Alert RCB. "Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie"

Autor:
dd//rzw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Niebezpiecznie w Tatrach i na Podhalu (materiał z 04.02.2023)
Niebezpiecznie w Tatrach i na Podhalu (materiał z 04.02.2023)
wideo 2/7
Niebezpiecznie w Tatrach i na Podhalu

Alert RCB. W związku z czwartym stopnień zagrożenia lawinowego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa drugi dzień z rzędu wysłało SMS-owe ostrzeżenie do osób przebywających na zagrożonych terenach. "Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie. Śledź komunikaty pogodowe" - ostrzegają eksperci.

Jak przekazało w sobotę po południu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w mediach społecznościowych, w związku z zagrożeniem lawinowym do odbiorców przebywających na terenie powiatu tatrzańskiego w województwie małopolskim wysłano alert RCB o treści:

"Uwaga! Zagrożenie lawinowe. Nie planuj wyjść w góry lub rejony podgórskie. Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie. Śledź komunikaty pogodowe". Wszystko w związku ze wzrostem zagrożenia lawinowego do czwartego stopnia w Tatrach.

CZYTAJ WIĘCEJ: > "Cały obszar Tatr Polskich zostaje zamknięty do odwołania". Lawinowa "czwórka", ewakuacja pociągu| > Dlaczego zamknięto Tatry?

Alert RCB drugi dzień z rzędu

W piątek także do osób przebywających na terenie wyżej wymienionego powiatu wysłano ostrzeżenie SMS-owe w związku ze skrajnie trudną sytuacją w górach.

Wczoraj do mieszkańców kilku województw kraju, w tym regionów położonych na południu Polski, wysłano także alert przed intensywnymi opadami śniegu.

Czym jest alert RCB?

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zagrożenia zimoweRządowe Centrum Bezpieczeństwa
Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:dd//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/RCB

Pozostałe wiadomości