Niebezpieczne, bijące rekordy gorąca fale upałów nasilą się i będą szczególnie niszczycielskie w miejscach, które są do tego najmniej przygotowane - wynika z najnowszych badań. Naukowcy podkreślają jednocześnie, że w obliczu powodowanych zmianami klimatu fal ekstremalnych temperatur "nigdzie nie jest się bezpiecznym".
Wyniki nowych badań opublikowane zostały 25 kwietnia w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Nature". Brytyjscy naukowcy przeanalizowali w nich dane dotyczące ziemskich temperatur na przestrzeni ostatnich przeszło 60 lat, by na podstawie różnych modeli klimatycznych ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych fal upałów.
Ekstremalne fale upałów
Na podstawie tych badań wskazane zostały "gorące punkty" - miejsca, w których ryzyko wystąpienia bezprecedensowo wysokich temperatur jest najwyższe. Punkty te wskazano w Afganistanie, Papui Nowej Gwinei oraz w państwach Ameryki Środkowej: Gwatemali, Hondurasie i Nikaragui. Jak podkreślono, miejsca te jednocześnie są szczególnie wrażliwe na tak ekstremalne zjawiska pogodowe z powodu swoich szybko rosnących populacji oraz ograniczonego dostępu ludzi do opieki zdrowotnej i energii elektrycznej.
- Dowodzimy, że te regiony mogą doświadczyć dużych fal upałów i nie będą na to przygotowane - stwierdził prof. Dann Mitchell, cytowany przez CNN jeden z autorów badania. Według niego największe zagrożenie upały te stanowić będą dla Afganistanu, w którym skutki ekstremalnej pogody zostałyby spotęgowane trudnościami społecznymi i gospodarczymi, z którymi już obecnie mierzy się to państwo. Naukowcy podkreślają zarazem, że w obliczu powodowanych zmianami klimatu fal ekstremalnych temperatur "nigdzie nie jest się bezpiecznym". Wysokim ryzykiem fal upałów zagrożone są niemal wszystkie regiony świata, w tym m.in. Chiny i państwa Europy: Niemcy czy Belgia.
Udar słoneczny
Jak podkreślają naukowcy, ekstremalne fale upałów niosą ze sobą różnorodne niebezpieczne konsekwencje. Powodują pogorszenie jakości powietrza, nasilają susze, zwiększają ryzyko występowania pożarów i poważnych awarii infrastruktury.
Fale upałów są także dla ludzi jedną z najbardziej śmiercionośnych katastrof naturalnych. Powodować może nie tylko bóle i zawroty głowy, nudności, czy nawet utratę przytomności. Najpoważniejszą konsekwencją bywa udar cieplny (udar słoneczny). Gdy temperatura organizmu zaczyna przekraczać 40 st. C, ludzki mózg, serce, nerki i mięśnie mogą ulec uszkodzeniu, co prowadzi do poważnych powikłań, a nawet śmierci.
Tymczasem niektóre regiony doświadczyły już w tym roku bezprecedensowo wysokich temperatur. W marcu w Argentynie odnotowano temperatury o 10 stopni Celsjusza wyższe niż zwykle o tej porze, w kwietniu fale upałów dotknęły z kolei wiele państw azjatyckich.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock