W styczniu mówiliśmy, że 2023 był najcieplejszy w historii pomiarów, a niedługo to samo powiemy prawdopodobnie o powoli kończącym się roku. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej wszystko wskazuje na to, że padnie kolejny rekord. Eksperci podkreślają, że na naszej planecie nie było tak ciepło od ponad stu tysięcy lat. Trend wzrostu globalnej temperatury widać na wizualizacji, którą pokazała NASA.
Rok 2024 jest na dobrej drodze do tego, aby stać się najcieplejszym w historii, a średnia globalna temperatura na Ziemi będzie wyższa niż w ubiegłym - oświadczyła w czwartek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Jak podkreślił sekretarz generalny ONZ António Guterres, takie wnioski można wysnuć jeszcze prawie dwa miesiące przed końcem roku.
- Katastrofa klimatyczna to nasza rzeczywistość, a my nie nadążamy. Ludzkość podpala planetę i płaci za to cenę - powiedział szef ONZ.
Organizacja przenalizowała średnią temperaturę na planecie od stycznia do września tego roku przed zbliżającą się konferencją klimatyczną COP29. Szczyt odbędzie się w dniach 11-22 listopada w Baku w Azerbejdżanie.
W 2023 roku średnia globalna temperatura powietrza wyniosła 14,98 Celsjusza, bijąc rekord sprzed siedmiu lat. Ponadto ubiegły rok był cieplejszy o 1,48 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej (1850-1900) i po raz pierwszy w historii każdego dnia w roku średnia dobowa temperatura przekroczyła o jeden stopień średnią z tego okresu. Pod koniec października WMO poinformowała, że w zeszłym roku emisja gazów cieplarnianych, wpływających na wzrost globalnej temperatury, osiągnęła rekordowy poziom.
NASA opublikowała wizualizację, na której widać anomalie temperatury powietrza na Ziemi w latach 1880-2023. Kolor czerwony pokazuje temperaturę wyższą od przeciętnej, kolor niebieski - niższą, a na biało zaznaczono obszary, w których temperatura nie odbiegała od średniej. W ciągu ostatnich 143 lat największy wzrost zanotowano na półkuli północnej, w Ameryce Południowej i w części Antarktydy. Najszybciej temperatura rośnie od początku tego wieku.
Według wczesnych, mniej precyzyjnych danych na temat klimatu, pozyskiwanych z rdzeni lodu i słojów drzew, na naszej planecie tak ciepło nie było od 120 tysięcy lat.
Źródło: Reuters, WMO
Źródło zdjęcia głównego: Reuters/NASA's Scientific Visualizatio