Tatrzański Park Narodowy oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wydały decyzję o zamknięciu kolejnych szlaków w górach. Ruch turystyczny wstrzymany został do Doliny Goryczkowej, Doliny Świńskiej, Morskiego Oka oraz Doliny Pięciu Stawów. Nie działa także część parkingów, wstrzymano sprzedaż biletów. Obowiązuje lawinowa "czwórka".
W Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Z uwagi na ogromne niebezpieczeństwo władze Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w piątek wieczorem wydały decyzję o zamknięciu kolejnych popularnych wśród turystów szlaków.
Tatry. Zamknięte szlaki
Nieczynne do odwołania mają być szlaki:
- szlak narciarski prowadzący przez Żleb Marcinowskich z Polany Kondratowej do Doliny Goryczkowej (w obu kierunkach);
- tak zwane Górne Padaki: od dolnego łącznika do wylotu Doliny Świńskiej (w obu kierunkach)
- Palenica Białczańska - Morskie Oko;
- Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Pięciu Stawów.
Z uwagi na niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin Tatrzański Park Narodowy od piątku do odwołania wstrzymał także sprzedaż biletów wstępu na tatrzańskie szlaki. Władze parku odradzają turystycznego wychodzenia w góry.
Tatry. "Warunki będą się pogarszały, będzie tylko gorzej"
- Na najbliższą dobę w Tatrach prognozowane są duże opady śniegu w połączeniu z silnym wiatrem. Mamy lawinową "czwórkę", warunki będą się pogarszały, będzie tylko gorzej. To jest perspektywa na najbliższe 24 godziny. Opady mają trwać do niedzieli, a od poniedziałku na nastąpić poprawa pogody - powiedział w piątek rano Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Co oznacza lawinowa "czwórka"? - To jest zagrożenie takie, że jak wejdziemy do jakiejś doliny, to oddziałujemy na wszystkie stoki. Jesteśmy w stanie wyzwolić duże lawiny. Wejście do parku narodowego, w Tatry, może spowodować wywołanie na odległych stokach lawin - tłumaczył Zając. Dodał, że właśnie z tego powodu zamknięta jest droga do Morskiego Oka. - Trudno powiedzieć, że gdzieś teraz w Tatrach będziemy bezpieczni w stu procentach - zauważył.
Jak powiedział ratownik TOPR Edward Lichota, przy takim stopniu zagrożenia lawinowego pojedynczy piechur czy narciarz może wyzwolić lawinę.
- Piąty stopień zagrożenia lawinowego to jest zagrożenie dla miejscowości, nie ma takich, które by były zagrożone lawinami w Tatrach. Ten czwarty stopień jest więc tutaj najwyższy - mówił.
Wysoko w górach zapowiadany jest bardzo silny wiatr osiągający w porywach do 100 kilometrów na godzinę powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Na Kasprowym Wierchu leży już 142 centymetrów śniegu, w Zakopanem 60 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest 138 cm białego puchu.
Lawinowa "czwórka" w Tatrach
W czwartek wieczorem Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego dla obszaru Tatr. Sytuacja jest ekstremalnie niebezpieczna. Lawinowa "czwórka" obowiązuje również w słowackiej części Tatr. W ciągu ostatniej doby w Tatrach spadło miejscami nawet 70 centymetrów śniegu, a silny wiatr utworzył wielkie depozyty śniegu. Z uwagi na wysokie zagrożenie lawinowe w Tatrach Zachodnich, po słowackiej stronie gór, została zamknięta dla ruchu turystycznego Dolina Żarska, a osoby przebywające w tamtejszym schronisku zostały ewakuowane. Czwarty stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach. Należy się spodziewać licznych samoistnych dużych, a nawet bardzo dużych lawin. Ratownicy apelują o rezygnację z wszelkich wyjść na tatrzańskie szlaki. W górach wieje silny wiatr powodujący zamieć.
W czwartek po południu lawina dużych rozmiarów zeszła ze zboczy Małego Kościelca porywając turystę. Zagrożenie lawinowe jest definiowane w międzynarodowej, pięciostopniowej skali. Pierwszy stopień oznacza, że zagrożenie jest nieznaczne. Drugi stopień to zagrożenie umiarkowane. Trzeci stopień - znaczne, a czwarty - duże zagrożenie. Piąty, najwyższy stopień zagrożenia lawinowego, może wystąpić np. w Alpach, w terenach, gdzie zagrożone są osiedla czy drogi, a lawina może dokonać katastrofalnych zniszczeń, sięgając dna dolin.
Źródło: PAP, TOPR
Źródło zdjęcia głównego: pogoda.topr.pl