ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

Ponad tysiąc interwencji strażaków, pogotowie kryzysowe w Rajczy, trzy osoby nie żyją

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, Kontakt 24, TVN24
Tomasz Zubilewicz o pogodzie w Polsce
Tomasz Zubilewicz o pogodzie w PolsceTVN24
wideo 2/12
Tomasz Zubilewicz o pogodzie w PolsceTVN24

W sobotę Polska wciąż mierzyła się ze skutkami ataku zimy, który w piątek przyniósł ze sobą niż Pit. Strażacy interweniowali ponad 1,3 tys. razy, usuwając skutki opadów śniegu i silnego wiatru. W Rajczy na Żywiecczyźnie ogłoszono pogotowie kryzysowe. Ekstremalna pogoda stała się przyczyną kilku wypadków, co najmniej trzy osoby nie żyją. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze relacje z zaśnieżonej Polski.

W sobotę w części kraju obowiązują ostrzeżenia przed opadami śniegu oraz zawiejami i zamieciami śnieżnymi wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na niektórych obszarach w mocy są alerty drugiego stopnia. Ogłoszony został również alert RCB. Ekstremalnie trudne warunki panują w Tatrach. Do odwołania został zamknięty "cały obszar Tatr Polskich".

CZYTAJ TEŻ: Czy przybędzie śniegu? Jak bardzo dotkliwy okaże się mróz? Pogoda na 5 dni

Ponad tysiąc interwencji strażaków

Jak przekazał wieczorem rzecznik prasowy państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski, do godz. 19 w sobotę strażacy zanotowali ponad 1,3 tys. interwencji związanych z silnym wiatrem, opadami śniegu i deszczu oraz przyborem wód.

Rzecznik PSP przekazał, że od północy do godz. 19 strażacy interweniowali 1341 razy, z czego 837 interwencji dotyczyło silnego wiatru, 412 opadów śniegu, 49 opadów deszczu, a 46 wzrostu wód. Najwięcej pracy strażacy mieli w województwie śląskim (257 interwencji), dolnośląskim (220), kujawsko-pomorskim (204) wielkopolskim (123), opolskim (96) i małopolskim (96).

Pogotowie kryzysowe w Rajczy

Stan pogotowia kryzysowego zgłosiły w sobotę władze Rajczy na Żywiecczyźnie wojewodzie śląskiemu - poinformował wójt Rajczy Zbigniew Paciorek. To efekt obfitych opadów śniegu nocą i rano. W gminie wystąpiła "odcinkowa nieprzejezdność dróg".

- Prosimy o wyrozumiałość dla służb odśnieżających i nie wyjeżdżanie z domów bez uzasadnionej potrzeby - zaapelował wójt Paciorek.

Samorządowiec poinformował, że z powodu "występowania odcinkowej nieprzejezdności dróg zadysponował wszystkie służby odśnieżające". - Poprosiłem też o wsparcie lokalnych przedsiębiorców, którzy posiadają odpowiednie zasoby sprzętowe - wskazał. Zaznaczył też, że w Rajczy oczekują na "okno pogodowe", które pozwoli udrożnić wszystkie drogi i parkingi.

Pomoc w sytuacjach awaryjnych lub zagrożenia życia zadeklarowali policjanci z Rajczy, leśnicy z Nadleśnictwo Ujsoły oraz wszystkie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Ogłoszenie pogotowia kryzysowego jest sygnałem dla wojewody o skierowanie w ten teren odpowiedniego sprzętu. Rajcza położona jest w górskim terenie na południu Żywiecczyzny.

Podkarpacie: wiatr i zalegające na jezdni błoto pośniegowe, wypadek ze skutkiem śmiertelnym

W sobotę w Wiązownicy k. Jarosławia w zderzeniu dwóch samochodów osobowych zginęła 77-letnia kobieta. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta straciła panowanie nad pojazdem i zjechała na przeciwny pas ruchu, gdzie doszło do czołowego zderzenia z innych pojazdem.

- Pracujący na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że kierująca fiatem seicento 77-latka, jadąc drogą wojewódzką nr 870 w kierunku Jarosławia, na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem. W wyniku czego zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się czołowo z jadącym z przeciwnego kierunku samochodem marki Mazda – powiedziała Dominika Kopeć z zespołu prasowego podkarpackiej policji. Pomimo udzielonej natychmiast pomocy 77-letnia mieszkanka powiatu przeworskiego zmarła w wyniku odniesionych obrażeń. Jak dodała Kopeć, kierujący mazdą, 42-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego, był trzeźwy.

Na Podkarpackich drogach panują trudne warunki. Jazdę kierowcom utrudnia wiatr i zalegające na jezdni błoto pośniegowe.

Na Pomorzu prąd przywrócony prawie wszystkim

Od sobotniego południa brygady Pogotowia Energetycznego usunęły większość usterek i prąd wrócił do prawie 2 tysięcy odbiorców na Pomorzu. Rzecznik Energi Operator Grzegorz Baran podał, że prądu nie mają jeszcze pojedynczy odbiorcy w rejonach Bytowa i Kościerzyny.

Po intensywnych opadach śniegu i śniegu z deszczem, które przeszły nad Pomorzem w piątek i w nocy z piątku na sobotę, w wielu gospodarstwach nie było prądu. Przyczyną braku prądu były uszkodzone linie energetyczne, na które spadł śnieg lub połamane gałęzie z drzew.

W sobotę po godz. 18 pracownikom Pogotowia Energetycznego udało się naprawić większość usterek i prąd został przywrócony do większości gospodarstw.

- Prądu nie mają pojedynczy odbiorcy z rejonów Bytowa i Kościerzyny - zaznaczył Baran.

Wypadki na Pomorzu, ofiara śmiertelna

Jak przekazała w sobotę rano oficer prasowa KWP w Gdańsku Karina Kamińska, od piątkowego południa, gdy doszło do załamania pogody, do soboty policjanci pracowali na miejscu 140 kolizji drogowych i 8 wypadków, w których rannych zostało kilka osób, a jedna z nich poniosła śmierć.

Do śmiertelnego wypadku doszło w sobotę rano we wsi Krzywe Koło, w powiecie gdańskim. Samochód osobowy uderzył w drzewo. Zginęła 46-letnia kobieta. Na miejscu wypadku pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora.

W piątek do wypadku doszło na obwodnicy Trójmiasta, gdzie wywróciła się betoniarka. Na czas podnoszenia pojazdu służby blokowały główną arterię metropolii. Poszkodowany został kierowca. Utrudnienia wystąpiły również na Trasie Kaszubskiej, gdzie zderzyły się dwa samochody ciężarowe.

Na Śląsku drzewo przewróciło się na dom

We wsi Cisiec w powiecie żywieckim (woj. śląskie) silny wiatr przewrócił drzewo. Spadło ono na dom jednorodzinny. Z jego wnętrza strażacy ewakuowali nieprzytomną kobietę. Lekarz stwierdził jej zgon

Jak podało w sobotę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK), rano dostaw energii elektrycznej pozbawionych było ponad 10 tysięcy odbiorców - najwięcej w Rybniku, Pszczynie, Wiśle, Brennej i Wodzisławiu Śląskim. Straż pożarna interweniowała blisko 80 razy. Najwięcej wyjazdów było związanych z silnym wiatrem i przyborami wód – wynika z informacji WCZK.

Problemy komunikacyjne na Ziemi Łódzkiej

Drogowcom udało się udrożnić jeden pas ruchu na autostradzie A2 między węzłami Łódź Północ i Łowiczem. Trasa w stronę Warszawy była zablokowana z powodu kolizji samochodu osobowego i ciężarowego. Doszło do niej około godziny 7. W kolizji poszkodowana została jedna osoba.

W sobotę wczesnym rankiem na autostradzie A1 w stronę Gdańska ruch odbywał się tylko jednym pasem na odcinku Radomsko – Kamieńsk. Powodem zablokowywania dwóch pasów była kolizja pojazdu ciężarowego z barierami energochłonnymi. Do wypadku doszło po godzinie 7.

Na A2 problemy wystąpiły również w piątek. Przed godziną 16 rozpoczęła się sytuacja, w wyniku której utrudniony był przejazd A2 w kierunku Poznania. Powodem powstającego zatoru były samochody ciężarowe, które nie mogły podjechać na wiadukt - łącznicę.

"Jeszcze dwie godziny temu w było późnojesiennie. Teraz (godz. 15) zima na całego - mocno sypie, silnie wieje, widzialność jest bardzo słaba, a na drogach ślisko" - przekazała w piątek po południu internautka ze Skierniewic.

Zachodniopomorskie. Jedna osoba poszkodowana

W piątek po godzinie 17 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie otrzymał zgłoszenie o drzewie, które spadło na samochód osobowy w powiecie goleniowskim, na wysokości miejscowości Błotny Młyn. W aucie znajdował się 71-letni mężczyzna. Poszkodowanego przetransportowano do szpitala. Miał lekkie otarcia na głowie.

277 interwencji dolnośląskich strażaków

277 razy interweniowali strażacy ostatniej doby na Dolnym Śląsku w związku z usuwaniem szkód wyrządzonych przez silny wiatr. Najwięcej interwencji związanych z wichurą strażacy odnotowali na południu i na zachodzie regionu. Wzywani byli przede wszystkim do usuwanie powalonych drzew z dróg i posesji.

Wiatr spowodował m.in. uszkodzenia trakcji kolejowej na linii Wałbrzych - Kudowa-Zdrój. Z tego powodu opóźnione i odwołane są składy Kolei Dolnośląskich na tej trasie. Drzewa na torach zalegają również na linii Trutnov - Sędzisław. Tam uruchomiono komunikację zastępczą.

Dolny Śląsk: auto wpadło do rowu
Sypie śnieg, warunki na drogach są trudneTVN24
Warunki na autostradzie A4 przed Krapkowicami
Warunki na autostradzie A4 przed KrapkowicamiTVN24

Duże problemy na Podhalu

Małopolscy strażacy odnotowali w ciągu minionej doby łącznie 59 zdarzeń związanych z usuwaniem gałęzi i powalonych drzew pod naporem śniegu drzew i obciążonych przewodów elektrycznych i telefonicznych - poinformował w sobotę rano rzecznik małopolskiej PSP st. asp. Hubert Ciepły. W związku z intensywnymi opadami śniegu trudne warunki komunikacyjne występują na wszystkich drogach na Podhalu oraz lokalnie na Sądecczyźnie.

Najgorsza sytuacja była na odcinku drogi krajowej nr 47 czyli popularnej Zakopianki pomiędzy Nowym Targiem a Chabówką, gdzie tiry nie radzą sobie na podjazdach na śliskiej nawierzchni. Rano zamknięta została droga przez Stare Bystre. Sznur aut stoi także na drodze przez Białkę Tatrzańską i Bukowinę.

W piątek popołudniowa śnieżyca znacznie utrudniła ruch na drogach Podhala. Na Zakopiance ruch został bardzo spowolniony, utworzyły się długie korki, a z powodu wymiany turnusów ruch pod Tatry był wzmożony.

W związku z zagrożeniami oraz dużą liczbą turystów spędzających w Małopolsce ferie zimowe, wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał w piątek posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zaapelował do mieszkańców i turystów o zachowanie ostrożności. Pod numerem telefonu 987 została uruchomiona całodobowa infolinia, poprzez którą można uzyskać pomoc bądź zgłosić informację o osobie potrzebującej pomocy.

Czytaj też: Kolejne zamknięte szlaki w Tatrach. "Będzie tylko gorzej"

Opolskie: ciągnik siodłowy z naczepą wpadł do rowu

Na Opolszczyźnie po opadach śniegu na drogach momentalnie zrobiło się ślisko. Według danych opolskiej policji, w regionie odnotowano kilkanaście kolizji drogowych, których przyczyną była zimowa aura. Śliskie drogi wywołały poważne problemy w komunikacji miejskiej w Opolu, a na drodze krajowej w okolicach Krapkowic kierowany przez obywatela Czech ciągnik siodłowy z naczepą wpadł do przydrożnego rowu.

Trudne warunki na drogach. Trasa z Kędzierzyna-Koźla na Cisek
Trudne warunki na drogach. Trasa z Kędzierzyna-Koźla na CisekTVN24

Atak zimy w obiektywach Reporterów 24

W sobotę na Kontakt 24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania śnieżnej Polski o poranku.

W piątek niebezpieczne warunki zapanowały między innymi na jezdniach Pomorza Zachodniego. Zablokowana była droga wojewódzka 175 pomiędzy Drawskiem Pomorskim a Konotopem. "Bardzo trudne warunki. Sporo aut w w rowach" - relacjonował Reporter 24.

Również w piątek na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia oraz nagrania zaśnieżonych miejsc w innych częściach Polski.

Autorka/Autor:kw,anw,ps,as/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, PAP, Kontakt 24, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Sandra/Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam ponure niebo, które tylko z rzadka będzie przejaśniać się i rozpogadzać. Odpowiedzialny za to będzie "zgniły" wyż z centrum przemieszczającym się nad Polską. Czekają nas silne podmuchy wiatru i słabe opady, jak również spore różnice temperatury między najcieplejszymi a najchłodniejszymi punktami kraju.

Nie dość, że będzie ponuro, to jeszcze mocno powieje. Pogoda nie dopisze na koniec roku

Nie dość, że będzie ponuro, to jeszcze mocno powieje. Pogoda nie dopisze na koniec roku

Źródło:
tvnmeteo.pl

Meteorolog zaginął podczas ekstremalnej śnieżycy w Bośni i Hercegowinie. Jak podały lokalne media, mężczyzna we wtorek rano udał się do obserwatorium na szczycie góry Bjelašnica i nie dał znaku życia. W czwartek akcję poszukiwawczą przerwano z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Źródło:
vijesti.ba, Euronews

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami, które poza tym, że ograniczą widzialność, mogą też zamarzać. Obowiązują także alarmy przed opadami marznącymi. Sprawdź, gdzie zrobi się niebezpiecznie.

Marznące mgły i opady. Tu obowiązują ostrzeżenia IMGW

Marznące mgły i opady. Tu obowiązują ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Daniele pojedynkowały się w okolicach szpitala. Nagranie zostało zarejestrowane w Wejherowie (woj. pomorskie), a otrzymaliśmy je na Kontakt24.

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W Nowym Jorku spadł śnieg. Białych świąt w tym mieście nie było od 15 lat - podały lokalne media. W Boże Narodzenie w Central Parku leżało kilka centymetrów śniegu. - Bez śniegu nie ma świąt - zauważył Julian Gonsalves, mieszkaniec Nowego Jorku.

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Źródło:
ENEX, abcnews.go.com, nypost.com

Ciało samicy mamuta, liczące sobie 50 tysięcy lat, znaleziono w kraterze na terenie Syberii. Rosyjscy badacze poinformowali o odkryciu w poniedziałek. - To jeden z najlepszych okazów, jakie kiedykolwiek znaleziono - powiedział w rozmowie z agencją informacyjną TASS Maksim Czeprasow, rosyjski paleontolog.

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

Źródło:
Reuters, CNN

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zapowiada się przeważnie pochmurno, a w niektórych regionach słabo popada deszcz. Termometry pokażą od 0 do 8 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 26.12. Na termometrach nawet 8 stopni

Pogoda na dziś - czwartek 26.12. Na termometrach nawet 8 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po kilku miesiącach spokoju wulkan Kilauea znajdujący się na Hawajach znów dał o sobie znać. Z krateru wystrzeliła fontanna lawy, która wzbiła się na wysokość około 80 metrów. Służby Parku Narodowego Wulkanów apelowały do turystów o zachowanie ostrożności.

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Źródło:
Reuters, CNN, AP News

Śnieżyce od początku tygodnia paraliżują ruch na drogach Islandii. Najtrudniejsza sytuacja w święta panuje na zachodzie kraju. Drogi do Reykjaviku są zamknięte. Relację z tamtych regionów otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

Źródło:
ruv.is, en.vedur.is, Kontakt24

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia w Irlandii Północnej była najcieplejsza w historii pomiarów. We wtorek po południu termometry na półwyspie Magilligan na północnym zachodzie kraju pokazały rekordowe 14,3 stopnia Celsjusza.

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP

Naukowcy z niepokojem przypatrują się danym klimatycznym za kończący się rok. Wynika z nich, że 2024 najprawdopodobniej będzie najcieplejszym odkąd prowadzone są pomiary. W ten sposób symbolicznie kończy się również najgorętsza dekada w najnowszej historii ludzkości. O konsekwencjach tych zmian opowiadała na antenie TVN24 doktor Paulina Sobiesiak-Penszko.

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

Źródło:
TVN24

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku powodzi, jaka nawiedziła miasto Port-de-Paix w północno-zachodniej części Haiti. Pod wodą znalazło się około 11 tysięcy budynków, z czego blisko pół tysiąca zostało zniszczonych.

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

Źródło:
Reuters, Haitilibre

Do czterech wzrosła liczba ofiar zawalenia się mostu między dwoma stanami na północnym wschodzie Brazylii. Nadal jednak los kilkunastu osób pozostaje nieznany. Akcja poszukiwawcza przebiega w trudnych warunkach, ponieważ w wyniku katastrofy do rzeki Tocantins wpadły cysterny przewożące tysiące litrów pestycydów i kilkadziesiąt ton kwasu siarkowego.

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Źródło:
Reuters, Globo, CNN

Należąca do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na 6,2 miliona kilometrów. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

Źródło:
PAP

W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem mpoksu. Pochodzący z Walonii pacjent zaraził się podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Chociaż wariant ten jest bardzo zaraźliwy i śmiercionośny, służby uspokoiły, że ryzyko rozprzestrzenia się wirusa jest bardzo niskie.

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Źródło:
PAP

Wysokie fale zniszczyły molo w mieście Santa Cruz w Kalifornii. Trzy przebywające na nim osoby wpadły do wody, a z pomocą pospieszyli im strażacy. Jak przekazały lokalne władze, molo już od dłuższego czasu było uszkodzone, a w okolicy prowadzone były prace renowacyjne.

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Źródło:
New York Times, Santa Cruz Fire Dept.

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przeprowadzili w niedzielę akcję ratunkową. Znieśli na noszach 32-letniego turystę z urazem pachwiny uniemożliwiającym mu chodzenie. Mężczyzna utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku na Babią Górę.

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Źródło:
PAP, GOPR

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmarł krokodyl, który zagrał w największym australijskim przeboju wszechczasów - filmie "Krokodyl Dundee". O śmierci ponad 90-letniego gada poinformowało herpetarium Crocosaurus Cove, w którym mieszkał.

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

Źródło:
PAP, BBC

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl