Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.
Upalne dni są szczególnie uciążliwe dla mieszkańców miast. Wybetonowane nawierzchnie pochłaniają więcej promieniowania słonecznego niż lustra wody czy trawniki, przez co temperatura przy ziemi nieprzyjemnie wzrasta. Zjawisko to nosi nazwę "miejskiej wyspy ciepła".
Na łamach czasopisma "Nature Cities" pojawiło się badanie analizujące sposoby schłodzenia obszarów miejskich podczas fal upałów - i nie tylko.
Zielony pierścień
Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Surrey oraz chińskiego Uniwersytetu Południowo-Wschodniego przeanalizowali pochodzące z lat 2000-2020 dane satelitarne dotyczące 30 chińskich miast i ich okolic. Najbardziej interesowały ich dwa parametry - wykorzystanie terenu oraz temperatura powierzchni. Na tej podstawie określili sposoby użytkowania terenu, które miały największy wpływ na obniżenie temperatury w centrach miast.
Jak się okazało, w miastach, które otoczone były zwartym pasem terenów zielonych, temperatura powietrza była nawet o 0,5 stopnia Celsjusza niższa niż w miejscowościach pozbawionych zielonych przedmieść. Wynika to z faktu, że na obszarach miejskich powietrze intensywnie się nagrzewa, przez co unosi się do góry. Powoduje to zasysanie chłodniejszego powietrza z otaczających obszarów, a w efekcie obniżenie temperatury w centrum miasta.
Lasy i duże jeziora
- Często skupiamy się na tym, jak miejskie tereny zielone, mokradła lub cieki wodne mogą chłodzić miasta. Jednak grunty w miastach są cenne, przez co wygospodarowanie miejsca na te środki zaradcze może być bardzo trudne - tłumaczył współautor badania, Shi-Jie Cao z Uniwersytetu w Surrey.
Badaczom udało się ustalić, że największy efekt chłodzenia występuje tam, gdzie "zielony pierścień" rozciąga się na co najmniej połowę średnicy miasta. Przegrzanie można złagodzić również sadząc więcej lasów rozproszonych po całym mieście oraz tworząc większe jeziora zamiast wielu małych zbiorników wodnych.
Naukowcy wyrazili nadzieję, że planiści i samorządy wykorzystają ich odkrycia, aby pomóc społecznościom miejskim stać się bardziej odpornymi na rosnące temperatury.
Źródło: University of Surrey
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock