TVN Meteo | Polska

Alert RCB dla całego kraju. Burze i grad, porywisty wiatr, możliwe trąby powietrzne

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw/dd
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na czwartek
Prognoza pogody na czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

RCB wysłało w piątek swój SMS-owy alert. Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed burzami i silnym, porywistym wiatrem w całym kraju. Jak przekazano, niewykluczone są także opady gradu, a miejscami również trąby powietrzne.

"Uwaga! Dziś i w nocy (1/2.07) burze z gradem i silny, porywisty wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - wiadomość o takiej treści została wysłana w piątek do osób przebywających na terenie całego kraju.

Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegli, że burzom miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 40 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 50 l/mkw. oraz porywy wiatru do 115 kilometrów na godzinę, a lokalnie nawet do 130 km/h.

Miejscami możliwe są także opady gradu oraz utworzenie się trąby powietrznej.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw/dd

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: RCB

Pozostałe wiadomości