Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.
Amerykańska firma biotechnologiczna Colossal Biosciences ogłosiła w poniedziałek, że za pomocą narzędzi inżynierii genetycznej stworzyła wilki, które mają posiadać cechy prehistorycznego wilka strasznego (Aenocyon dirus), który wyginął około 12,5 tysięcy lat temu. Na świat przyszły trzy szczenięta, przebywające obecnie w "bezpiecznym miejscu", którego lokalizacji nie ujawniono.
Niespotykany wygląd
Naukowcy z Colossal przebadali DNA wilków strasznych z zęba sprzed 13 tysięcy lat i fragmentów czaszki sprzed 72 tys. lat, znalezionych na terenie Stanów Zjednoczonych. Następnie zmodyfikowali geny wilka szarego i przenieśli ten materiał genetyczny do komórki jajowej psa domowego. Ostatecznie przeżyły trzy osobniki o niezwykle dużych rozmiarach i gęstej, jasnej sierści, niespotykanej u wilków szarych.
Według dziennika "New York Times" dwa samce są obecnie w wieku sześciu miesięcy i noszą imiona Romulus i Remus. Samica o imieniu Khaleesi jest młodsza, ma zaledwie 2 miesiące. To ostatnie imię jest nawiązaniem do serialu HBO "Gra o Tron", w którym pojawiał się ten gatunek.
Naukowe kontrowersje
Colossal twierdzi, że stworzone przez nią wilki to "pierwsze na świecie zwierzęta skutecznie ożywione po wyginięciu". Niezależni naukowcy są jednak ostrożniejsi. "Obecnie można jedynie sprawić, że coś będzie z wierzchu wyglądało jak coś innego, a nie w pełni ożywiać wymarłe gatunki" - powiedział biolog z Uniwersytetu Buffalo Vincent Lynch, który nie brał udziału w tych badaniach.
W rozmowie z czasopismem "New Scientist" Beth Shapiro z Colossal wyjaśniła, że wszystko zależy od przyjętej definicji gatunku. "Używamy morfologicznej definicji i mówimy, że jeśli [szczenięta - przyp. red.] wyglądają jak należące do tego gatunku, mogą być uznane za jego przedstawicieli" - przekazała.
Colossal Biosciences ma nadzieję, że opracowana przez nich technologia może pomóc w ochronie gatunków, które jeszcze nie wyginęły. Wśród nich jest krytycznie zagrożony wilk rudy (Canis rufus), który już raz wyginął na wolności, a obecnie został reintrodukowany na terenie Karoliny Północnej.
Źródło: PAP, CNN, Reuters, New Scientist
Źródło zdjęcia głównego: Reuters/Colossal Biosciences/TMX