Dlaczego zamknięto Tatry? TPN: pierwsza taka sytuacja w historii

Autor:
as//rzw
Źródło:
TVN24
Tomasz Zając o zamknięciu Tatr Polskich
Tomasz Zając o zamknięciu Tatr PolskichTVN24
wideo 2/4
TVN24Tomasz Zając o zamknięciu Tatr Polskich

W sobotę rano cały obszar Tatr Polskich został zamknięty do odwołania. Jak opowiadał na antenie TVN24 Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego, to pierwsza tego typu sytuacja w historii parku. W górach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego.

Jak poinformował w sobotę Tatrzański Park Narodowy, na wniosek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego do odwołania zamknięty został cały obszar Tatr Polskich. Zamknięcie gór, według komunikatu, dotyczy szlaków pieszych oraz nartostrad, tras i szlaków narciarskich.

>>>Sprawdź także: IMGW ostrzega. Na północy silny wiatr, na południu intensywne opady śniegu

Sama obecność może sprowadzić lawinę

Przewodnik tatrzański Tomasz Zając z TPN przyznał, że to pierwsza tego typu sytuacja w historii parku narodowego.

- Jeszcze nie zdarzyło się, żeby cały park był zamknięty ze względu na zagrożenie lawinowe - wyjaśnił. - Mamy czwarty, czyli w warunkach tatrzańskich najwyższy stopień zagrożenia - podkreślił.

Zając tłumaczył, że przy tak wysokim stopniu ostrzeżeń lawinowych sama obecność człowieka w dolinie może spowodować zejście lawiny na stokach, które go otaczają. Lawiny te mogą być na tyle duże, że nie tyle "zjadą" na dno doliny, ale mogą nawet zatrzymać się na przeciwnym stoku.

- Sytuacja jest ekstremalnie niebezpieczna - dodał.

Hala Gąsienicowa - widok na Granaty, 4 lutegokamery.topr.pl

Wiatr potęguje zagrożenie

Obfite opady śniegu są tylko jednym spośród czynników, które powodują tworzenie się warunków lawinowych. Niebezpieczeństwo potęguje silny wiatr, w porywach przekraczający 100 kilometrów na godzinę.

- Wiatr przenosi świeży śnieg - wyjaśnił przewodnik. - Jednostkowo spadło tego śniegu bardzo dużo (...). Były większe pokrywy śnieżne, nawet 3,5 metra na Kasprowym, natomiast miejmy świadomość, że ten śnieg spadł w jednym czasie, w ciągu czterech dni. To wzmogło zagrożenie lawinowe.

Zając ostrzegł, że sytuacja w najbliższych dniach nie będzie się poprawiała. Pierwszy dzień ładnej pogody, poniedziałek, w praktyce zwiększy zagrożenie. Gdy zacznie świecić słońce, lawiny będą częściej schodzić.

Czarna Góra - panorama Tatr Wysokich, 4 lutegokamery.topr.pl
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:as//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: kamery.topr.pl

Pozostałe wiadomości