W sobotę wieczorem ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Spotęgował je silny wiatr, osiągający na szczytach w porywach do 60 kilometrów na godzinę. Służby odradzają wszelkie wyjścia w wyższe partie gór.
- Bardzo silny wiatr połączony z opadami śniegu utworzył duże depozyty na twardej warstwie, które stwarzają dodatkowe zagrożenie z racji bardzo słabego połączenia. Szlaki są nieprzetarte, nie zalecamy wyjść w wyższe partie Tatr - czytamy w komunikacie TOPR.
Lawinowa "trójka". Co oznacza?
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
Na Kasprowym Wierchu leży 70 centymetrów śniegu. Temperatura na szczycie spadła do -10 st. C., ale silny wiatr potęgował odczucie zimna. Dodatkowo wiatr powoduje zamiecie i zawieje śnieżne, które ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. W wielu miejscach potworzyły się głębokie zaspy, a miejscami na szlakach występują oblodzenia. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Niezbędne jest posiadanie sprzętu zimowego jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC - to jest detektor lawinowy, sonda i łopatka.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: pogoda.topr.pl