18-letni student Loïs Leblanc znalazł jeden z fragmentów kosmicznej skały Sar2667, która weszła w ziemską atmosferę w nocy z niedzieli na poniedziałek. Meteoryt odkryto w miejscowości Saint-Pierre-le-Viger we Francji.
Sar2667 rozświetliła niebo w nocy z niedzieli na poniedziałek (12/13.02). Do odkrycia kosmicznej skały (będącej asteroidą lub meteoroidem) przez astronoma Krisztiána Sárneczky'ego doszło na kilka godzin przed jej wejściem w ziemską atmosferę. Ogromny błysk światła był widoczny dla obserwatorów w południowej Anglii, Walii oraz w północnej Francji i zachodniej Belgii.
Fragmenty ciała niebieskiego spadły na Ziemię. Jeden z nich znalazł 18-letni student Loïs Leblanc, należący do grupy wolontariuszy poszukujących kosmicznych skał Vigie-Ciel w ramach projektu FRIPON. Meteoryt odkryto na polu w miejscowości Saint-Pierre-le-Viger położonej na północ od francuskiego miasta Rouen. Zespół dalej będzie przeczesywał teren, ponieważ może znaleźć kolejne fragmenty.
FRIPON to międzynarodowy projekt, którego celem jest obserwacja i poszukiwania ciał niebieskich.
Obiekt potencjalnie niebezpieczny - co to znaczy
Sar2667 została odkryta przez Sárneczky'ego w obserwatorium Piszkéstető Station, położonej około 100 kilometrów na północny wschód od Budapesztu. Były to rutynowe obserwacje.
- Od razu było widać, że to NEO, ale obiekt nie był szczególnie szybki na niebie, ponieważ zmierzał prosto w naszą stronę - powiedział Sárneczky.
NEO (Near-Earth objects) to planetoidy i komety, których orbity przechodzą blisko orbity Ziemi. Każdy obiekt zbliżający się od naszej planety nie dalej niż na 7,5 miliona kilometrów (19,5 razy więcej niż dystans do Księżyca) klasyfikuje się natomiast jako potencjalnie niebezpieczny (ang. PHO - Potentially Hazardous Object). To ciała niebieskie poruszające się wokół Słońca po orbitach przecinających orbitę Ziemi lub znajdujących się w jej pobliżu i których średnica wynosi co najmniej 150 metrów.
Jak podaje FRIPON, inny meteoryt spadł w pobliżu Gandawy w Belgii.
>>> CZYTAJ: Planetoidy - z czego się składają i gdzie występują?
Źródło: space.com