Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w Bieszczadach w sobotę rano. Ratownicy GOPR ostrzegają, że w górnych partiach gór leży nawet pół metra śniegu. Niebezpiecznie może być również w innych pasmach górskich, w tym w Tatrach.
W górnych partiach Bieszczad w sobotę rano obowiązuje pierwszy - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Jak przekazał ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Zdzisław Dębicki, "zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na zawietrznych stokach".
- Dotyczy ono m. in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - dodał.
>>>Sprawdź także: Śliskie drogi, połamane drzewa, tysiące odbiorców bez prądu. Sobotni atak zimy w Polsce
Gruba pokrywa śnieżna
Rano termometry w Bieszczadach pokazywały około -2 stopni Celsjusza. W dolinach średnia pokrywa śnieżna wynosi 14 centymetrów, ale w górnych partiach gór jej grubość dochodzi nawet do pół metra.
- Wszędzie panują zimowe warunki. Szlaki górskie są nieprzetarte - przypomniał ratownik dyżurny.
Jak ostrzegają w mediach społecznościowych ratownicy GOPR Bieszczady, góry te potrafią być groźne i nie wybaczają błędów. Przed każdą wędrówką zalecają odpowiednie przygotowanie się do niej, a w razie problemów należy bezzwłocznie wezwać pomoc.
Trudne warunki w Tatrach
W sobotę rano Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
W Tatrach od czwartku obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W sobotę sytuacja lawinowa w dalszym ciągu nie ulega poprawie. Na sobotnie przedpołudnie przewidziane są dalsze opady śniegu połączone z silnym wiatrem, które spowodują odkładanie depozytów śnieżnych po stronach zawietrznych. Ocenę zagrożenia lawinowego utrudnia także słaba widzialność.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, GOPR Bieszczady, TOPR
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock