Stężenie gazów cieplarnianych, które przyczyniają się zmian klimatu, osiągnęło w 2023 roku rekordowo wysoki poziom - poinformowała w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
Z raportu opracowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) wynika, że w 2023 r. poziom gazów cieplarnianych osiągnął nowy, rekordowo wysoki poziom. Jak donoszą eksperci, w ciągu 20 lat poziom dwutlenku węgla wzrósł o 11,4 procenta.
W 2023 roku średnie globalne stężenie CO2 na powierzchni ziemi osiągnęło 420 części na milion (ppm), metanu 1934 części na miliard (ppb), a tlenku diazotu 336,9 ppb. Wartości te są kolejno 151 procent, 265 proc. i 125 proc. wyższe niż sprzed epoki przemysłowej (sprzed 1750 r.). Są one obliczane na podstawie długoterminowych obserwacji w ramach sieci stacji monitorujących Global Atmosphere Watch.
- Kolejny rok, kolejny rekord. To powinno wzbudzić niepokój wśród decydentów. Jesteśmy wyraźnie poza drogą do osiągnięcia celu porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia poniżej 2 stopni Celsjusza i dążenia do osiągnięcia 1,5 stopnia sprzed epoki przemysłowej. To coś więcej niż tylko statystyki. Każda część na milion, każdy ułamek stopnia wzrostu temperatury ma realny wpływ na nasze życie i naszą planetę - powiedziała Andrea Celeste Saulo, sekretarz generalna WMO.
El Nino i wzrost stężenia gazów
Raport informuje o stężeniach gazów cieplarnianych, a nie o poziomach emisji. Analiza danych pokazuje, że prawie połowa emisji CO2 pozostaje w atmosferze. Nieco ponad jedna czwarta jest pochłaniana przez oceany, a niecałe 30 proc. przez ekosystemy lądowe - chociaż z roku na rok występuje w tym zakresie znaczna zmienność ze względu na występujące zjawiska pogodowe takie jak El Niño i La Niña.
W latach, kiedy występuje anomalia pogodowa El Niño, poziomy gazów cieplarnianych mają tendencję do wzrostu. Dlaczego? Bo występują wówczas na przykład rozległe pożary lasów, które je emitują.
- Emitowanie gazów cieplarnianych będzie powodować dalsze gromadzenie w atmosferze, prowadząc do globalnego wzrostu temperatury. Biorąc pod uwagę niezwykle długą żywotność CO2 w atmosferze, notowana już wartość temperatury utrzyma się przez kilka dziesięcioleci, nawet jeśli emisje zostaną szybko zredukowane - tłumaczyła Ko Barrett, zastępca sekretarza generalnego WMO.
Jak podają badacze z WMO, ostatni raz Ziemia doświadczyła porównywalnego stężenia CO2 w atmosferze 3-5 milionów lat temu, kiedy średnia globalna temperatura była o 2-3 st. C wyższa od obecnej, a poziom morza był o 10-20 metrów wyższy niż teraz.
Źródło: Reuters, WMO
Źródło zdjęcia głównego: Reuters/NASA's Scientific Visualization Studio