Ekstremalna pogoda w Tatrach. W rejonie Morskiego Oka "zeszła lawina gigantycznych rozmiarów"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TPN, TVN24
Trudne warunki w Tatrach
Trudne warunki w TatrachTVN24
wideo 2/9
Trudne warunki w TatrachTVN24

W Tatrach obowiązuje lawinowa "czwórka". Wszystkie trasy turystyczne są zamknięte. Na drogę do Morskiego Oka zeszła kolejna lawina, po serii sobotnich. Była potężna, las w tym rejonie właściwie przestał istnieć, a zwały śniegu całkowicie zasypały popularny szlak - przekazał w niedzielę leśniczy znad Morskiego Oka Grzegorz Bryniarski. Także w innych polskich górach panują bardzo trudne warunki pogodowe.

- Wczoraj albo dziś w nocy Żlebem Żandarmerii zeszła lawina gigantycznych rozmiarów. Las w tym rejonie właściwie przestał istnieć. Drzewostan jest wyłamany po Rybi Potok. Czoło lawiny ma wysokość około 8 do 10 metrów, a jej szerokość to około 100 do 150 metrów - ocenił Grzegorz Bryniarski, leśniczy z rejonu ochronnego Morskie Oko.

Film nagrany przez leśniczego zamieścił w mediach społecznościowych Tatrzański Park Narodowy.

Seria sobotnich lawin

Wcześniej w sobotę z Marchwicznej Przełęczy zeszły trzy lawiny do Morskiego Oka, załamując lód na słynnym tatrzańskim jeziorze. Kolejna lawina z Białego Żlebu zasypała drogę prowadzącą nad Morskie Oko – informował tego dnia leśniczy TPN Grzegorz Bryniarski.

Pierwsza z lawin, tak zwana pyłowa, schodząc Marchwicznym Żlebem, zatrzymała się na lodowej tafli Morskiego Oka. Kolejna już wyłamała taflę jeziora, a trzecia jeszcze bardziej pogłębiła wyłom w lodzie.

Jak dodał leśniczy znad Morskiego Oka, schodki prowadzące od schroniska nad brzeg Morskiego Oka zostały całkowicie zasypane zwałami śniegu, a warstwy śniegu naniesionego przez lawiny sięgają aż siedmiu metrów.

Czwarta lawina śnieżna zeszła z Białego Żlebu przecinając drogę do Morskiego Oka, kolejna prawdopodobnie zeszła z okolicy Świstówki Roztockiej, gdzie leśniczy zaobserwował połamane drzewa. Ta lawina również zakończyła się na drodze prowadzącej nad jezioro.

Morskie Oko, widok na Rysy. Zdjęcie z 5.02.2023pogoda.topr.pl

Zamknięty cały obszar Tatr Polskich

W niedzielę rano pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu wynosiła 180 centymetrów. Na szczycie odnotowano -14 stopni Celsjusza. W Zakopanem leży 82 cm śniegu.

W sobotę rano Tatrzański Park Narodowy (TPN) poinformował, że na wniosek TOPR z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego do odwołania zamknięty został cały obszar Tatr Polskich. Ostrzegano, że lawiny mogą schodzić samoczynnie. - Śniegu jest bardzo dużo, jest on słabo związany, są bardzo duże zaspy śnieżne - powiedział w niedzielę przed południem na antenie TVN24 doktor Paweł Chrustek z IMGW z Hali Gąsiennicowej.

"Należy zaniechać jakiejkolwiek działalności górskiej. Lawiny mogą osiągać z pozoru bezpieczne dna dolin. W obecnych warunkach, oczekiwanie na pomoc w górach może się znacznie wydłużyć!!!" - zaalarmował TPN. Wyjaśnił, że "lawiny to jedno z największych zagrożeń zimowych. (...) Podczas wiatru oraz pod naporem śniegu, na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia" - podkreśla. Zamknięcie gór, według komunikatu, dotyczy szlaków pieszych oraz nartostrad, tras i szlaków narciarskich.

Kolej linowa i koleje krzesełkowe na Kasprowym Wierchu są nieczynne, transport konny do Morskiego Oka oraz w Dolinie Kościeliskiej został wstrzymany, a parkingi na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie są nieczynne. Do odwołania wstrzymana jest sprzedaż biletów wstępu na teren TPN.

Cały komunikat TPN z 5 lutego 2023>>>

Przewodnik tatrzański Tomasz Zając z TPN przyznał, że to pierwsza tego typu sytuacja w historii parku narodowego.

- To jest bezprecedensowa decyzja Tatrzańskiego Parku Narodowego na wiosek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, żeby pozamykać szlaki w górach - potwierdził w niedzielę na antenie TVN24 reporter Konrad Borusiewicz. Dodał, że nawet na trasach, które wydają się bezpieczne może się okazać, że ze zboczy zejdzie lawina.

Dolina Chochołowska - 4 lutegokamery.topr.pl

Jakie szlaki w Tatrach są otwarte?

- Zamknięte są z pozoru bezpieczne tatrzańskie doliny, tam również nie można wchodzić. Zamknięte są też parkingi przed szlakami. Osoby, które łamią zakaz wejścia narażają się na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Czekamy na zmianę pogody i poprawę warunków turystycznych - przekazała w niedzielę Danuta Wojciechowska z TPN.

Turyści mogą obecnie spacerować jedynie Drogą pod Reglami. Popularna ścieżka przebiega od rejonu Wielkiej Krokwi w kierunku wejścia do Doliny Białego i dalej przy wejściu do Doliny Strążyskiej w kierunku Doliny Kościeliskiej. Poza tym szlakiem oznaczonym kolorem czarnym, wszystkie szlaki w Tatrach są zamknięte dla ruchu turystycznego oraz narciarskiego.

Hala Gąsienicowa - widok na Granaty, 4 lutegokamery.topr.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z zaśnieżonej drogi z Zakopanego na Gubałówkę.

Gubałówka
GubałówkaKontakt 24

W sobotę ruch na zakopiance pomiędzy Nowym Targiem a Chabówką został sparaliżowany przez intensywne opady śniegu. Trudna sytuacja dla podróżnych była także na drogach równoległych i lokalnych.

Zignorował zakaz, potrzebował pomocy

Ratownicy TOPR sprowadzili z Doliny Goryczkowej narciarza, który mimo skrajnie trudnych warunków i zamknięcia szlaków wybrał się na nartach skiturowych na Kasprowy Wierch. Wyczerpany mężczyzna opadł z sił podczas podchodzenia.

Ratowników wezwali inni turyści, którzy podchodzili na Kasprowy Wierch na nartach skiturowych i również zbagatelizowali zamknięcie tatrzańskich szlaków.

- Poszkodowany narciarz został zwieziony na dół i dalej karetką przetransportowany do zakopiańskiego szpitala. Turysta był wyziębiony i osłabiony – przekazał ratownik dyżurny TOPR.

Ewakuacja pociągu na Podhalu

Z powodu uszkodzenia trakcji elektrycznej na wysokości Białego Dunajca zatrzymał się w sobotę pociąg jadący z Zakopanego. - Około dziesięciu pasażerów zostało ewakuowanych - powiedziała Dorota Szalacha z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych.

W ewakuacji pomogli pasażerom strażacy, którzy musieli usunąć śnieg z nasypu kolejowego, a następnie przy pomocy liny pomogli pasażerom opuścić pociąg.

Trakcję uszkodziło drzewo złamane pod naporem śniegu.

Po godzinie 12 poinformowano, że pasażerowie nie muszą już korzystać z komunikacji zastępczej. W południe udało się przywrócić ruch pociągów na trasie Zakopane - Nowy Targ.

Kościelisko - widok na Czerwone Wierchy, 4 lutegokamery.topr.pl

Turyści zgubili się, schodząc z Babiej Góry

Beskidzcy goprowcy sprowadzają dwóch turystów, którzy w sobotę wieczorem zgubili szlak schodząc z Babiej Góry. Jak poinformował w niedzielę ratownik dyżurny stacji GOPR w Szczyrku, noc spędzili w śnieżnej jamie. Pomoc zdołali wezwać dopiero rano. Zostali odnalezieni przez GOPR. - Trwa transport poszkodowanych na dół. Są wychłodzeni i mają odmrożenia rąk. Ich życiu nic nie zagraża - podali ratownicy ze Szczyrku.

Czytaj: Pracowity weekend goprowców. Warunki w górach trudne, turyści gubili szlaki, trzeba było ich ratować

Lawiny - śmiertelne zagrożeniePAP

W Beskidach "śniegu po pas"

Ekstremalnie trudne warunki turystyczne panują również w paśmie Gorców. Dojście na Turbacz z Obidowej tzw. Szlakiem Olimpijczyków było w niedzielę rano niemożliwe z powodu kilkumetrowych zasp. Na trasę wyjechał ratrak. Ratownicy GOPR poprzedniej nocy udzielili pomocy siedmioosobowej grupie turystów, którzy podczas zamieci śnieżnej utknęli na niebieskim szlaku z Koninek na Turbacz. Działania zakończono o godz. 6 nad ranem.

"Apelujemy o zaniechanie wędrówek górskich z powodu ekstremalne trudnych warunków atmosferycznych. Pokrywa śniegu wynosi ponad 100 cm i ciągle wzrasta, a lokalnie zaspy sięgają 2 m. Szlaki są całkowicie zasypane, a dotarcie do osób potrzebujących pomocy - bardzo trudne" - zakomunikowali w sobotę GOPR-owcy.

Jak podali, w piątek przeprowadzili cztery wielogodzinne wyprawy ratunkowe: w rejonie Pilska, Wielkiej Raczy, Magurki Radziechowskiej oraz Stożka. "Akcje trwały do godzin porannych, ale na szczęście wszyscy są już bezpieczni" - podali ratownicy przestrzegając przed wyjściem w góry.

Groźnie w Karkonoszach

W Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Jak przekazali w sobotę ratownicy karkonoskiej grupy GOPR, powyżej 1000 metrów nad poziomem morza miejscami zalega warstwa lodu, a na niej od 60 do 120 cm świeżego i przewianego śniegu. Szlaki są nieprzetarte, wymagające uciążliwego torowania

Ze względu na trudne warunki zimowe oraz zagrożenie lawinowe, zamkniętych jest dla ruchu turystycznego szereg szlaków. Turyści, którzy mimo trudnych warunków zdecydują się na wyjście w góry, powinni sprawdzić dostępność schronisk i szlaków w odwiedzanym rejonie.

Lawinowe ABC - co powinniśmy mieć ze sobą
Lawinowe ABC - co powinniśmy mieć ze sobą?Detektor, sonda i łopata - lawinowe ABC.TVN24

W Bieszczadach lawinę może sprowadzić jeden narciarz

Ratownicy bieszczadzkiej grupy GOPR do drugiego stopnia podnieśli w sobotę rano zagrożenie lawinowe. - Warunki są ekstremalnie trudne - wyjaśnił Paweł Szopa, ratownik dyżurny. - Silny wiatr przenosi duże ilości śniegu, które gromadzą się w żlebach. Wystarczy niewielkie obciążenie, żeby wywołać lawinę. To może być jeden narciarz, którzy się tam znajdzie - tłumaczył ratownik.

W paśmie połonin średnia pokrywa śniegu wynosi 80 cm, w miejscach nawianych do 200 cm. Na części obszaru pokrywa stabilizowana jest przez wysoką nieprzykrytą roślinność.

Warunki na szlakach turystycznych są trudne. "Część odcinków jest jedynie częściowo drożna. Szlaki mniej uczęszczane są nieprzetarte. Na drzewach występuje okiść grożąca obłamaniem gałęzi" - informuje Bieszczadzki Park Narodowy.

Autorka/Autor:as,anw//rzw

Źródło: PAP, TPN, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Tatrzański Park Narodowy, Grzegorz Bryniarski

Pozostałe wiadomości

Najbliższe dni przyniosą pogodną aurę w wielu regionach kraju. Później na niebie pojawi się jednak więcej chmur, może z nich padać deszcz. Będzie jednak dość ciepło - miejscami temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Synoptycy IMGW aktualizowali prognozę zagrożeń na kolejne dni. Jak przekazali, we znaki dadzą nam się opady marznące, a także oblodzenie. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Opady marznące i oblodzenie. W tych regionach IMGW może wydać alerty

Opady marznące i oblodzenie. W tych regionach IMGW może wydać alerty

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

W rejonie Etny w ostatnim czasie odnotowuje się zjawisko niebezpiecznej turystyki. Niedawno grupa ludzi weszła w nocy na wulkan w trampkach, aby zobaczyć z bliska trwającą erupcję. Są znane także inne przypadki nieodpowiedzialnego zachowania turystów. Sycylijska Obrona Cywilna ostrzega, że takie osoby ryzykują własnym życiem.

W trampkach na Etnę

W trampkach na Etnę

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś, a więc na sobotę 22.02. W sobotę możemy spodziewać się pogodnej, a nawet słonecznej aury. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 9 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota, 22.02. Dzień pod znakiem słońca i korzystnego biometu

Pogoda na dziś - sobota, 22.02. Dzień pod znakiem słońca i korzystnego biometu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Peripatoides novaezealandiae to niezwykłe zwierzę. Mierzy kilka centymetrów, ma cechy zarówno stawonogów, jak i pierścienic, a podczas polowania pluje na ofiarę i śliną rozpuszcza jej wnętrzności. Teraz wygrał w tegorocznej edycji konkursu na nowozelandzkiego "robaka roku 2025".

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Źródło:
CNN, bugoftheyear.ento.org.nz

W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Na szlakach występują oblodzenia i jest ślisko. W Dolinie Pięciu Stawów leży 70 centymetrów śniegu. Również w Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje lawinowa "jedynka".

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Źródło:
PAP, GOPR, TOPR

Ubiegłej nocy nad Polską przeleciały co najmniej dwa bolidy. Potwierdzają to obserwacje projektu Skytinel, zajmującego się monitorowaniem nieba nad naszym krajem. Niezwykle jasne smugi były widziane z wielu miejsc w Polsce.

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Źródło:
Skytinel, Kontakt24

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Na terenie Polski znajdowane są obiekty, które mogą być pozostałościami rakiety Falcon 9. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie zdarzenia będą coraz częstsze.

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odgłos przypominający brzmienie organów zaniepokoił rezydentów domu seniora w słoweńskim mieście Ajdovscina. Dziwny dźwięk był słyszany także w okolicy ośrodka.

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Źródło:
Enex

W czwartkowy poranek mieszkańcy miasta Carollton w Teksasie przecierali oczy ze zdumienia. Pomimo braku opadów jedna z ulic pokryła się grubą warstwą lodu. Spektakularny widok wziął się z wycieku wody, który w połączeniu z rekordowym na tym obszarze mrozem stworzył niecodzienną scenerię.

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Źródło:
CNN, CBS, NBC

Z powodu utrzymującej się fali upałów władze Sao Paulo na południu Brazylii wprowadziły specjalne środki mające na celu ograniczenie skutków wysokiej temperatury. W mieście rozstawiono specjalne stanowiska oferujące darmową wodę oraz pomoc medyczną.

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy Peru zmagają się ze skutkami katastrofalnych powodzi i osuwisk ziemi spowodowanych ekstremalnymi opadami deszczu. Zniszczenia są rozległe i dotknęły także stolicę kraju, Limę. W środę peruwiański rząd ogłosił stan wyjątkowy w 157 dystryktach.

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

Źródło:
Reuters, Infobae.com

Służby w Lidzbarku Warmińskim otrzymały zgłoszenie o wilku, który ukrywał się w psiej budzie we wsi Henrykowo nieopodal Ornety. Jak dowiedział się portal tvnmeteo.pl zwierzę, które odłączyło się od stada było chore na świerzb. Po przewiezieniu do specjalnego ośrodka zwierzę zostało poddane eutanazji.

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Źródło:
tvnmetep.pl, Henrykowo (gmina Orneta)/Facebook

Matt Wells ma 19 lat i jego pasją jest wędkarstwo. Mężczyzna od lat pływa kajakiem w północnych wodach Nowej Zelandii, ale jeszcze nigdy nie natknął się na potężnego drapieżnika. Wszystko zmieniło się na początku lutego. Jak relacjonował, płynącego tuż za nim żarłacza białego wziął najpierw za... makrelę królewską.

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Źródło:
CNN, nzherald.co.nz

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni w pobliżu rezerwatu przyrody w środkowej Sri Lance - pisze BBC. Choć nie ucierpiał nikt z pasażerów, według policji był to najgorszy tego typu wypadek z udziałem dzikich zwierząt - zabitych zostało sześć słoni.

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni

Źródło:
BBC

Zapadlisko we wsi Godstone w Anglii przestało się powiększać - przekazały lokalne władze. Kilka dni temu z powodu powstania ogromnej dziury w drodze, która powiększyła swoją średnicę do ponad 20 metrów, ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Pierwsze szacunki wskazują na to, że naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy.

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

Źródło:
BBC, Reuters

Na skutek silnych mrozów w ostatnich dniach zamarzło jezioro Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce. Eksperci apelują, by jednak nie wchodzić na jego tafle, ponieważ warstwa lodu w niektórych miejscach jest cienka.

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Źródło:
PAP

Na niebie w wielu miejscach kraju pojawiło się coś przypominającego deszcz meteorów. Zdjęcia i nagrania tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. Polska Agencja Kosmiczna potwierdziła w środę po południu, że obiekty, które pojawiły się rano nad Polską, był fragmentami rakiety firmy SpaceX. Jak poinformowano, we wtorek do służb trafił raport o wejściu części rakiety w atmosferę. MON odpowiedziało, że raportu nie dostało.

Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało

Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

W środę nad Polską przeleciały szczątki rakiety Falcon 9. Częśc z nich mogła spaść na Ziemię. - Mieliśmy dzisiaj wyjątkowego pecha albo duże szczęście, że ta deorbitacja nastąpiła nad naszym krajem - mówił na antenie TVN24 Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

"Jak coś takiego spada nam z nieba, to nie jest to pożądana sytuacja"

"Jak coś takiego spada nam z nieba, to nie jest to pożądana sytuacja"

Źródło:
TVN24

Grupa brytyjskich i egipskich archeologów dokonała niezwykłego odkrycia. Ministerstwo Starożytności i Turystyki Egiptu podało, że znaleziono grobowiec zmarłego blisko 3500 lat temu faraona Totmesa II. Miejsce pochówku władcy położone jest w pobliżu Doliny Królów na południu kraju. To pierwsze takie znalezisko od 1922 roku.

W Egipcie dokonano odkrycia, jakiego nie było od ponad stu lat

W Egipcie dokonano odkrycia, jakiego nie było od ponad stu lat

Źródło:
PAP, CNN

Nad Polską przeleciały szczątki rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Zobacz nagranie, na którym widać, jak widowiskowo błyszczały nad elektrownią wiatrową pod Wrześnią.

Szczątki rakiety Falcon 9 nad Polską. To nagranie zapiera dech w piersiach

Szczątki rakiety Falcon 9 nad Polską. To nagranie zapiera dech w piersiach

Źródło:
tvnmeteo.pl