aby ludzie znali prawdzią Brazylię - powiedział, dodając, że 90 procent lasów nadal jest zachowanych.
Dlaczego Amazonia jest tak ważna
Amazonia to największy na świecie las deszczowy, którego około 60 proc. znajduje się na terytorium Brazylii. Jego ochrona ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania katastrofalnych zmian klimatycznych, ze względu na ogromną ilość pochłanianego przez puszczę dwutlenku węgla. Ale kiedy drzewa giną lub są palone, uwalniają węgiel z powrotem do środowiska.
Źródło: PAP, BBC News, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock