ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

Ponad tysiąc interwencji strażaków, pogotowie kryzysowe w Rajczy, trzy osoby nie żyją

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, Kontakt 24, TVN24
Tomasz Zubilewicz o pogodzie w Polsce
Tomasz Zubilewicz o pogodzie w PolsceTVN24
wideo 2/12
Tomasz Zubilewicz o pogodzie w PolsceTVN24

W sobotę Polska wciąż mierzyła się ze skutkami ataku zimy, który w piątek przyniósł ze sobą niż Pit. Strażacy interweniowali ponad 1,3 tys. razy, usuwając skutki opadów śniegu i silnego wiatru. W Rajczy na Żywiecczyźnie ogłoszono pogotowie kryzysowe. Ekstremalna pogoda stała się przyczyną kilku wypadków, co najmniej trzy osoby nie żyją. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze relacje z zaśnieżonej Polski.

W sobotę w części kraju obowiązują ostrzeżenia przed opadami śniegu oraz zawiejami i zamieciami śnieżnymi wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na niektórych obszarach w mocy są alerty drugiego stopnia. Ogłoszony został również alert RCB. Ekstremalnie trudne warunki panują w Tatrach. Do odwołania został zamknięty "cały obszar Tatr Polskich".

CZYTAJ TEŻ: Czy przybędzie śniegu? Jak bardzo dotkliwy okaże się mróz? Pogoda na 5 dni

Ponad tysiąc interwencji strażaków

Jak przekazał wieczorem rzecznik prasowy państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski, do godz. 19 w sobotę strażacy zanotowali ponad 1,3 tys. interwencji związanych z silnym wiatrem, opadami śniegu i deszczu oraz przyborem wód.

Rzecznik PSP przekazał, że od północy do godz. 19 strażacy interweniowali 1341 razy, z czego 837 interwencji dotyczyło silnego wiatru, 412 opadów śniegu, 49 opadów deszczu, a 46 wzrostu wód. Najwięcej pracy strażacy mieli w województwie śląskim (257 interwencji), dolnośląskim (220), kujawsko-pomorskim (204) wielkopolskim (123), opolskim (96) i małopolskim (96).

Pogotowie kryzysowe w Rajczy

Stan pogotowia kryzysowego zgłosiły w sobotę władze Rajczy na Żywiecczyźnie wojewodzie śląskiemu - poinformował wójt Rajczy Zbigniew Paciorek. To efekt obfitych opadów śniegu nocą i rano. W gminie wystąpiła "odcinkowa nieprzejezdność dróg".

- Prosimy o wyrozumiałość dla służb odśnieżających i nie wyjeżdżanie z domów bez uzasadnionej potrzeby - zaapelował wójt Paciorek.

Samorządowiec poinformował, że z powodu "występowania odcinkowej nieprzejezdności dróg zadysponował wszystkie służby odśnieżające". - Poprosiłem też o wsparcie lokalnych przedsiębiorców, którzy posiadają odpowiednie zasoby sprzętowe - wskazał. Zaznaczył też, że w Rajczy oczekują na "okno pogodowe", które pozwoli udrożnić wszystkie drogi i parkingi.

Pomoc w sytuacjach awaryjnych lub zagrożenia życia zadeklarowali policjanci z Rajczy, leśnicy z Nadleśnictwo Ujsoły oraz wszystkie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Ogłoszenie pogotowia kryzysowego jest sygnałem dla wojewody o skierowanie w ten teren odpowiedniego sprzętu. Rajcza położona jest w górskim terenie na południu Żywiecczyzny.

Podkarpacie: wiatr i zalegające na jezdni błoto pośniegowe, wypadek ze skutkiem śmiertelnym

W sobotę w Wiązownicy k. Jarosławia w zderzeniu dwóch samochodów osobowych zginęła 77-letnia kobieta. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta straciła panowanie nad pojazdem i zjechała na przeciwny pas ruchu, gdzie doszło do czołowego zderzenia z innych pojazdem.

- Pracujący na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że kierująca fiatem seicento 77-latka, jadąc drogą wojewódzką nr 870 w kierunku Jarosławia, na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem. W wyniku czego zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się czołowo z jadącym z przeciwnego kierunku samochodem marki Mazda – powiedziała Dominika Kopeć z zespołu prasowego podkarpackiej policji. Pomimo udzielonej natychmiast pomocy 77-letnia mieszkanka powiatu przeworskiego zmarła w wyniku odniesionych obrażeń. Jak dodała Kopeć, kierujący mazdą, 42-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego, był trzeźwy.

Na Podkarpackich drogach panują trudne warunki. Jazdę kierowcom utrudnia wiatr i zalegające na jezdni błoto pośniegowe.

Na Pomorzu prąd przywrócony prawie wszystkim

Od sobotniego południa brygady Pogotowia Energetycznego usunęły większość usterek i prąd wrócił do prawie 2 tysięcy odbiorców na Pomorzu. Rzecznik Energi Operator Grzegorz Baran podał, że prądu nie mają jeszcze pojedynczy odbiorcy w rejonach Bytowa i Kościerzyny.

Po intensywnych opadach śniegu i śniegu z deszczem, które przeszły nad Pomorzem w piątek i w nocy z piątku na sobotę, w wielu gospodarstwach nie było prądu. Przyczyną braku prądu były uszkodzone linie energetyczne, na które spadł śnieg lub połamane gałęzie z drzew.

W sobotę po godz. 18 pracownikom Pogotowia Energetycznego udało się naprawić większość usterek i prąd został przywrócony do większości gospodarstw.

- Prądu nie mają pojedynczy odbiorcy z rejonów Bytowa i Kościerzyny - zaznaczył Baran.

Wypadki na Pomorzu, ofiara śmiertelna

Jak przekazała w sobotę rano oficer prasowa KWP w Gdańsku Karina Kamińska, od piątkowego południa, gdy doszło do załamania pogody, do soboty policjanci pracowali na miejscu 140 kolizji drogowych i 8 wypadków, w których rannych zostało kilka osób, a jedna z nich poniosła śmierć.

Do śmiertelnego wypadku doszło w sobotę rano we wsi Krzywe Koło, w powiecie gdańskim. Samochód osobowy uderzył w drzewo. Zginęła 46-letnia kobieta. Na miejscu wypadku pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora.

W piątek do wypadku doszło na obwodnicy Trójmiasta, gdzie wywróciła się betoniarka. Na czas podnoszenia pojazdu służby blokowały główną arterię metropolii. Poszkodowany został kierowca. Utrudnienia wystąpiły również na Trasie Kaszubskiej, gdzie zderzyły się dwa samochody ciężarowe.

Na Śląsku drzewo przewróciło się na dom

We wsi Cisiec w powiecie żywieckim (woj. śląskie) silny wiatr przewrócił drzewo. Spadło ono na dom jednorodzinny. Z jego wnętrza strażacy ewakuowali nieprzytomną kobietę. Lekarz stwierdził jej zgon

Jak podało w sobotę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK), rano dostaw energii elektrycznej pozbawionych było ponad 10 tysięcy odbiorców - najwięcej w Rybniku, Pszczynie, Wiśle, Brennej i Wodzisławiu Śląskim. Straż pożarna interweniowała blisko 80 razy. Najwięcej wyjazdów było związanych z silnym wiatrem i przyborami wód – wynika z informacji WCZK.

Problemy komunikacyjne na Ziemi Łódzkiej

Drogowcom udało się udrożnić jeden pas ruchu na autostradzie A2 między węzłami Łódź Północ i Łowiczem. Trasa w stronę Warszawy była zablokowana z powodu kolizji samochodu osobowego i ciężarowego. Doszło do niej około godziny 7. W kolizji poszkodowana została jedna osoba.

W sobotę wczesnym rankiem na autostradzie A1 w stronę Gdańska ruch odbywał się tylko jednym pasem na odcinku Radomsko – Kamieńsk. Powodem zablokowywania dwóch pasów była kolizja pojazdu ciężarowego z barierami energochłonnymi. Do wypadku doszło po godzinie 7.

Na A2 problemy wystąpiły również w piątek. Przed godziną 16 rozpoczęła się sytuacja, w wyniku której utrudniony był przejazd A2 w kierunku Poznania. Powodem powstającego zatoru były samochody ciężarowe, które nie mogły podjechać na wiadukt - łącznicę.

"Jeszcze dwie godziny temu w było późnojesiennie. Teraz (godz. 15) zima na całego - mocno sypie, silnie wieje, widzialność jest bardzo słaba, a na drogach ślisko" - przekazała w piątek po południu internautka ze Skierniewic.

Zachodniopomorskie. Jedna osoba poszkodowana

W piątek po godzinie 17 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie otrzymał zgłoszenie o drzewie, które spadło na samochód osobowy w powiecie goleniowskim, na wysokości miejscowości Błotny Młyn. W aucie znajdował się 71-letni mężczyzna. Poszkodowanego przetransportowano do szpitala. Miał lekkie otarcia na głowie.

277 interwencji dolnośląskich strażaków

277 razy interweniowali strażacy ostatniej doby na Dolnym Śląsku w związku z usuwaniem szkód wyrządzonych przez silny wiatr. Najwięcej interwencji związanych z wichurą strażacy odnotowali na południu i na zachodzie regionu. Wzywani byli przede wszystkim do usuwanie powalonych drzew z dróg i posesji.

Wiatr spowodował m.in. uszkodzenia trakcji kolejowej na linii Wałbrzych - Kudowa-Zdrój. Z tego powodu opóźnione i odwołane są składy Kolei Dolnośląskich na tej trasie. Drzewa na torach zalegają również na linii Trutnov - Sędzisław. Tam uruchomiono komunikację zastępczą.

Dolny Śląsk: auto wpadło do rowu
Sypie śnieg, warunki na drogach są trudneTVN24
Warunki na autostradzie A4 przed Krapkowicami
Warunki na autostradzie A4 przed KrapkowicamiTVN24

Duże problemy na Podhalu

Małopolscy strażacy odnotowali w ciągu minionej doby łącznie 59 zdarzeń związanych z usuwaniem gałęzi i powalonych drzew pod naporem śniegu drzew i obciążonych przewodów elektrycznych i telefonicznych - poinformował w sobotę rano rzecznik małopolskiej PSP st. asp. Hubert Ciepły. W związku z intensywnymi opadami śniegu trudne warunki komunikacyjne występują na wszystkich drogach na Podhalu oraz lokalnie na Sądecczyźnie.

Najgorsza sytuacja była na odcinku drogi krajowej nr 47 czyli popularnej Zakopianki pomiędzy Nowym Targiem a Chabówką, gdzie tiry nie radzą sobie na podjazdach na śliskiej nawierzchni. Rano zamknięta została droga przez Stare Bystre. Sznur aut stoi także na drodze przez Białkę Tatrzańską i Bukowinę.

W piątek popołudniowa śnieżyca znacznie utrudniła ruch na drogach Podhala. Na Zakopiance ruch został bardzo spowolniony, utworzyły się długie korki, a z powodu wymiany turnusów ruch pod Tatry był wzmożony.

W związku z zagrożeniami oraz dużą liczbą turystów spędzających w Małopolsce ferie zimowe, wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał w piątek posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zaapelował do mieszkańców i turystów o zachowanie ostrożności. Pod numerem telefonu 987 została uruchomiona całodobowa infolinia, poprzez którą można uzyskać pomoc bądź zgłosić informację o osobie potrzebującej pomocy.

Czytaj też: Kolejne zamknięte szlaki w Tatrach. "Będzie tylko gorzej"

Opolskie: ciągnik siodłowy z naczepą wpadł do rowu

Na Opolszczyźnie po opadach śniegu na drogach momentalnie zrobiło się ślisko. Według danych opolskiej policji, w regionie odnotowano kilkanaście kolizji drogowych, których przyczyną była zimowa aura. Śliskie drogi wywołały poważne problemy w komunikacji miejskiej w Opolu, a na drodze krajowej w okolicach Krapkowic kierowany przez obywatela Czech ciągnik siodłowy z naczepą wpadł do przydrożnego rowu.

Trudne warunki na drogach. Trasa z Kędzierzyna-Koźla na Cisek
Trudne warunki na drogach. Trasa z Kędzierzyna-Koźla na CisekTVN24

Atak zimy w obiektywach Reporterów 24

W sobotę na Kontakt 24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania śnieżnej Polski o poranku.

W piątek niebezpieczne warunki zapanowały między innymi na jezdniach Pomorza Zachodniego. Zablokowana była droga wojewódzka 175 pomiędzy Drawskiem Pomorskim a Konotopem. "Bardzo trudne warunki. Sporo aut w w rowach" - relacjonował Reporter 24.

Również w piątek na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia oraz nagrania zaśnieżonych miejsc w innych częściach Polski.

Autorka/Autor:kw,anw,ps,as/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, PAP, Kontakt 24, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Sandra/Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. W trakcie wyładowań wiatr może rozpędzać się do 80 kilometrów na godzinę. Lokalnie może też sypnąć gradem.

Przed nami niespokojna noc. IMGW ostrzega przed burzami

Przed nami niespokojna noc. IMGW ostrzega przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli wtorek 23.07. W nocy przez kraj przetoczy się fala przelotnych opadów deszczu z możliwymi burzami. Dzień będzie pochmurny, również z opadami deszczu. Na termometrach maksymalnie zobaczymy 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek, 23.07. Temperatura w całym kraju spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza

Pogoda na jutro - wtorek, 23.07. Temperatura w całym kraju spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służbę ratowniczą, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

W nadchodzących dniach gorące zwrotnikowe powietrze zostanie wyparte znad Polski. Pojawią się burze, podczas których będzie mocno wiać i obficie padać. Już w pierwszy dzień weekendu rozpogodzi się i temperatura sięgnie 32 stopni Celsjusza.

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl