Burze pojawią się na na dużym obszarze Polski w nocy z poniedziałku na wtorek. W niektórych regionach deszcz będzie padać ulewnie - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W części kraju obowiązują też alerty IMGW w związku z upałem.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Alerty IMGW drugiego stopnia - upał
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem obowiązują w województwach:
- lubelskim, w powiatach hrubieszowskim i tomaszowskim;
- podkarpackim, w powiatach: lubaczowskim, jarosławskim, przeworskim, leżajskim, łańcuckim, rzeszowskim, Rzeszów, brzozowskim, przemyskim, Przemyśl, sanockim, leskim, bieszczadzkim.
Temperatura maksymalna w dzień na Lubelszczyźnie wyniesie od 30 do 32 stopni Celsjusza, na Podkarpaciu - od 30 do 33 st. C, lokalnie do 34 st. C. W nocy termometry wskażą minimalnie od 19 do 22 st. C - prognozuje IMGW.
Ostrzeżenia w większości miejsc będą ważne do godz. 20 w środę. W województwie podkarpackim w powiatach sanockim, leskim i bieszczadzkim przestaną obowiązywać o godz. 20 dzień wcześniej.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - burze z gradem
W ciągu kolejnych godzin przez kraj będą przechodzić burze z gradem. Ostrzeżenia pierwszego stopnia zostały wydane dla województw:
- warmińsko-mazurskiego, poza powiatami wschodnimi;
- pomorskiego, dla powiatów: nowodworskiego, malborskiego, sztumskiego, kwidzyńskiego;
- kujawsko-pomorskiego, dla wschodnich i południowych powiatów;
- mazowieckiego, dla zachodnich powiatów;
- łódzkiego.
Prognozowane są burze, którym w niektórych miejscach będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 30 litrów na metr kwadratowy, lokalnie do 35 l/mkw., oraz porywy wiatru do 85 kilometrów na godzinę. Miejscami pojawi się grad.
Na Ziemi Łódzkiej alerty będą obowiązywać do godz. 6 we wtorek, w pozostałych regionach natomiast stracą ważność o godz. 12 we wtorek.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny deszcz z burzami
W poniedziałek i wtorek w części kraju spodziewany jest także silny deszcz, któremu towarzyszyć będą burze. Alerty pierwszego stopnia zostały wydano dla województw:
- dolnośląskiego;
- opolskiego;
- lubuskiego, dla południowej części województwa;
- wielkopolskim, poza powiatami północnymi;
- kujawsko-pomorskiego, dla powiatów zachodnich;
- pomorskiego, dla powiatów: starogardzkiego, tczewskiego, gdańskiego, Gdańsk.
Prognozowane są tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami sięgnie od 30 do 45 l/mkw. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Może spaść również grad.
Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie alerty wejdą w życie w poniedziałek o godzinie 20 i wygasną we wtorek o godz. 8. W Wielkopolsce alerty będą aktywne od poniedziałku od godz. 21 do wtorku do godz. 12.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock