W piątek można było zapomnieć, że trwa jesień. W najgorętszym miejscu niewiele brakowało do upału. To kolejny niezwykle ciepły dzień w tym miesiącu.
Za sprawą zwrotnikowego powietrza napływającego z Afryki w piątek na przeważającym obszarze Polski temperatura przekraczała 25 stopni Celsjusza. Najwyższą wartość spośród wszystkich stacji synoptycznych odnotowano w Legnicy, gdzie było 28,2 st. C. Najchłodniejsze okazało się Świnoujście z temperaturą maksymalną na poziomie 19,3 st. C - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Podobnie gorący był czwartek. Najwyższą temperaturę (28,3 st. C) zmierzono w Toruniu. Jak poinformował IMGW, był to najcieplejszy 28 września w Polsce w historii pomiarów.
Dotychczasowy rekord temperatury dla tego dnia wynosił 27,3 st. C, a odnotowano go w Krakowie w 1981 r.
Wrzesień cieplejszy od czerwca...
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej napisał w mediach społecznościowych o "kolejnej gorącej dobie", informując, że 28 września dodatnia anomalia temperatury w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła aż 8 st. C.
Do tej pory odchylenie temperatury od normy we wrześniu wynosi 3,9 st. C, a średnia temperatura w całej Polsce to 17,7 st. C. W związku z tym - jak przekazano - "ekstremalnie ciepły wrzesień 2023 jest cieplejszy od czerwca" tego roku, kiedy średnia temperatura w skali całego kraju osiągnęła 17,5 st. C.
...i "bardzo suchy"
Tegoroczny wrzesień to miesiąc nie tylko wyjątkowo ciepły, ale i "bardzo suchy" - zwrócił uwagę IMGW. W niektórych miejscach Polski przez ostatnie 27 dni spadło mniej niż pięć litrów deszczu na metr kwadratowy. Jak podkreślono, "to bardzo trudna sytuacja".
Najbardziej sucho jest w Wielkopolsce, na Kujawach, Pomorzu, Podlasiu i Mazowszu.
Według danych z czwartku "na rzekach w Polsce przeważa strefa wody niskiej" - poinformował IMGW. Taka sytuacja występuje na 60 procentach stacji hydrologicznych.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Lisowski Travel / Shutterstock