"Tak parno, że powietrze można kroić". To nie koniec trudnej i męczącej pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl
Tomasz Wasilewski o upale i burzach w środę
Tomasz Wasilewski o upale i burzach w środęTVN24
wideo 2/4
Tomasz Wasilewski o upale i burzach w środęTVN24

Do Polski napływa gorące, wilgotne powietrze z południa Europy. Sprawi ono, że w środę temperatura przekroczy w części kraju 30 stopni Celsjusza, niosąc pogodę parną i duszną. Jak prognozuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, taka męcząca aura nie odpuści nam także w kolejnych dniach. Dlatego warto pamiętać zasady, które pomogą nam radzić sobie w takich warunkach pogodowych.

Klin gorącego i parnego powietrza znad Hiszpanii wbił się nad Polskę we wtorek, niosąc w efekcie temperaturę wzrastającą miejscami na południu do 30-31 stopni Celsjusza. Było tak parno, że powietrze można było kroić - pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. W środę sytuacja się powtórzy, bo do południowych i wschodnich regionów kraju dociera powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Wysoko w Tatrach i Karkonoszach temperatura wzrośnie do 15 st. C. Na wysokości 1,5 kilometra temperatura nad Polską wyniesie od około 5 st. C nad Niziną Szczecińską do 18 st. C nad Bieszczadami. Te wartości pokazują, jak gorąca jest masa powietrza, która napiera znad południowego zachodu i jak chłodne i surowe jest powietrze polarne nacierające od północnego Atlantyku.

Strefa ścierania się mas powietrza przebiega właśnie nad naszym krajem. W godzinach porannych front przebiegał nad Suwalszczyzną, Mazurami, północnym Mazowszem, Wielkopolską i Ziemią Lubuską. Grzmiało tylko na krańcach północno-wschodnich Polski, ale burze w ciągu dnia rozkręcą się do nawałnic, w czym pomoże im silny dopływ promieniowania słonecznego.

Klin gorącego powietrza wbija się nad Polskę, temperatura na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de

"Pełnokrwisty, doskonały początek lata"

Mamy pełnokrwisty, doskonały początek lata, choć pogoda dla wielu jest męcząca, a zjawiska stanowią zagrożenie. W tym roku najdłuższy dzień przypada na czwartek 20 czerwca i trwać ma prawie 17 godzin. Słońce ma dużo czasu, by podgrzać już bardzo ciepłe masy powietrza nad częścią kraju.

Przewidywana temperatura maksymalna na środę cechować się ma ogromnym rozrzutem, bo wynieść ma od około 16 st. C nad samym morzem, przez 19 st. C na Nizinie Szczecińskie i Kaszubach, do 31 st. C w Małopolsce. Ale lokalnie, w pasie od Jury Krakowsko-Częstochowskiej po Lubelszczyznę, niewykluczone są wyższe wartości, co wylicza model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF).

Prognozowana temperatura maksymalna powietrza w środę 19.06meteologix.com

Upał może być trudny do zniesienia

Dla osoby zdrowej wysoka temperatura nie powinna być dużym obciążeniem, dla wielu będzie powodem do radości. W końcu ciepłe południe wpadnie do nas z wizytą. Ale dla osoby chorej, obciążonej chorobami układu krwionośnego, z dolegliwościami żylnymi, będzie wyzwaniem. 

Biometeorolodzy dowiedli, że napływ powietrza pochodzenia zwrotnikowego powoduje u Polaków na ogół pogorszenie samopoczucia, a szczególnie masy powietrza zwrotnikowego morskiego, które tworzą się nad ciepłymi wodami oceanicznymi lub morskimi, w rejonie Wyżu Azorskiego nad Atlantykiem lub zachodnią częścią Morza Śródziemnego. Jest bardzo wilgotne, w efekcie niosące pogodę parną i duszną. W XX wieku częstość ich napływu w rejon środkowej Europy wynosiła około 1 procenta. W ostatnich dekadach zagląda do nas częściej.

Trajektoria porcji powietrza, która dociera do centrum Polski z rejonu Azorów i Hiszpanii o godzinie 2 w środę 19 czerwcaGFS/wetter3.de

Ogromna wilgoć w powietrzu

Stąd w pogodzie w środę oraz w piątek, kiedy uderzyć ma w Polskę druga fala gorącego powietrza, warto zwrócić uwagę nie tylko na same wartości temperatury, ile na wilgotność masy zwrotnikowego powietrza, jej nasycenie parą wodną. Jest w meteorologii pewna wielkość opisująca, z czym tak naprawdę musimy się zmierzyć. To temperatura ekwiwalentno-potencjalna, opisująca jaką temperaturę osiągnęłaby porcja powietrza o wyjściowym ciśnieniu 1000 hektopaskali, gdyby skroplić całą parę wodną w niej zawartą i uwolnić utajone ciepło parowania. W świetle wyliczeń amerykańskiego modelu GFS, gdyby dziś dokonać takiego eksperymentu, temperatura wzrosłaby na wysokości 1,5 km do 30 st. C nad Pomorzem, ale na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie osiągnęłaby około 60 st. C.

Warto jeszcze przyjrzeć się wilgotności powietrza w warstwie od ziemi do 200 metrów, która wyniesie do 50 proc. na południowym wschodzie, nieznacznie pogarszając już trudne warunki termiczne. Ale na południowym zachodzie kraju, na Śląsku, wyniesie do 90 proc. przy temperaturze maksymalnej rzędu 28-30 st. C. I tu warunki biometeorologiczne, zresztą podobnie jak w strefie całego frontu atmosferycznego, będą bardzo trudne do wytrzymania. W piątek temperatura ekwiwalentno-potencjalna wynieść może nawet 70 st. C nad południowymi regionami kraju.

Temperatura ekwiwalentno-potencjalna na wysokości 1,5 km w środę 19 czerwca po południu GFS/wetter3.de

W naszym własnym laboratorium pogodowym nie da się skroplić całej pary wodnej zawartej w powietrzu nad Polską. Ale wyobrażenie sobie takiego eksperymentu pozwala wyjaśnić, z jak wielkim wysiłkiem będziemy musieli trwać w masie powietrza, w której temperatura wzrasta u progu lata do 30-33 st. C, a wilgotność powietrza wynosi od 50 do 90 procent. 

Odczuwalna temperatura wyniesie co najmniej 30 st. C we Wrocławiu, 32 st. C w Katowicach i Lublinie oraz 35 st. C w Krakowie. Miejscami ocierać się może o 40 st. C. Przez chwilę zapanują na południu, wschodzie i w centrum Polski warunki podobne do mikroklimatu dżungli w tropikalnych szerokościach geograficznych. Stąd należy ostrzegać i namawiać osoby chore, starsze do przełożenia wszelkich eskapad po mieście i zwyczajem Włochów, czy Hiszpanów, urządzenia sobie najprawdziwszej sjesty po południu. 

Jak radzić sobie z upałem?

Upały są niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia, szczególnie dla osób starszych, chorych i dzieci. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Eksperci sugerują, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna (ich otwieranie powoduje napływ gorącego powietrza do wnętrza, a zasłony odbijają promieniowanie cieplne i izolują).

RCB podkreśla, że przy wysokiej temperaturze nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm i rozszerza naczynia krwionośne, przez co dochodzi do jeszcze silniejszego przegrzania.

>>> CZYTAJ: Jak nie dać się upałom? Zasady, o których należy pamiętać

Jak przetrwać upały (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Do udaru cieplnego dochodzi najczęściej w wyniku przegrzania głowy i karku. Zbyt długie przebywanie na słońcu prowadzi do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji, odwodnienia i drastycznej utraty elektrolitów. W najgorszej sytuacji może dojść do utraty przytomności i zaburzeń w oddychaniu. Dlatego przy upalnej pogodzie warto pamiętać o nakryciu głowy - czapce, chustce lub kapeluszu (a nawet parasolce), lekkiej diecie, jasnych i przewiewnych ubraniach, okularach przeciwsłonecznych i kremach z filtrem.

Wyczerpanie cieplne a udar słoneczny GIS
Jak przetrwać upały?PAP/DPA/Ziemienowicz Adam, Maciej Zieliński, Maria Samczuk

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek, anw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: samael334/AdobeStock, meteologix.com

Pozostałe wiadomości

Fala upałów dobiega końca. Nowy tydzień przyniesie spadek temperatury, a także opady deszczu, które miejscami mogą być obfite. W prognozach widać też burze.

W prognozach widać rozległy niż. Co to dla nas oznacza

W prognozach widać rozległy niż. Co to dla nas oznacza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W niedzielę 6.07 termometry pokażą maksymalnie 32 stopnie. Miejscami możliwe są słabe opady deszczu, a także i burze. Warunki biometeo przeważnie okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - niedziela 6.07. Do 32 stopni, lokalnie możliwe burze

Pogoda na dziś - niedziela 6.07. Do 32 stopni, lokalnie możliwe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Powódź w Teksasie zabiła co najmniej 50 osób. Bilans niestety rośnie z godziny na godzinę. Wśród zabitych są dzieci. Wciąż trwają poszukiwania ponad 20 uczestników religijnego obozu w hrabstwie Kerr, w tym wielu dziewczynek.

"Ludzie byli w łóżkach". Szukają dziewczynek, znajdują kolejne ciała

"Ludzie byli w łóżkach". Szukają dziewczynek, znajdują kolejne ciała

Źródło:
PAP

Potężna fala powodziowa przeszła przez hrabstwo Kerr w Teksasie, gdzie odbywał się chrześcijański obóz Camp Mystic. Wśród uczestników wymiany byli Polacy. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował w sobotę przedstawiciel programu Camp America.

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Lew zaatakował i zranił kobietę oraz dwoje dzieci. Do zdarzenia doszło w pakistańskim mieście Lahaur. Atak dzikiego zwierzęcia został uchwycony na nagraniu.

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Źródło:
Reuters, timesofindia.indiatimes.com

W gwałtownych powodziach, które nawiedziły Teksas, zginęło co najmniej 27 osób - podała agencja Reuters. Wśród ofiar są dzieci. Wciąż trwają poszukiwania zaginionych dziewczynek, uczestniczek chrześcijańskiego obozu.

Trwają poszukiwania zaginionych dziewczynek. "Módlcie się za nas"

Trwają poszukiwania zaginionych dziewczynek. "Módlcie się za nas"

Aktualizacja:
Źródło:
AP, CNN, tvnmeteo.pl, Fox News

W sobotę polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski po raz kolejny połączył się z Ziemią. Tym razem odpowiadał na pytania młodzieży zgromadzonej w auli Politechniki Rzeszowskiej.

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po ponad tygodniu walki z pożarami lasów w tureckiej prowincji Izmir, władze poinformowały o opanowaniu żywiołu. Ogień strawił tysiące hektarów lasów, zniszczył też trzy miejscowości i zabił tysiące zwierząt. W innych częściach kraju nadal trwa walka z żywiołem.

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

Źródło:
PAP

Turcję czeka dziewięciodniowa fala upałów. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem udaru cieplnego i pożarów lasów, a władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał kolejne ostrzeżenia przed upałem. W niemal całej Polsce obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź, gdzie temperatura będzie wysoka.

Żar rozleje się na kolejne regiony. Są alarmy IMGW nawet drugiego stopnia

Żar rozleje się na kolejne regiony. Są alarmy IMGW nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do Polski dotrze dziś gorące powietrze. Sobota będzie jednak dopiero preludium do takiej pogody, bo w niedzielę będzie jeszcze cieplej. Jak długo upały zostaną w Polsce? Opowiadał o tym na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

"Jakby buchnęło z gorącego piekarnika". Tak długo potrwa upał

"Jakby buchnęło z gorącego piekarnika". Tak długo potrwa upał

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Źródło:
PAP

Po raz pierwszy od ponad stu lat paryżanie i turyści mogą ponownie pływać w Sekwanie. W sobotni poranek otwarto trzy miejskie kąpieliska na rzece, kończąc symbolicznie proces oczyszczania wód zapoczątkowany przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Źródło:
PAP, Reuters

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała w najnowszym raporcie, że cele polskiej misji IGNIS po ósmym dniu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) są zrealizowane w ponad 63 procentach.

Polski astronauta wrócił do pracy. Jaki jest status misji

Polski astronauta wrócił do pracy. Jaki jest status misji

Źródło:
PAP

W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Źródło:
Reuters, Ekathimerini.com

Włochy zmagają się z falą upałów. Rośnie liczba nagłych zatrzymań pracy serca, zwłaszcza na plażach, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Służby ratunkowe apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, bo nikt nie jest odporny na skutki ekstremalnego gorąca.

"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

Źródło:
PAP

Fala mrozów, która nawiedziła Urugwaj, przyczyniła się do śmierci co najmniej ośmiu osób. W odpowiedzi na kryzys otworzono całodobowe schroniska, zapewniając bezdomnym i najbardziej narażonym ciepło, posiłki oraz opiekę medyczną.

Ludzie zamarzali na ulicach. Osiem osób nie żyje

Ludzie zamarzali na ulicach. Osiem osób nie żyje

Źródło:
Reuters

Młody łoś zaskoczył plażowiczów w litewskiej Kłajpedzie, wskakując do wód Morza Bałtyckiego niczym do leśnego jeziora. Choć dla ludzi był to niecodzienny widok, eksperci uspokajają - łosie od czasu do czasu odwiedzają nadmorskie tereny, by się schłodzić, napić wody i kontynuować wędrówkę.

Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość

Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość

Źródło:
LNK

Trzeci jak do tej pory międzygwiezdny obiekt został zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Kometa otrzymała nazwę 3I/ATLAS. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowała się około 520 milionów kilometrów od Ziemi, ale w październiku znacznie zbliży się do naszej planety.

Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest

Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest

Źródło:
NASA, MPC., space.com, virtualtelescope.eu

Instytut Badawczy Leśnictwa wydał komunikat o wysokim zagrożeniu pożarowym w lasach. Z uwagi na brak opadów ściółka w wielu regionach jest bardzo sucha i podatna na zapalenie. Szczególnie trudne warunki mają wystąpić w weekend.

Wybierasz się w weekend do lasu? Uważaj, by nie zaprószyć ognia

Wybierasz się w weekend do lasu? Uważaj, by nie zaprószyć ognia

Źródło:
Instytut Badawczy Leśnictwa

Sławosz Uznański-Wiśniewski spędził już ponad tydzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W piątek polski astronauta połączył się z Uniwersytetem Wrocławskim, by odpowiedzieć na pytania uczniów.

Pytania z Ziemi, odpowiedzi z kosmosu

Pytania z Ziemi, odpowiedzi z kosmosu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Środa była w Polsce do tej pory najgorętszym dniem w tym roku. W większości naszego kraju termometry pokazały ponad 30 stopni Celsjusza, a w niektórych miejscach było nawet ponad 36 stopni.

Najgorętszy dzień od początku roku. Które miasto było "stolicą upału"?

Najgorętszy dzień od początku roku. Które miasto było "stolicą upału"?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

W Parku Narodowym w Zambii doszło do tragedii - dwie turystki zostały zaatakowane przez słonicę ze słoniątkiem. Przewodnicy próbowali powstrzymać zwierzę, ale zdążyło ono stratować kobiety.

Słoń stratował turystki. Nie udało się ich uratować

Słoń stratował turystki. Nie udało się ich uratować

Źródło:
PAP

Na słynnej górskiej drodze Transfogaraskiej w rumuńskich Karpatach niedźwiedź zaatakował motocyklistę, doprowadzając do jego śmierci. Ciało mężczyzny znaleziono w 60-metrowej przepaści po ponad godzinie akcji poszukiwawczej.

Atak niedźwiedzia w Rumunii. Nie żyje motocyklista

Atak niedźwiedzia w Rumunii. Nie żyje motocyklista

Źródło:
Reuters, Știrile Pro TV, tvnmeteo.pl

Dolinę Las Vegas w Nevadzie nawiedziły silne podmuchy wiatru, które wywołały burzę piaskową. Pył pokrył między innymi lotnisko, znacznie ograniczając widoczność. Wiatr przewrócił na jezdnię słupy energetyczne, co zarejestrowała kamera zamontowana w aucie.

Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie

Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie

Źródło:
USA Today, Las Vegas Review-Journal, CNN

W znacznej części kraju panuje susza hydrologiczna. Odzwierciedlają ją wodowskazy z dramatycznie niskim stanem rzek. Susza i wysoka temperatura sprzyjają wybuchom pożarów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby nie rozpalać ognisk i grilla w pobliżu lasów.

"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski

"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, RCB

Na podwórku jednego z naszych czytelników pojawił się diabełek pyłowy. Zjawisko zostało zarejestrowane na nagraniu, które otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Widziałem to pierwszy raz. Totalne zaskoczenie"

"Widziałem to pierwszy raz. Totalne zaskoczenie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Wokół Wysp Tokara, słabo zaludnionej części południowej Japonii, w ostatnim czasie znacząco wzrosła aktywność sejsmiczna. Trzęsienia ziemi o niewielkiej sile budzą niepokój wśród mieszkańców. W rozmowie z lokalnymi mediami przyznają, że "czują, jakby ciągle się trzęsło". Władze radzą przygotować się do ewakuacji, która może zostać zarządzona w każdej chwili.

Ponad 900 trzęsień ziemi w dwa tygodnie. Mieszkańcy mają być gotowi do ewakuacji

Ponad 900 trzęsień ziemi w dwa tygodnie. Mieszkańcy mają być gotowi do ewakuacji

Źródło:
BBC, The Guardian

W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Źródło:
TVN24+

Duża część Europy zmaga się z upałami. Miejscami na Bałkanach temperatura przekracza 40 stopni. Przed skwarem ostrzegają służby meteorologiczne. W Serbii, Chorwacji, Czarnogórze obowiązują alarmy przed spiekotą.

Upał na Bałkanach. Jest gorzej niż w Bangladeszu

Upał na Bałkanach. Jest gorzej niż w Bangladeszu

Źródło:
Reuters, BBC News, PAP