Nie daj się upałom, które znów zbliżają się do Polski. Wysoka temperatura powietrza bywa niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia. Zobacz, jakie są niepokojące symptomy, które mogą prowadzić do udaru cieplnego. Trzymaj się kilku zasad, żeby nie stać się ofiarą upału.
Ludzie często mylą udar cieplny ze znużeniem cieplnym. Znużenie poprzedza udar i jest bezpośrednim wynikiem przegrzania ciała. Według lekarzy z amerykańskiej kliniki Mayo, znużenie cieplne objawia się intensywnym poceniem, przyspieszonym pulsem, zawrotami głowy, zmęczeniem, falami chłodu, wilgotną skórą i tzw. gęsią skórką kiedy przebywamy na dworze podczas upału. Występują też skurcze mięśni, nudności i ból głowy. Symptomy te mogą pojawiać się z biegiem czasu, albo nagle, szczególnie w trakcie lub po długotrwałym wysiłku fizycznym.
Udar
Kiedy zlekceważymy pierwsze objawy znużenia cieplnego, możemy dostać udaru. Organizm przegrzewa się, gdy temperatura ciała wynosi co najmniej 40 st. C. W takiej temperaturze mózg, serce, nerki i mięśnie mogą ulec uszkodzeniu, co prowadzi do poważnych powikłań, a nawet śmierci.
- To jest dość skomplikowane, ponieważ wiele rzeczy może się zdarzyć. Z całą pewnością należy zaznaczyć, że udar może prowadzić do śmierci - powiedział Peter Sananman, lekarz z Penn Medicine.
Sananman zaznaczył, że w przypadku udaru cieplnego konieczna jest pomoc lekarza. Oprócz podwyższonej temperatury ciała udar cieplny objawia się wahaniami nastroju i zachowania, nudnościami, wymiotami, zaczerwienioną skórą, przyspieszonym oddechem i podwyższonym tętnem.
- Na ogół podczas znużenia cieplnego dużo się pocimy, a udar charakteryzuje się tym, że przestajemy się pocić i skóra robi się sucha. To cecha, na którą warto zwrócić uwagę, ale nie jest regułą - powiedział Sananman.
Jak reagować?
Jeśli podejrzewamy, że ktoś doznał znużenia cieplnego, należy przenieść poszkodowanego do cienia i schłodzić ciało poprzez poluzowanie ubrania lub podłożenie lodu pod pachami i pachwinami. Należy wezwać lekarza.
Jak uniknąć znużenia i udaru cieplnego?
Nie zapomnijmy o nawadnianiu organizmu. Unikajmy napojów alkoholowych, a także takich, które zawierają duże ilości cukru i kofeiny.
- Rozpoznaj u siebie niepokojące objawy, bądź świadomy do czego mogą doprowadzić. Znajdź chłodne miejsce, nie bój się poprosić o pomoc - poradził lekarz.
Organizm człowieka przystosowuje się do ciepła, ale zajmuje to kilka dni. Dlatego nagły atak upału jest szokiem dla naszego organizmu.
- Pij więcej niż uważasz, że potrzebuje Twój organizm, nie zważając na to, czy czujesz pragnienie czy nie - zalecił Sananman.
Setki ofiar
Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób z powodu różnych reakcji organizmu na wysoką temperaturę powietrza w Stanach Zjednoczonych średnio rocznie umiera 600 osób. To więcej niż liczba ofiar tornad, huraganów, powodzi, uderzeń pioruna czy innych zjawisk atmosferycznych. Zgonów i zachorowań związanych z upałem można uniknąć, ale ważne jest, żeby odpowiednio odczytywać znaki i reagować.
Autor: AD/jap / Źródło: AccuWeather