Pogoda w części kraju będzie niebezpieczna. Obowiązują ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu, wydano także ostrzeżenia hydrologiczne - poziom wody w rzekach po ulewach wzrośnie. Na Bałtyku prognozowany jest sztorm.
W części północnej kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed ulewami. Alarmami objęto powiaty w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Deszcz ma padać miejscami do godzin porannych w piątek.
Sztorm na Bałtyku
Wydano również ostrzeżenia przed sztormem na południowej, południowo-wschodniej i centralnej części Morza Bałtyckiego. Wiatr w porywach może osiągać nawet do ośmiu stopni w skali Beauforta (co odpowiada 75 kilometrom na godzinę).
Ostrzeżenia hydrologiczne. Niebezpieczne opady i poziom wody w rzekach
Synoptycy wydali ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia o wezbraniu wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w woj. dolnośląskim. Ostrzeżeniem objęto teren zlewni Ślęzy od Borowa do ujścia do Odry, Ślęzy górnej do Borowa i Ślęzy od Borowa do ujścia.
Na obszarze objętym ostrzeżeniem hydrologicznym w związku ze spływem wód opadowych w zlewni Ślęzy i na samej rzece prognozowana jest dalsza tendencja wzrostowa stanów wody w strefie wody wysokiej, w Borowie powyżej stanu ostrzegawczego. W Białobrzeziu niewykluczone jest przekroczenie stanu ostrzegawczego - poinformowało IMGW.
Ostrzeżeniem objęto również teren zlewni Kaczawy od Dunina do ujścia do Odry, Kaczawy górnej do Dunina, Nysa Szalonej od zbiornika Słup do ujścia do Kaczawy. Na tym obszarze IMGW przewiduje, że związku ze spływem wód opadowych w zlewni Kaczawy i na samej rzece prognozuje się tendencję wzrostową stanów wody w strefie wody średniej i wysokiej, w Duninie powyżej stanu ostrzegawczego. Niewykluczone nieznaczne przekroczenie stanu ostrzegawczego na dolnej Nysie Szalonej.
W czwartek wciąż aktualne pozostają wydane na początku października ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a także wydane w czerwcu ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną, głównie na zachodzie Polski.
Ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych, z tendencją wzrostową stanu wody. Ostrzeżenia drugiego stopnia mówi o stanach wody układających się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, z tendencją wzrostową stanu wody, z możliwością krótkotrwałego przekroczenia stanów alarmowych.
Źródło: PAP, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock