TVN Meteo | Polska

Zima w lasach. Jak właściwie dokarmiać dzikie zwierzęta

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw
Źródło:
PAP
Dokarmianie zwierząt zimą jest konieczne - materiał archiwalny
Dokarmianie zwierząt zimą jest konieczne - materiał archiwalnytvn24
wideo 2/2
tvn24Dokarmianie zwierząt zimą jest konieczne - materiał archiwalny

Zima bywa dość trudną porą roku dla mieszkańców lasu. Z powodu mrozu i śniegu zwierzęta często mają ograniczony dostęp do pożywienia i wody. Jednak warto pamiętać, że leśną faunę należy dokarmiać tylko wtedy, gdy warunki pogodowe są naprawdę surowe. Ponadto każdą chęć pomocy zwierzętom należy skonsultować z leśniczymi.

Właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka, z pokarmem nie można przesadzać. Jak mówił rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak, najważniejsze jest dokarmianie w warunkach ekstremalnych, zagrażających życiu zwierzyny, nie robi się tego podczas łagodnych zim.

- Dokarmianie, jak sama nazwa wskazuje, jest częściową pomocą zwierzynie w trudnych warunkach środowiskowych. Zwierzęta nie mogą zapomnieć, jak szuka się pokarmu samodzielnie w lesie. Dokarmiać należy systematycznie i w stałych miejscach. Nie należy podawać karmy przez cały rok, gdyż w pozostałych sezonach las i pola wyżywią dzikie zwierzęta - ocenił.

Czego potrzeba zwierzętom

Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt, które mają ograniczony dostępu do pożywienia oraz wody. Leśnicy wspólnie z myśliwymi oraz wolontariuszami ze szkół i organizacji pozarządowych pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę. W okresach srogiej zimy leśnicy wykonują szereg prac, aby ułatwić bytowanie zwierzyny.

- Najczęściej wystarcza odśnieżanie dróg leśnych i miejsc występowania naturalnego pokarmu, jak borówka czernica czy wrzos - podkreślił Pietrzak.

Podczas prac leśnych pozostawiana jest część drzew, by na przykład jelenie i daniele ogryzły korę. Przed niedostatkiem wody chroni natomiast podanie soczystej karmy - buraków, marchwi, ziemniaków czy jabłek. Dużą rolę w odżywianiu zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól.

Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z naturalnego żeru, karmy oraz częściowo z lizawek. To drewniane słupki z kostką soli umieszczoną na wierzchołku. Sól, która jest źródłem ważnych pierwiastków, pod wpływem wilgoci rozpuszcza się i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują.

Leśnicy przypominają, że zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Osoby takie wskażą miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. Trzeba zwrócić uwagę również na rodzaj dostarczanego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć.

Wykładanie karmy ma zatrzymać jak najwięcej zwierzyny w lesie. Poszukujące jedzenia zwierzęta znacznie rzadziej podchodzą w okolice dróg, a tym samym zmniejsza się ryzyko kolizji z pojazdami. Poza tym zwierzęta rzadziej wychodzą na pola uprawne, tym samym wyrządzając mniej szkód rolnikom.

Pomoc dla ptaków

Leśnicy pomagają także ptakom. Nie należy podawać im pieczywa, gdyż zawiera sól i substancje ulepszające oraz konserwanty. Ptaki mają ograniczone możliwości wydalania soli. Podawany im chleb powoduje często poważną chorobę - kwasicę. Karma dla ptaków powinna przypominać ich naturalny pokarm.

- Ptasie stołówki są uzupełniane drobną kaszą, słonecznikami, pestkami dyni, jabłkami, niesoloną słoniną oraz kulami tłuszczowymi. Bardzo ważne jest również pojenie ptaków zimą - wskazał Adam Pietrzak.

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Magdalenagalkiewicz/Shutterstock

Pozostałe wiadomości