Brazylia zapowiada podpisanie w Glasgow porozumienia w sprawie ochrony lasów

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Ambasador Paulino Carvalho Neto, sekretarza brazylijskiego MSZ ds. polityki wielostronnej, zapowiedział w piątek, że kraj, w którego granicach znajduje się 60 procent Puszczy Amazońskiej, podpisze na Konferencji Klimatycznej COP26 w Glasgow porozumienie w sprawie ochrony lasów.

Brazylia podpisze na Konferencji Klimatycznej COP26 w Glasgow porozumienie w sprawie ochrony lasów – zapowiedział ambasador Paulino Carvalho Neto, sekretarz brazylijskiego MSZ ds. polityki wielostronnej.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Brazylijscy komentatorzy podkreślają, że porozumienie w sprawie ochrony lasów stanie się jednym z najważniejszych wyników tej międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w dniach 31 października - 12 listopada.

Brazylia zapowiada podpisanie porozumienia ws. ochrony lasów

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów rozmów, które doprowadziły w ostatecznym wyniku do porozumienia, które dowodzi, że nowe brazylijskie stanowisko jest postawą kompromisu w kwestiach zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza gdy chodzi o zmiany klimatyczne - oświadczył Carvalho Neto w wywiadzie udzielonym w piątek BBC.

"Porozumienie w sprawie ochrony lasów będzie należało do najważniejszych osiągnięć konferencji w Glasgow. To świadczy o zmianie polityki rządu prezydenta Jaira Bolsonaro w kwestii ochrony środowiska" – napisał w komentarzu redakcyjnym największy brazylijski portal informacyjno-publicystyczny "Correio Braziliense".

Porozumienie, nazwane Forest Deal - jak zapowiada "Correio" - ma być ogłoszone już w trzecim dniu konferencji - 2 listopada.

Coraz mniej lasów

Oczekuje się, że dzięki działaniom rządów mającym na celu ochronę zasobów leśnych Ziemi, uda się zahamować do 2030 roku zmniejszanie się tych zasobów w skali całego globu.

Według sprawozdania Banku Światowego ogłoszonego na krótko przed konferencją w Glasgow, wylesianie w części Puszczy Amazońskiej, leżącej na terenach brazylijskich stanów Mato Grosso i Amazonas, mimo pożyczki w wysokości 450 milionów dolarów, wzrastało zamiast ulegać ograniczeniu.

W 2020 roku w obu tych stanach wskutek wyrębu i wypalania - m.in. w celu powiększania terenów dla rolnictwa i hodowli oraz nielegalnych przedsięwzięć górniczych - ubyło 1,7 tys. kilometrów kwadratowych lasów deszczowych.

Autor:asty

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości