TVN Meteo | Polska

Wychudzona foka błąkała się po Skwerze Kościuszki

TVN Meteo | Polska

Autor:
anw
Źródło:
PAP, www.morski.strazgraniczna.pl
Władysławowo: foka przechodziła przez drogę
Leszek KuciraWładysławowo: foka przechodziła przez drogę

Młodego samca foki szarej, który otrzymał imię Kostek, znaleziono na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Był wychudzony i odwodniony. Pomógł mu jeden z funkcjonariuszy miejscowej Straży Granicznej.

W miniony weekend strażnik graniczny pomógł młodej, wychudzonej i odwodnionej foce szarej, która wyszła z wody na Skwer Kościuszki w Gdyni.

- Strażnicy graniczni otrzymali w sobotę informację o foce przebywającej na końcu Skweru Kościuszki. Strażnik, który dotarł na miejsce, jest jednocześnie wolontariuszem Błękitnego Patrolu WWF. Dzięki temu miejsce przebywania zwierzęcia zostało od razu właściwie zabezpieczone przed dostępem osób postronnych - przekazał komandor porucznik Straży Granicznej Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Okazało się, że jest to samiec foki szarej. Był wychudzony, miał też widoczną zmianę nad jednym okiem i wymagał rehabilitacji.

- Ssakiem zaopiekowali się na miejscu wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF. Ostatecznie zwierzę trafiło do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, gdzie zapewniono mu niezbędną pomoc. Samczyk otrzymał imię Kostek - dodał Juźwiak. Zwierzę po zakończonej kuracji zostanie wypuszczone do Bałtyku. W Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu przebywa obecnie 17 małych fok i stado hodowlane liczące pięć osobników.

>> CZYTAJ O FOCE NA ULICY WE WŁADYSŁAWOWIE

Młoda foka szara została znaleziona na Skwerze Kościuszki w GdyniMOSG

Foki w Polsce

W Morzu Bałtyckim występują trzy gatunki tych morskich ssaków: foka szara (Halichoerus grypus), foka obrączkowana (Phoca hispida) i foka pospolita (Phoca vitulina). Zwierzęta te prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Często wychodzą na plażę, by odpocząć albo wydać na świat młode. Należy pamiętać, by nie podchodzić do nich blisko. Jak każde dzikie zwierzę, które jest przestraszone, foka może być agresywna.

Według polskiego prawa foki szare są objęte ochroną gatunkową, zabronione jest ich umyślne zabijanie, płoszenie, niszczenie ich siedlisk i ostoi. 

Jeśli zaobserwowałeś fokę na wybrzeżu, niezwłocznie poinformuj Błękitny Patrol WWF (tel. 795 536 009) lub Stację Morską w Helu (tel. 601 88 99 40). 

Młoda foka szara została znaleziona na Skwerze Kościuszki w GdyniMOSG

Autor:anw

Źródło: PAP, www.morski.strazgraniczna.pl

Źródło zdjęcia głównego: MOSG

Pozostałe wiadomości