ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

Tej nocy gwiazdy spadały na tle zorzy polarnej

Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl
Zorza polarna i dwa Perseidy w jednym kadrze
Zorza polarna i dwa Perseidy w jednym kadrzeKarol Nowogród/Kontakt 24
wideo 2/21
Zorza polarna i dwa Perseidy w jednym kadrzeKarol Nowogród/Kontakt 24

Miniona noc była wyjątkowo atrakcyjna dla miłośników astronomii. Nad Polską mogliśmy obserwować zarówno meteory z roju Perseidów, jak i zorzę polarną - niekiedy nawet w tym samym momencie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Noc z niedzieli na poniedziałek okazała się wyjątkowa pod względem obserwacji astronomicznych. Wiele osób spoglądało w niebo, wypatrując meteorów z roju Perseidów, który zbliża się do maksimum. Tymczasem na niebie zaczęły pojawiać się przepiękne światła zorzy polarnej - początkowo widoczne jedynie jako słaba łuna na zdjęciach, ale w drugiej części nocy stopniowo nabierające sił.

Zorza i Perseidy na zdjęciach

Materiały uwieczniające to wyjątkowe zjawisko otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zorza polarna i dwa Perseidy w jednym kadrze

WIDZIAŁEŚ CIEKAWE ZJAWISKO? PRZEŚLIJ MATERIAŁ NA KONTAKT 24

- Jasne struktury zorzy polarnej były doskonale widoczne nieuzbrojonym okiem w Bieszczadach. Zorza miała piękny czerwono-różowy kolor, a momentami łapała zieleń tuż przy horyzoncie - przekazał w mediach społecznościowych autor bloga "Z głową w gwiazdach" i popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

Perseidy 2024. Jak oglądać?

Jeśli tej nocy przegapiliśmy spadające gwiazdy, nic straconego. Aktywność Perseidów zaczęła się 17 lipca, a potrwa do 24 sierpnia. Najistotniejszy jest jednak okres wokół maksimum. Według Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego moment ten przypadnie 12 sierpnia około godziny 16 polskiego czasu. Oznacza to, że sporo meteorów zauważymy także w nocy 12 na 13 sierpnia. Obserwacjom sprzyja faza Księżyca, który dość wcześnie zajdzie.

Do oglądania meteorów nie potrzeba lornetek ani teleskopów. Potrzebne jest tylko niebo bez chmur i najlepiej widoczność na duży fragment nieboskłonu. Im ciemniej w okolicy, tym więcej meteorów zobaczymy, więc jeśli nie możemy udać się poza miasto, warto znaleźć obszar, w którym lampy uliczne nie świecą w oczy. Tak zwany radiant Perseidów - czyli punkt, z którego wydają się wybiegać, gdybyśmy przedłużyli ich trasy po niebie - znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza.

Perseidy - co warto wiedzieć?

Spadające gwiazdy, czyli meteory, to zjawiska świetlne towarzyszące przelotowi skalnego okruchu z kosmosu (meteoroidu) przez atmosferę ziemską. Większość takich drobin spala się w atmosferze, tylko te większe są w stanie dotrzeć do powierzchni naszej planety i po upadku znajdujemy je jako meteoryty.

Perseidy należą do najaktywniejszych rojów meteorów. Są to szybkie meteory, osiągające prędkość 59 kilometrów na sekundę. Zwykle padają grupami po 6-15 meteorów w ciągu 2-3 minut. W maksimum może być nawet 100 meteorów w ciągu godziny - w teoretycznych, idealnych warunkach. Ten rój meteorów, znany od starożytności, ma związek z kometą 109P/Swift-Tuttle, która przelatuje w pobliżu Ziemi co 133 lata. Pierwszy raz dostrzeżono ją w 1862 roku.

Aktywność Perseidów zaczęła się 17 lipca, a potrwa do 24 sierpnia. Najistotniejszy jest jednak okres wokół maksimum. Według Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego moment ten przypadnie 12 sierpnia około godziny 16 polskiego czasu. Oznacza to, że sporo meteorów zauważymy także w nocy 12 na 13 sierpnia.

Wspólne polowanie na spadające gwiazdy

W okresie maksimum Perseidów w całej Polsce organizowane są pikniki astronomiczne, zwane "nocami spadających gwiazd". W tym roku możemy się ich spodziewać szczególnie w weekend 10-11 sierpnia. Ogłoszenia o szczegółach imprez szykowanych przez planetaria i inne instytucje oraz organizacje, można znaleźć w mediach lokalnych i zaplanować sobie polowanie na meteory w towarzystwie innych osób z pikniku astronomicznego.

Część placówek zaplanowało zaś obserwacje w nocy z poniedziałku na wtorek (12/13 sierpnia). I tak przed Planetarium Śląskim w Chorzowie Noc Perseidów rozpocznie się ono o godzinie 21 w okolicy pomnika Mikołaja Kopernika. Komentować obserwacje będzie astronom i wicedyrektor Planetarium Śląskiego Damian Jabłeka.

Pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich Noc Perseidów rozpocznie się o godz. 20. Zaprezentuje się na niej między innymi astrofotograf Bartosz Wojczyński oraz kierownik Obserwatorium Astronomicznego Planetarium Śląskiego Krzysztof Dwornik. Do godz. 23 za darmo będzie można zobaczyć Mobilne Planetarium. Od godz. 21 wspólne obserwacje spadających gwiazd organizuje też w warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

Autorka/Autor:as

Źródło: PAP, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Szymon Glinkowski/Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Wkrótce prawie wszędzie na termometrach zobaczymy 30 stopni lub więcej. Kiedy możemy spodziewać się uderzenia skwaru? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: fala gorąca przejdzie przez Polskę

Pogoda na 16 dni: fala gorąca przejdzie przez Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar, który w niedzielę wybuchł na północ od stolicy Grecji, zagraża kolejnym obszarom. Wczesnym rankiem w poniedziałek mieszkańcy kilku miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji. Mimo starań strażaków szybko przemieszczające się płomienie dosięgły zabudowań.

Ogień szaleje pod Atenami. Od rana trwają ewakuacje

Ogień szaleje pod Atenami. Od rana trwają ewakuacje

Źródło:
Reuters, PAP, eKathimerini

Burza tropikalna Maria uderzyła w Japonię. Chociaż żywioł słabnie w miarę przemieszczania się w głąb lądu, wciąż niesie ze sobą niebezpieczeństwo. W północno-wschodnich regionach kraju zanotowano rekordowe opady deszczu, które wymusiły ewakuację tysięcy osób i poważnie podniosły stany wody w rzekach.

Dwa miesiące deszczu w dwa dni. Maria niesie powodzie i wichury

Dwa miesiące deszczu w dwa dni. Maria niesie powodzie i wichury

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times

IMGW wydał prognozę zagrożeń na kolejne dni. Do Polski po raz kolejny zawita upał, a ostrzeżenia przed nim będą miały nawet drugi stopień. Za skwarem nad nasz kraj nadciągną burze.

Powrócą upał i burze. W prognozach ostrzeżenia drugiego stopnia

Powrócą upał i burze. W prognozach ostrzeżenia drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W poniedziałek 12.08 dopisze pogodna aura. Na termometrach zobaczymy od 21 do 28 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne będą korzystne.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 12.08. Sporo słońca i korzystny biomet

Pogoda na dziś - poniedziałek, 12.08. Sporo słońca i korzystny biomet

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się nad plażą w Dziwnowie (woj. zachodniopomorskie). Zdjęcie, na którym widać chmurę w kształcie leja, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej nad Bałtykiem. "Wszystko trwało kilka minut"

Zalążek trąby powietrznej nad Bałtykiem. "Wszystko trwało kilka minut"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Czerwone alerty przed upałem obowiązują na północy Półwyspu Iberyjskiego. W niedzielę termometry w części Kraju Basków mogą pokazać ponad 40 stopni Celsjusza - rzadko kiedy jest tam aż tak gorąco. To czwarty tego lata alert przed gorącem wydany w Hiszpanii.

"Ekstremalne niebezpieczeństwo" i ponad 1300 ofiar śmiertelnych w Hiszpanii

"Ekstremalne niebezpieczeństwo" i ponad 1300 ofiar śmiertelnych w Hiszpanii

Źródło:
Reuters, El Pais

Już niedługo część bocianów opuści granice Polski. Ptakom, które pozostaną w naszym kraju, należy pomóc, jeśli tego potrzebują - poinformowała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ). Dodała, że pomóc można na przykład poprzez dokarmianie.

Jak pomóc bocianom, które spędzą zimę w Polsce

Jak pomóc bocianom, które spędzą zimę w Polsce

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy stolicy Alaski sprzątają po powodzi, do której doszło w wyniku pęknięcia lodowca. To niełatwe zadanie, ponieważ na ulicach zalega sporo niebezpiecznych odpadów naniesionych przez wody powodziowe. Według amerykańskich klimatologów pęknięcie uwolniło rekordową falę.

Niebezpieczne odpady na ulicach, domy do wyburzenia. Ta fala była rekordowa

Niebezpieczne odpady na ulicach, domy do wyburzenia. Ta fala była rekordowa

Aktualizacja:
Źródło:
climate.gov, CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

Gorąca niedziela oznacza start kolejnej fali upałów w Chorwacji. Na całym wybrzeżu kraju wydano czerwone ostrzeżenia przed skwarem, a miejscami pozostaną one w mocy nawet do środy. Służby meteorologiczne apelują o rozwagę podczas plażowania.

Pięć dni czerwonych alertów w Chorwacji

Pięć dni czerwonych alertów w Chorwacji

Źródło:
PAP, DHMZ

W stanie Asam, położonym w północno-wschodnich Indiach, ruszyła mobilna aplikacja HaatiApp. Ma ona ostrzegać ludzi przed stadami dzikich słoni - poinformowała w niedzielę stacja BBC. Indyjskie media podały, że w ciągu ostatnich czterech lat w wyniku ataków tych zwierząt zginęło ponad 1700 osób

Uruchomiono mobilną aplikację. Ma ostrzegać ludzi przed stadami dzikich słoni 

Uruchomiono mobilną aplikację. Ma ostrzegać ludzi przed stadami dzikich słoni 

Źródło:
PAP

Prognoza pogody na długi weekend sierpniowy. W nadchodzących dniach aurę w Polsce będzie kształtował rozległy wyż. Sprawi, że napłynie do kraju gorące, zwrotnikowe powietrze. W czwartek temperatura może wzrosnąć do 34 stopni Celsjusza. Później czeka nas lekkie ochłodzenie.

Pogoda na długi weekend sierpniowy. Gdzie dopisze aura

Pogoda na długi weekend sierpniowy. Gdzie dopisze aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na psychikę ludzi, między innymi pogarszając nastrój - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców. Jednak, jak twierdzą autorzy, ludzie różnią się wrażliwością na to działanie.

Ludzka psychika różnie reaguje na zanieczyszczone powietrze     

Ludzka psychika różnie reaguje na zanieczyszczone powietrze     

Źródło:
PAP, journals.plos.org

Choć sierpień ma jeszcze wiele do powiedzenia, to eksperci coraz częściej zaglądają w wyliczenia modeli meteorologicznych na kolejne miesiące roku. Co czeka nas w pogodzie w końcówce lata i czego spodziewać się jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przedstawił wstępną prognozę.

Jaka będzie jesień? Jest prognoza IMGW

Jaka będzie jesień? Jest prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Przed Grecją bardzo trudny tydzień, ponieważ połowa kraju znajdzie się w strefie bardzo wysokiego zagrożenia pożarowego. Władze apelują do obywateli, aby ci zachowali szczególną ostrożność i nie wykonywali takich czynności jak palenie trawy i gałęzi, rzucanie niedopałków czy grillowanie na świeżym powietrzu.

Wysokie zagrożenie pożarowe. "Apeluję do wszystkich obywateli o czujność"

Wysokie zagrożenie pożarowe. "Apeluję do wszystkich obywateli o czujność"

Źródło:
PAP, thetoc.gr, businessnews.gr

Chińska rakieta Długi Marsz 6A rozpadła się na niskiej orbicie okołoziemskiej, tworząc chmurę setek odłamków. Według organizacji LeoLabs, która śledzi przemieszczanie się kosmicznych śmieci, może ich krążyć nawet ponad 900. Eksperci oceniają zagrożenie, jakie wiąże się z dryfującymi szczątkami.

Rakieta rozpadła się na setki kawałków. "Znaczące zagrożenie"

Rakieta rozpadła się na setki kawałków. "Znaczące zagrożenie"

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Dieta bogata w dużą ilość owoców i warzyw obniża ciśnienie krwi i poprawia stan nerek i serca u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym - donoszą amerykańscy naukowcy. Artykuł został opublikowany na łamach "The American Journal of Medicine".

Badacze: owoce i warzywa obniżają ciśnienie krwi i chronią nerki     

Badacze: owoce i warzywa obniżają ciśnienie krwi i chronią nerki     

Źródło:
PAP, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Fala upałów utrzymuje się nad Włochami. Najwyższe wartości na termometrach spodziewane są w weekend, a w części miast wydano czerwone alerty przed upałem. Jak przewidują włoscy drogowcy, wysoka temperatura szczególnie da się we znaki osobom zmotoryzowanym - mapa kraju została oznaczona czarnym kolorem, zwiastującym potężne zatory.

Czarne i czerwone alerty we Włoszech

Czarne i czerwone alerty we Włoszech

Źródło:
PAP, Reuters

Niecałe 30 stopni Celsjusza pokazały w czwartek termometry w Polsce. To znaczna różnica w porównaniu prognozowaną temperaturą na mapie opublikowanej pod koniec lipca, według której miało być powyżej 40 stopni. Dlaczego takiego upału nie było? Wyjaśnił to Piotr Szuster z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW.

Mieliśmy się usmażyć. Ekspert wyjaśnia, co z mapą, która obiegła internet

Mieliśmy się usmażyć. Ekspert wyjaśnia, co z mapą, która obiegła internet

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Turysta zmarł po ukąszeniu przez jadowitego pająka w Grecji. Do zdarzenia doszło w czwartek na półwyspie Peloponez. Jak podały lokalne media, to pierwszy taki przypadek w kraju - zazwyczaj kontakt z tym gatunkiem nie kończy się śmiertelnie.

Pająk ukąsił turystę w Grecji. Mężczyzna zmarł

Pająk ukąsił turystę w Grecji. Mężczyzna zmarł

Źródło:
PAP, Greek Reporter

Ratownicy wydobywali ludzi z zalanych domów i samochodów po ulewach, które nawiedziły stan Ohio w nocy z czwartku na piątek. Na niektórych ulicach zebrała się metrowa warstwa wody. Nieprzychylna aura spowodowała również przerwanie koncertu.

"Nagle tracisz widoczność i po chwili otacza cię metr wody"

"Nagle tracisz widoczność i po chwili otacza cię metr wody"

Źródło:
Reuters, Akron Beacon Journal

Hiszpańscy naukowcy odkryli bakterie, które zaadaptowały się do życia w kuchenkach mikrofalowych. Niektóre szczepy są groźne, a część prawdopodobnie można będzie wykorzystać. W jaki sposób?

Bakterie w kuchenkach mikrofalowych? Naukowcy znaleźli ich setki, niektóre niebezpieczne

Bakterie w kuchenkach mikrofalowych? Naukowcy znaleźli ich setki, niektóre niebezpieczne

Źródło:
PAP

Dwie turystki z Hiszpanii, matka i córka, zginęły, a pozostali członkowie rodziny, mąż zmarłej i jej syn, zostali poważnie ranni w północnej Tanzanii, gdy próbowali wjechać samochodem na krawędź wulkanu Ngorongoro. Auto stoczyło się na dno krateru - poinformowały miejscowe media.

Próbowali wjechać na krawędź wulkanu. Matka i córka nie żyją

Próbowali wjechać na krawędź wulkanu. Matka i córka nie żyją

Źródło:
PAP, thecitizen.co.tz

Czwartkowe burze, którym towarzyszyły ulewne deszcze, nawiedziły część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panowała w Dąbrowie Górniczej, gdzie doszło do zalania wielu dróg. Działania strażaków na Śląsku polegały przede wszystkim na wypompowywaniu wody z zalanych terenów i usuwaniu powalonych drzew.

Nawałnice nad Polską. W Dąbrowie Górniczej powódź błyskawiczna

Nawałnice nad Polską. W Dąbrowie Górniczej powódź błyskawiczna

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, TVN24

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło południowo-zachodnie wybrzeże Japonii. Miało magnitudę 7,1. Japońska Agencja Meteorologiczna (JAM) wydała po raz pierwszy w historii ostrzeżenie przed "megawstrząsami", których magnituda może sięgać nawet 10. Z powodu ryzyka "megatrzęsienia" ziemi premier Fumio Kishida odwołał czterodniową podróż.

Ryzyko "megatrzęsienia" ziemi. Premier Japonii odwołał podróż zagraniczną

Ryzyko "megatrzęsienia" ziemi. Premier Japonii odwołał podróż zagraniczną

Źródło:
PAP, english.kyodonews.net

W piątek rozpoczyna się 10-dniowe polowanie na inwazyjne pytony birmańskie. Łowcy węży będą szukać tego gatunku na terenie parku Everglades na południowym krańcu Florydy. Nie wszyscy są jednak zwolennikami akcji. Zdaniem niektórych, część uczestników myli niepożądane gady z rodzimymi gatunkami węży, co prowadzi do ich zabijania.

Będą polować na inwazyjne pytony birmańskie   

Będą polować na inwazyjne pytony birmańskie   

Źródło:
PAP, ABC News

Boliwia zmaga się z pożarami. Żywioł niszczy domy, zabija zwierzęta i zmusza do ewakuacji mieszkańców. Akcję gaśniczą utrudniają strażakom trudne warunki pogodowe oraz brak paliwa.

Ewakuacje ludności, strażakom brakuje paliwa

Ewakuacje ludności, strażakom brakuje paliwa

Źródło:
Reuters