TVN Meteo | Polska

Jelenie zaczynają rykowiska. Pierwsze oznaki końca lata

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw//rzw
Źródło:
PAP
Ryk jelenia w Nadleśnictwie Iława
Ryk jelenia w Nadleśnictwie IławaNadleśnictwo Iława
wideo 2/24
Rykowisko

Jelenie z Nadleśnictwa Turek rozpoczęły rykowiska. Charakterystyczne odgłosy zaczynają wydawać z siebie przed zachodem słońca. W ten sposób informują samice o zajmowanych przez siebie terytoriach.

W Nadleśnictwie Turek (województwo wielkopolskie) rozpoczęło się rykowisko jeleni, co może świadczyć o rychłej jesieni i zimie - powiedział Jacek Kołata, nauczyciel akademicki, miłośnik przyrody i hodowca sów.

Mają przyciągnąć samice

Ulubionym celem wypadów fotograficznych Kołaty są miejsca, gdzie można zaobserwować zwierzęta. Podczas jednej z takich wizyt w Nadleśnictwie Turek mężczyzna usłyszał ryk jeleni.

- Samce jeleni wydają głośne odgłosy, zaczynają przed zachodem słońca i kończą o świcie. Przez całą noc ich potężny ryk rozlega się na wiele kilometrów. W ten sposób obwieszczają samicom, gdzie są ich rewiry. Samice chodzą od rewiru do rewiru i wybierają sobie kawalera. Czasami kawalerowie się spotykają i wtedy dochodzi między nimi do walki - wyjaśnił.

Sarna nie jest "żoną" jelenia (Lasy Państwowe)Lasy Państwowe

Około czterech tygodni

Okres godowy jeleni, zwany rykowiskiem - jak mówił Kołata - rozpoczyna się w drugiej połowie września i trwa około czterech tygodni. - Zaczęło się wcześniej, co może oznaczać rychłą jesień i zimę - powiedział.

Dodał, że to nie jedyny znak szybszej zmiany aury w kraju. - Bociany też zaczęły już swoje sejmiki, czyli zbierają się przed odlotem - powiedział.

Kołata przestrzega, że samce jeleni w czasie godów mogą być agresywne. - Bywają wyjątkowo nieprzewidywalne. Należy zachować szczególną ostrożność - powiedział.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kw//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości