Alert RCB. W części południowo-zachodniej Polski zagrożeniem dla ludzi i zwierząt może być kontakt z wodą powodziową. Eksperci Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wysłali SMS-owy alert do odbiorców sieci komórkowych na terenie trzech województw.
"Uwaga! Kontakt z wodą powodziową może zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt. Nie jedz żywności, która miała kontakt z wodą - wyrzuć ją bez względu na stan opakowania" - SMS-owe ostrzeżenie o tej treści zostało wysłane w poniedziałek 16 września po południu, do odbiorców w województwach:
- opolskim;
- dolnośląskim;
- śląskim.
Oto przed czym ostrzega RCB:
- unikaj kontaktu z wodą powodziową. Noś wodoodporne ubrania i gumowce, aby zminimalizować ryzyko kontaktu skóry z zanieczyszczeniami;
- po każdym kontakcie z wodą powodziową lub jej zanieczyszczonymi przedmiotami dokładnie myj ręce wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund;
- używaj tylko przefiltrowanej lub butelkowanej wody do picia i przygotowywania posiłków. Woda powodziowa może zawierać niebezpieczne patogeny i chemikalia. Komunikaty dotyczące przydatności wody do spożycia śledź na stronach Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych;
- jeśli woda powodziowa dostała się do domu, dokładnie dezynfekuj wszystkie powierzchnie, z którymi miała kontakt;
- jeśli zwierzęta miały kontakt z wodą powodziową, skonsultuj się z weterynarzem. Może być konieczne ich badanie oraz podanie odpowiednich leków profilaktycznych;
- zwracaj uwagę na wszelkie objawy chorobowe, takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, gorączka czy biegunka. Jeśli wystąpią, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.
Zalecenia Głównego Inspektoratu Środowiska
- W niektórych miejscach ludzie powoli będą wracali do domów. Pamiętajmy, żeby w żadnym wypadku nie spożywać produktów, które były zalane falą powodziową - podkreślił rzecznik Głównego Instytutu Sanitarnego Marek Waszczewski. Zagrożenie mogą powodować także produkty spożywcze, które przechowywaliśmy w lodówkach czy zamrażarkach, a wskutek przerw w dostawie prądu urządzenia te były nieczynne.
Dopytywany o inne zalecenia dla mieszkańców terenów powodziowych, wskazał na niezbliżanie się do wody powodziowej.
- Wiadomo, że są sytuacje, w których fala powodziowa zastanie nas w domu, ale jeżeli nie ma takiej konieczności, to nie należy się do niej zbliżać - zaznaczył.
Rzecznik zwrócił także uwagę, że woda powodziowa niesie ze sobą bardzo różne zanieczyszczenia i drobnoustroje. Wymienił m.in. bakterie kałowe i pałeczki okrężnicy.
- W sytuacji kontaktu z tą wodą trzeba zwracać baczną uwagę na swój stan zdrowia. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek objawy, zwłaszcza żołądkowe - objawy zatrucia, wymioty, biegunka, podwyższona temperatura - to należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem - zaapelował. Powiedział, że jeśli woda powodziowa zalała prywatną studnię, to nie wolno z niej korzystać.
Waszczewski podkreślił, że sytuacja będzie trudna również po ustąpieniu wody. Wtedy pojawi się konieczność dezynfekcji lokali. Jednym z zadań sanepidu będzie wspieranie lokalnych społeczności razem z samorządami w tym zakresie. Nastąpi to, gdy tylko na tych obszarach zostanie przywrócone normalne funkcjonowanie.
Jak należy zachować się w przypadku zagrożenia podtopieniem
RCB przypomina, że w przypadku zagrożenia podtopieniem należy:
- słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji;
- przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
- zadbać o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
- pojazdy z terenu posesji przestawić w niezagrożone miejsca,
- zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem.
Pamiętajmy, że o przypadkach, które naszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 - apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Źródło: RCB, PAP