IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla północno-wschodniej części kraju. Obowiązuje też prognoza zagrożeń. Wynika z niej, że nowy tydzień przyniesie niespokojną aurę.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali. Obowiązuje też prognoza zagrożeń.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW - burze
Alarmy pierwszego stopnia przed burzami obowiązują na terenie województwa podlaskiego, w powiatach: suwalskim, Suwałki, sejneńskim, augustowskim.
Wyładowaniom będą towarzyszyć opady deszczu do około 20 litrów na metr kwadratowy i porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia ważne będą w godzinach 12-16 w sobotę.
Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę
W sobotę ostrzeżenia przed burzami mogą też pojawić się w województwach podlaskim i we wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego.
Prognoza zagrożeń IMGW na poniedziałek
W Niedzielę Wielkanocną odpoczniemy od gwałtownej aury. Ale w poniedziałek groźne zjawiska mogą powrócić. Tego dnia IMGW planuje wydać ostrzeżenia przed burzami w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, dolnośląskim (w powiatach zachodnich).
Prognoza zagrożeń IMGW na wtorek
We wtorek burze mogą pojawić się w znacznej części kraju. Alarmy pierwszego stopnia mogą pojawić się w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia
Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock