Polska po weekendowych nawałnicach. Tysiące interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Zalania po burzach
Zalania po burzachTVN24
wideo 2/18
Zalania po burzachTVN24

Burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, przetoczyły się w weekend nad Polską. Straż pożarna odnotowała łącznie 2,5 tysiąca interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnic. Choć sytuacja się poprawia, w wielu miejscach wciąż jest trudna.

Sobota i niedziela przyniosły gwałtowną aurę w wielu regionach Polski.

- Przez cały weekend odnotowaliśmy 2,5 tysiąca interwencji dotyczących skutków przechodzących nad krajem burz. Najwięcej interwencji odnotowaliśmy na terenie województwa dolnośląskiego, ponad 480. Tam odnotowana została także najwyższa suma opadów - 130 litrów wody na metr kwadratowy w powiecie dzierżoniowskim i został tam ogłoszony alarm przeciwpowodziowy. W związku z tym strażacy monitorują tam stan wody w rzekach i stan wałów przeciwpowodziowych - powiedziała w poniedziałek na antenie TVN24 Monika Nowakowska-Brynda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Dodała, że na terenie woj. śląskiego odnotowano 415 interwencji, w woj. opolskim - 367, a w woj. małopolskim - 225.

2,5 tysiąca interwencji po burzach
2,5 tysiąca interwencji po burzachTVN24

Ponad tysiąc odbiorców bez prądu na Śląsku

W wyniku gwałtownych opadów deszczu zalane zostały posesje i budynki w województwie śląskim. Minionej doby strażacy interweniowali w regionie ponad 400 razy.

- Przede wszystkim działania polegały na wypompowywaniu wody z zalanych posesji i budynków - powiedziała w poniedziałek rano rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodszy brygadier Aneta Gołębiowska. - Najpoważniejsza sytuacja była w powiecie raciborskim, tam też było najwięcej interwencji - dodała.

Jak wynika z danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK), w powiecie raciborskim było około jednej trzeciej wszystkich interwencji - 110. Sporo zgłoszeń strażacy mieli także w Rybniku, powiecie gliwickim i Jastrzębiu-Zdroju.

W związku z warunkami atmosferycznymi w poniedziałek rano prawie 1200 odbiorców w regionie nie miało dostępu do energii elektrycznej - podały służby kryzysowe wojewody.

Obfite opady skutkują podniesieniem poziomu wód w rzekach. Jak wynika z danych WCZK, Gostynia na wodowskazie w Bojszowach przekracza stan alarmowy, blisko osiągnięcia stanu alarmowego jest Pszczynka w Mizerowie-Borkach. Stan ostrzegawczy przekracza między innymi rzeka Ruda w Rudzie Kozielskiej. Według prognoz, w najbliższych godzinach w województwie śląskim nadal ma padać. IMGW wydał rano ostrzeżenia o burzach z gradem i intensywnych opadach deszczu.

2,5 tysiąca interwencji po weekendowych burzach
2,5 tysiąca interwencji po weekendowych burzachTVN24, Kontakt 24,

Podtopienia w Małopolsce

W niedzielę doszło do podtopień na terenie Małopolski. Do wieczora strażacy interweniowali ponad 100 razy w całym województwie, z czego 70 zgłoszeń było w samym powiecie krakowskim. Największe szkody - takie jak zalane drogi i posesje - odnotowano na północ od Krakowa - w gminach Michałowice, Wielka Wieś i Zielonki. 

Przez ulewy kanalizacja w miejscowości Zielonki wybiła, jak mówili mieszkańcy, tworzyły się "gejzery" na półtora metra wysokości. Jak opowiadał Reporter 24 Marcin Kwaśny, domy zalewa nie rzeka, a kanalizacja.

- Największy problem jest z tą kanalizacją, która nie przyjmuje tej wody w ogóle, same fekalia są - mówił mieszkaniec Zielonki koło Krakowa. Dodał, że kładziono worki z piaskiem na studzienki, aby te nie wybijały. - W przeciwnym razie to jest takie ciśnienie od spodu, że wyrywa dekle - dodał.

"Najgorsza sytuacja jest w Michałowicach oraz Modlnicy. W Zielonkach DW-794 jest zalewana. Zachowajcie ostrożność" - można było przeczytać na profilu facebookowym Patrol 998-Małopolska. W Zielonkach występowały utrudnienia na DW-794 oraz drogach lokalnych. Grupa Kraków112-Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie poinformowała w mediach społecznościowych, że w gminach Michałowice i Wielka Wieś działania ratownicze prowadzą wszystkie jednostki OSP.

- Nas co roku zalewa, w tamtym roku trzy razy, w tym roku pierwszy raz, zobaczymy, co będzie - powiedział mieszkaniec Zielonki.

Podtopienia w okolicy KrakowaTVN24
Podtopienia w okolicy KrakowaTVN24
Podtopienia w okolicy KrakowaTVN24

W niedzielę przed godziną 17 nad Podhalem przeszły gwałtowne burze. Z nagłym przypływem wody nie poradziła sobie instalacja odprowadzająca wodę z tunelu pod Zakopianką w Poroninie. Policja zamknęła ten odcinek drogi wojewódzkiej 961, kierując ruch na objazd przez Biały Dunajec. Po kilku godzinach udało się opanować sytuację.

Z powodu ulewy zamknięto tunel pod Zakopiankągoral.info.pl
Z powodu ulewy zamknięto tunel pod Zakopiankągoral.info.pl
Z powodu ulewy zamknięto tunel pod Zakopiankągoral.info.pl

Dolny Śląsk po ulewach

Po ulewach w dolnośląskim Dzierżoniowie zalane zostały auta osobowe i autobus. Wskutek opadów podtopiony został również remontowany miejski stadion piłkarski. Na zdjęciach widać zanurzone w wodzie koparki.

- Zaczęła podnosić się woda, dosłownie weszliśmy do mieszkania i za 20 minut już było tak jak teraz (wszystko zalane - przyp. red.) - powiedział w niedzielę w rozmowie z Reporterem TVN24 mieszkaniec Dzierżoniowa. - Tutaj tak mocno nie padało, musiało padać gdzieś wyżej. To był armagedon - dodał.

- Mamy swoje dwie takie pompy, one pompują (tę wodę - przyp. red.), ale to nic nie daje - mówiła mieszkanka Dzierżoniowa.

Burze przeszły przez Polskę
Burze przeszły przez PolskęTVN24
Zalany stadion w DzierżoniowieLechia Dzierżoniów
Zalany stadion w DzierżoniowieLechia Dzierżoniów

Gwałtowna aura dała się we znaki również w miejscowości Strzelce. - Chodzimy, pilnujemy, czy gdzieś tutaj w pomieszczeniach gospodarczych nie ma wody, wszystkie ciężkie sprzęty elektryczne żeśmy wywieźli, ewakuowali - mówiła mieszkanka Strzelec.

Uszkodzony most w woj. warmińsko-mazurskim

Intensywna ulewa, która w niedzielę wieczorem przeszła nad powiatem olsztyńskim, uszkodziła most w miejscowości Barczewko w woj. warmińsko-mazurskim. Most został zamknięty, wyznaczono objazdy. Na zdjęciach zamieszczonych przez strażaków ochotników z tej miejscowości widać, że most wisi w powietrzu, pod asfaltem jest wypłukana ogromna dziura, a kamienie umacniające skarpę zostały wymyte.

Dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie poinformował, że w nocy został wezwany na miejsce zarządca drogi, który podjął decyzję o jej natychmiastowym zamknięciu. Gmina Dywity poinformowała w nocy, że objazdy wyznaczono przez miejscowości: Gady, Tuławki, Szynowo, Maruny i Dąbrówkę Małą lub przez trasę Olsztyn-Nikielkowo. Most w Barczewku to nowy obiekt, oddano go kierowcom do użytku w ubiegłym roku.

Uszkodzony most w miejscowości BarczewkoOchotnicza Straż Pożarna w Barczewku
Uszkodzony most w miejscowości BarczewkoOchotnicza Straż Pożarna w Barczewku

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy też nagranie podtopionej ulicy w Olsztynie.

Olsztyn po ulewie
Olsztyn po ulewieKontakt 24/laura1746

Autorka/Autor:anw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach pogoda w Polsce kształtowana będzie przez ośrodek wysokiego ciśnienia. Lokalnie pojawią się słabe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W środę temperatura może wynieść miejscami 6 stopni.

Mamy rządy wyżu Caroline. Jakiej pogody powinniśmy się spodziewać

Mamy rządy wyżu Caroline. Jakiej pogody powinniśmy się spodziewać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W niedzielę 2.02 pojawią się miejscami słabe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W całym kraju będzie zimno. Termometry pokażą maksymalnie 4 stopnie.

Miejscami popada deszcz ze śniegiem i śnieg. Pogoda na dziś

Miejscami popada deszcz ze śniegiem i śnieg. Pogoda na dziś

Źródło:
tvnmeteo.pl

Początek lutego przyniósł nam odczuwalne ochłodzenie, jednak aura wciąż jest dość łagodna. Czy w tym roku mamy jeszcze szansę na siarczysty mróz? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zajrzała w najnowsze wyliczenia modeli.

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Źródło:
tvnmeteo.pl, NOAA

Tegoroczny styczeń zostanie zapamiętany jako bardzo ciepły. Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że średnia temperatura powietrza była od 3,4 stopnia Celsjusza wyższa od normy dla tego miesiąca z lat 1991-2020.

Styczeń 2025 roku był w Polsce anomalnie ciepły. Nie tylko temperatura mocno przekroczyła normy

Styczeń 2025 roku był w Polsce anomalnie ciepły. Nie tylko temperatura mocno przekroczyła normy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN

W najbliższą niedzielę obchodzony jest Dzień Świstaka. Z okazji tego święta amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA) opublikowała ranking najlepszych "prognostyków". Słynny świstak Phil z Pensylwanii znalazł się nisko w rankingu.

Ich przewidywania najczęściej się sprawdzają. Słynny Phil daleko za podium

Ich przewidywania najczęściej się sprawdzają. Słynny Phil daleko za podium

Źródło:
NOAA

W Polsce trwają ferie zimowe. Jeśli ktoś wybiera się na wypoczynek do Karpacza, to śnieg znajdzie tylko na stokach i wysoko w górach. - Śniegu nie widać na dole, ale jest on widoczny nieco wyżej - powiedział Paweł Popkowski, reporter TVN24.

W Karpaczu "miał być śnieg, ale go nie ma"

W Karpaczu "miał być śnieg, ale go nie ma"

Źródło:
PAP, TVN24

Ornitolodzy z Florydy są zdruzgotani śmiercią dwóch młodych bielików amerykańskich. Ptaki najprawdopodobniej zjadły zwierzę zakażone ptasią grypą. Młode nie zdążyły nawet otrzymać imion.

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Źródło:
CNN

Największa góra lodowa świata właśnie się zmniejszyła. W piątek na zdjęciach satelitarnych obiektu o nazwie A23a naukowcy dostrzegli odłamany fragment o długości 19 kilometrów. Jak wyjaśnili, może to być pierwszy znak, że antarktyczny gigant się rozpada.

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment. "To pierwszy znaczący odłamek"

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment. "To pierwszy znaczący odłamek"

Źródło:
AFP, NASA, tvnmeteo.pl

Nad zachodnie Stany Zjednoczone zmierza seria burz. Odpowiedzialne za nie będzie zjawisko znane jako "ekspres ananasowy" - system pogodowy niosący wilgotne powietrze z okolic Hawajów. W ciągu kolejnych dni w północnej Kalifornii spodziewane są opady rzędu aż 500 litrów na metr kwadratowy.

Nadjeżdża "ekspres ananasowy", a wraz z nim gigantyczne ilości deszczu

Nadjeżdża "ekspres ananasowy", a wraz z nim gigantyczne ilości deszczu

Źródło:
BBC, AccuWeather, NWS Bay Area

Trzy młode tygrysy bengalskie zostały zauważone na terenie parku narodowego w Tajlandii. Zwierzaki pochodzą z jednego miotu i obecnie mają około sześciu miesięcy. To cenne odkrycie - tygrysom bengalskim zagraża wyginięcie, a na świecie pozostało zaledwie ponad 4000 osobników.

Pierwsze takie nagranie. Trzy młode tygrysy, trzy powody do świętowania

Pierwsze takie nagranie. Trzy młode tygrysy, trzy powody do świętowania

Źródło:
CBS News, Islander News

Osuwisko utrudniło dostęp do popularnej atrakcji turystycznej. W piątek skały oderwały się z klifu nad Plażą Tysiąca Schodów, przez co straciła ona swoją najbardziej charakterystyczną cechę. Część obszaru została tymczasowo zamknięta dla turystów.

Skały porwały schody na kultową plażę. "Hej, twój dom może w każdej chwili się osunąć"

Skały porwały schody na kultową plażę. "Hej, twój dom może w każdej chwili się osunąć"

Źródło:
CNN, KTLA

Północno-zachodnia Francja walczy z powodzią. Alarmy trzeciego, najwyższego stopnia wciąż obowiązują w departamentach Ille-et-Vilaine, Loara Atlantycka i Morbihan. Jak poinformowali meteorolodzy, w ciągu pięciu dni w tych regionach spadła miesięczna suma opadów.

Miesięczne opady w kilka dni, chcą ogłosić stan klęski żywiołowej

Miesięczne opady w kilka dni, chcą ogłosić stan klęski żywiołowej

Aktualizacja:
Źródło:
Francebleu, Reuters

Pewien kierowca pod koniec ubiegłego roku na wyspie Santa Cruz na Galapagos potrącił samochodem żółwia olbrzymiego. Zwierzę nie przeżyło. Teraz mężczyzna ma zapłacić grzywnę w wysokości ponad 13 tysięcy dolarów amerykańskich.

Potrącił żółwia, zwierzę nie przeżyło. Musi zapłacić ogromną grzywnę

Potrącił żółwia, zwierzę nie przeżyło. Musi zapłacić ogromną grzywnę

Źródło:
ENEX, El Telegrafo, Primicias, tvnmeteo.pl

Japońskie służby ratunkowe od wtorku próbują dotrzeć do człowieka, który wpadł do zapadliska w jezdni w mieście Yashio. Akcja ratunkowa jest bardzo trudna, mężczyzna wciąż znajduje się pod gruzami, a władze obawiają się możliwego wycieku wody ze zniszczonej kanalizacji.

"W przyszłości będziemy świadkami większej liczby takich zdarzeń"

"W przyszłości będziemy świadkami większej liczby takich zdarzeń"

Źródło:
Kyodo News, CNN

Niedźwiedzie polarne znane są ze swojej ogromnej wytrzymałości na ekstremalnie niską temperaturę. Według najnowszych badań, ich futro ma specjalne właściwości zapobiegające tworzeniu się oblodzenia. Odkrycie pozwala wyjaśnić, w jaki sposób gatunek ten jest w stanie funkcjonować w arktycznych warunkach, a także może dostarczyć nowe rozwiązania w przemyśle technologicznym.

Lód ich się nie ima. Odkryli największą tajemnicę niedźwiedziego futra

Lód ich się nie ima. Odkryli największą tajemnicę niedźwiedziego futra

Źródło:
Reuters

Położona w Nowej Zelandii góra Taranaki, będąca jednocześnie wulkanem, stała się osobą prawną - przekazały miejscowe media. O zmianie jej statusu, o który walczyła społeczność maoryska, zadecydował parlament. To trzecia taka decyzja w historii - wcześniej osobami w sensie prawnym stały się rzeka Whanganui i park narodowy Te Urewera.

Góra stała się osobą prawną     

Góra stała się osobą prawną     

Źródło:
PAP, CNN

Indie przygotowują się na wyjątkowo ciepły luty. Jak wynika z prognoz krajowej agencji meteorologicznej, szczególnie wysokie temperatury spodziewane są na północy kraju. To zła informacja dla rolników, którzy obawiają się, że zbyt wczesne uderzenie ciepła uszkodzi kluczowe dla gospodarki kraju uprawy ozime.

Po raz czwarty z rzędu luty ma pokrzyżować im plany

Po raz czwarty z rzędu luty ma pokrzyżować im plany

Źródło:
Reuters, India Meteorological Department

Fala gorąca w Brazylii najbardziej zagraża najbiedniejszym mieszkańcom kraju. W środę i czwartek w Rio de Janeiro temperatura odczuwalna wzrosła do prawie 40 stopni Celsjusza - takie warunki są szczególnie niebezpieczne w miejscach, gdzie nie wszyscy mają dostęp do wody i elektryczności.

Cztery godziny takiego gorąca są zabójcze. Tysiące ludzi tkwią w nim bez wody i prądu

Cztery godziny takiego gorąca są zabójcze. Tysiące ludzi tkwią w nim bez wody i prądu

Źródło:
Reuters, ClimaTempo, Saude Rio

Atak zimy, który w połowie stycznia nawiedził Stany Zjednoczone, pobił kilkanaście rekordów. Temperatura w na ogół ciepłych miastach południowego wschodu spadała do wartości, które nigdy nie były obserwowane w tym regionie. Występowały śnieżyce. Chociaż tegoroczna zima okazała się surowa, statystycznie zimowe miesiące przynoszą coraz łagodniejsze warunki.

Zima, jakiej jeszcze nie było. Co za nią stało?

Zima, jakiej jeszcze nie było. Co za nią stało?

Źródło:
NOAA

Oznaczona na początku roku asteroida 2018 CN41 okazała się pozostałościami po tesli roadster wystrzelonej w kosmos przez Elona Muska. Pod względem obserwacyjnym obiekt do złudzenia przypominał malutkie ciało niebieskie. Naukowcy zauważają, że wraz ze wzrostem ilości kosmicznych śmieci takie sytuacje mogą zdarzać się coraz częściej.

Nowa asteroida okazała się teslą Elona Muska

Nowa asteroida okazała się teslą Elona Muska

Źródło:
Smithsonian Magazine, astronomy.com

Ważący ponad 200 kilogramów niedźwiedź został znaleziony pod domem w Kalifornii. W przeciwieństwie do wielu swoich kuzynów, zwierzak nie schronił się tam przed zimnem, a przed ogniem. Zwierzak od lat bytował w okolicach zniszczonych przez pożar Eaton - doczekał się nawet statusu lokalnego celebryty.

Wrócił do domu po pożarze, zastał w nim wielkiego niedźwiedzia

Wrócił do domu po pożarze, zastał w nim wielkiego niedźwiedzia

Źródło:
CNN, CBS News

Bogactwo związków organicznych odkryto w materiale skalnym z asteroidy Bennu. Naukowcom udało się znaleźć w nim aminokwasy oraz zasady azotowe, jeden z podstawowych budulców DNA i RNA. Chociaż raczej nie mamy szans na znalezienie śladów życia na asteroidach, nowe wyniki pokazują, że dawno temu mogły one pomóc temu ziemskiemu.

Budulce DNA odkryte w kosmicznych skałach. "Odkryjemy drogę prowadzącą w kierunku życia"

Budulce DNA odkryte w kosmicznych skałach. "Odkryjemy drogę prowadzącą w kierunku życia"

Źródło:
PAP, Reuters, NASA

Wirus Zika wykorzystuje ludzką skórę do zwabiania komarów, aby móc łatwiej się rozprzestrzeniać - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Liverpool School of Tropical Medicine w Wielkiej Brytanii.

Ten wirus zamienia naszą skórę w "magnes na komary"

Ten wirus zamienia naszą skórę w "magnes na komary"

Źródło:
PAP, Liverpool School of Tropical Medicine

W Kampinoskim Parku Narodowym doszło do niegroźnego starcia z udziałem łosia i turysty, który wybrał się na spacer z psem, nie zabierając ze sobą smyczy. Przedstawiciele parku przypominają w rozmowie z tvnmeteo.pl o zasadach bezpieczeństwa i zachowaniu podczas spacerów po jego szlakach.

"Król Puszczy nie był zachwycony, że jego medytacje zostały przerwane i stanowczo zareagował"

"Król Puszczy nie był zachwycony, że jego medytacje zostały przerwane i stanowczo zareagował"

Źródło:
Kampinoski Park Narodowy, tvnmeteo.pl

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w tym roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Na konferencji prasowej powiedział, że zabierze ze sobą polską flagę i pierogi. - Kosmos nie jest tylko dla największych, jest dla każdego - mówił.

Co poleci na ISS z polskim astronautą? Flaga i pierogi

Co poleci na ISS z polskim astronautą? Flaga i pierogi

Źródło:
PAP

Naukowcy z Bangladeszu badają przyczynę śmierci ponad 80 żółwi oliwkowych. Martwe gady zostały znalezione na plaży w czasie ostatniego tygodnia - poinformował w czwartek rządowy Instytut Badań Morskich.

Masowa śmierć żółwi. Naukowcy szukają przyczyny

Masowa śmierć żółwi. Naukowcy szukają przyczyny

Źródło:
AFP, dainikazadi.net, TBSNews

Pożary podobne do tych, które na początku stycznia wybuchły w okolicach Los Angeles, mogą zdarzać się coraz częściej. Jak wynika z badań naukowców z organizacji World Weather Attribution, na skutek antropogenicznych zmian klimatu prawdopodobieństwo wystąpienia tak intensywnych pożarów zwiększyło się o 35 procent w porównaniu z wartościami sprzed epoki industrialnej. Przy obecnych poziomach emisji dwutlenku węgla do końca wieku ryzyko to wzrośnie do 70 procent.

Tragiczne pożary w Kalifornii mogą stać się nową normalnością. "Gotowy przepis na katastrofę"

Tragiczne pożary w Kalifornii mogą stać się nową normalnością. "Gotowy przepis na katastrofę"

Źródło:
World Weather Attribution, Reuters