TVN Meteo | Ciekawostki

Wrzosy w domu - pielęgnacja, podlewanie, jaką doniczkę wybrać

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
Lasy Państwowe
Kolory jesieni
Kolory jesieniLasy Państwowe
wideo 2/4
Lasy PaństwoweKolory jesieni

Wrzosy w doniczce mogą być idealną jesienną ozdobą domu. Trzeba jednak odpowiednio o nie zadbać. Warto też po kilku dniach wynieść je na balkon lub do ogrodu, bo tam będą rosły najlepiej. Podpowiadamy, jak pielęgnować wrzosy w doniczce.

● Wrzos to dość popularna roślina w Polsce. Możesz zobaczyć ją w wielu miejscach. ● Przesądy mówią, że nie powinno się przynosić wrzosu do domu. ● Wrzos najlepiej czuje się w donicach lub skrzynkach na balkonie czy w ogrodzie.

Wrzos pospolity to roślina z rodziny wrzosowatych, rzędu wrzosowców. Naturalnie można ją spotkać na terenie niemal całej Europy, ale również w części Azji i Afryki. W innych regionach świata wrzos rozprzestrzenił się jako gatunek zawleczony.

Wrzosy w domu

Jednym z symboli przemijającego lata jest właśnie wrzos, który coraz częściej gości w domach jako jesienna ozdoba. Czy wrzosy można trzymać w domu? Wrzos możesz trzymać w domu, ale zapewne dość szybko zmarnieje. Jest to roślina, która dużo lepiej będzie się czuła na balkonie, tarasie czy w ogródku. Dlatego w domu lepiej trzymać ją kilka dni i wynieść na zewnątrz.

Jeżeli chcesz trzymać wrzosy na parapecie, pamiętaj, że rośliny te lubią stanowiska słoneczne i takie, gdzie nie ma silnego wiatru. Bez słońca nie będą kwitnąć. Najlepiej czują się na stanowiskach, które są lekko osłonięte. Dlatego wybierz raczej parapet północny lub wschodni. Przykręć też koniecznie kaloryfer.

Wrzosy w doniczkach będą piękną jesienną ozdobą w połączeniu z małymi ozdobnymi dyniami, kasztanami czy jarzębiną.

Jak pielęgnować wrzosy?

Jaka ziemia do wrzosów w doniczce? Po przyniesieniu kupionych wrzosów do domu, na balkon czy ogrodu, trzeba je przesadzić do odpowiedniej doniczki i podłoża. Ziemia do wrzosów powinna być przede wszystkim kwaśna (ph 3,5-5,0). W sklepach są dostępne specjalne podłoża do wrzosów.

Jak sadzić wrzosy w doniczce? Najważniejszy jest drenaż. Z tego powodu na dno nowej doniczki wsyp warstwę keramzytu. Nie wkopuj rośliny zbyt głęboko, a na wierzchu wysyp korę sosnową. Dzięki temu zabiegowi nie powinny rozwijać się chwasty, a roślina stojąca na zewnątrz nie przemarznie przy pierwszych przymrozkach.

Jak podlewać wrzosy?

Jak często podlewać wrzosy? Najważniejsza jest regularność. Nie można dopuścić do tego, żeby ziemia była nadmiernie sucha, ale też trzeba bardzo uważać, aby roślina nie stała w wodzie. Dlatego tak ważny jest drenaż. Czym podlewać wrzosy? Najlepsza do tego celu będzie odstana woda z kranu. Jak podlewać wrzosy na balkonie? Przy podlewaniu wrzosów zawsze uważaj na moczenie liści i kwiatów, może to skutkować rozwojem chorób.

Przycinanie wrzosów w doniczce

Przycinanie wrzosów służy temu, aby roślina się zagęściła i obficie kwitła. Robi się to wiosną (w kwietniu). Przycina się jedynie przekwitłe kwiatostany. Po tym zabiegu warto dostarczyć rośnie odpowiedniego nawozu. 

Doniczki na wrzosy

Ważne są również doniczki na wrzosy. Rośliny kupione w sklepie są zwykle w niewielkich, przemysłowych osłonkach. Należy je przesadzić do większej i przede wszystkim szerszej doniczki lub skrzynki. Pamiętaj, żeby na dnie miały otwory, aby woda miała drogę ujścia. W jednej dłuższej doniczce warto posadzić kilka odmian wrzosu, które będą się komponowały w ciekawą ozdobę. Wrzosy w doniczkach przed domem będą ciekawą ozdobą ganku.

Według przesądów wrzosu nie powinno się przynosić do domu. Co prawda Celtowie wierzyli, że są one symbolem miłości i duchowej równowagi. Niestety częściej królowało przekonanie, że wrzosy w domu to nieszczęście, choroba, a nawet śmierć. Jeżeli suszony wrzos jest elementem bukietu, zgodnie z przesądami, może być przyczyną przykrych zdarzeń. Na niezbyt dobrą o opinię o wrzosie może mieć też wpływ fakt, że często kupuje się go na groby bliskich. Kojarzą się więc z cmentarzem

SPRAWDŹ: Róża to miłość, wrzos - nieszczęście

Autor:aw//mro

Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości