Materia organiczna na powierzchni Marsa. "Skarb" odkrył łazik Perseverance

Autor:
anw//rzw
Źródło:
NASA, CNN, tvnmeteo.pl
Łazik SFR na Marsie - wizualizacja
Łazik SFR na Marsie - wizualizacjaESA/ATG Medialab
wideo 2/5
ESA/ATG MedialabŁazik SFR na Marsie - wizualizacja

Od 18 miesięcy należący do NASA łazik Perseverance bada marsjański krater Jezero na obrzeżu basenu uderzeniowego Isidis. W niedawno zebranych próbkach wykryto ślady materii organicznej. To może być dowód na to, że kiedyś istniało tu życie.

Zdaniem naukowców z NASA krater Jezero to najlepsze miejsce do znalezienia śladów mikrobiologicznego życia na Marsie, bo kilka miliardów lat temu występowały tu procesy fluwialne (związane z działalnością wód płynących). Wpadały tu rzeki i nanosiły osady z wyżej położonych terenów formując delty rzeczne. 

Kilka próbek, które niedawno zebrał łazik, zawierało materię organiczną. To wskazuje, że rejon ten posiadał potencjalnie nadające się do zamieszkania środowisko 3,5 miliarda lat temu.

- Skały, które badamy, mają najwyższą koncentrację organicznej materii, które do tej pory wykryto podczas tej misji - mówił w rozmowie z CNN Ken Farley, naukowiec z Kalifornijskiej Instytutu Technologicznego w Pasadenie. 

Badanie delty i skał osadowych w kraterze Jezero

To, że w kraterze Jezero tworzyły się kilka miliardów lat temu delty rzeczne sprawia, że rejon ten jest niezwykle interesujący dla badaczy z NASA. Uważają oni, że w skałach osadowych zachowała się marsjańska historia. Łazik zbadał dno krateru i znalazł dowody na istnienie tam skał magmowych. 

- Delta, z jej zróżnicowanymi skałami osadowymi, pięknie kontrastuje się ze skałami magmowymi, powstałymi z krystalizacji magmy i odkrytymi na dnie krateru - tłumaczył Farley. - To zestawienie może pomóc nam zrozumieć historię geologiczną Marsa. Znaleźliśmy na przykład piaskowiec, który niesie fragmenty skał powstałe bardzo daleko od krateru Jezero - dodał.

Według wstępnej analizy próbki, w której znaleziono ślady materii organicznej, te minerały są stabilnymi cząsteczkami węgla i wodoru, które są połączone z siarczanami. Minerały siarczanowe, często znajdowane w warstwach skał osadowych, zachowują informacje o środowisku wodnym, w którym powstały.

Cząsteczki organiczne są przedmiotem zainteresowania badaczy Marsa, ponieważ reprezentują one elementy składowe życia, takie jak węgiel, wodór i tlen, a także azot, fosfor i siarka. - To odkrycie nie oznacza, że życie na Marsie definitywnie istniało, ale ten zestaw obserwacji zaczyna przypominać pewne rzeczy, które widzieliśmy tutaj na Ziemi - tłumaczyła Sunanda Sharma z laboratorium NASA w Pasadenie.

Misja łazika

Perseverance wylądował na Czerwonej Planecie 18 lutego 2021 roku. Na pokładzie łazika znajduje się siedem urządzeń do prowadzenia naukowych i technologicznych badań dotyczących eksploracji Marsa. Pod koniec lipca ubiegłego roku NASA poinformowała, że pojazd zaczyna pobieranie pierwszych próbek marsjańskich skał. Do tej pory zebrał ich w sumie 12.

Krater Jezero, zdjęcie wykonane przez łazik PerseveranceNASA
Marsjański łazik PerseverancePAP/AFP/Adam Ziemienowicz/Maciej Zieliński

Autor:anw//rzw

Źródło: NASA, CNN, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Pozostałe wiadomości