Jak poinformowała fundacja Global Footprint Network, 28 lipca nastąpił dzień, gdy ludzkość zużyła tyle zasobów, ile Ziemia będzie w stanie wygenerować w całym bieżącym roku. Eksperci alarmują, że moment ten przychodzi coraz szybciej.
Wchodzimy w czas "burzy", podczas której zagrażają nam zmiany klimatyczne i ograniczenie zasobów biologicznych - wskazała w czwartek organizacja Global Footprint Network. Eksperci wyliczyli, że 28 lipca to tegoroczny Dzień Przeciążenia Ziemi, nazywany też Dniem Długu Ekologicznego.
Ekologiczna karta kredytowa
Mathis Wackernagel z Global Footprint Network przekazał w czwartek, że od 1 stycznia do 28 lipca ludzkość wykorzystała tyle zasobów, ile nasza planeta jest w stanie odtworzyć w ciągu całego roku. Ekspert wytłumaczył, że Ziemia ma duże zasoby, więc można z nich korzystać przez pewien czas, ale taka sytuacja nie potrwa wiecznie.
- To trochę jak z pieniędzmi: przez jakiś czas możemy wydawać więcej, niż zarabiamy, ale tylko do czasu, gdy zostaniemy bez grosza - powiedział.
Po raz pierwszy Dzień Przeciążenia Ziemi nastąpił 21 grudnia 1971 roku. Jak wyliczyła organizacja, w ciągu ostatniego półwiecza przychodzi on coraz wcześniej, a od kilku lat przypada na ostatni tydzień lipca. Wyjątkiem był tutaj rok 2020, kiedy to z powodu ograniczeń spowodowanych pandemią COVID-19 moment ten nadszedł dopiero 22 sierpnia.
Wackernagel dodał, że ciężar wykorzystywania zasobów planety nie jest równomiernie rozłożony. Gdyby cały świat żył jak mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Dzień Przeciążenia Ziemi wypadłby w tym roku jeszcze wcześniej, 13 marca.
- Ludzie żyją tak, jakbyśmy mieli do dyspozycji 1,75 Ziemi - podkreśliła fundacja.
Musimy ograniczyć zużycie zasobów
Global Footprint Network wymienia pięć kluczowych obszarów, które wpływają na zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych: dbanie o stan planety, zrównoważoną gospodarkę miejską, nowoczesną energetykę, odpowiedzialne planowanie rodziny i zrównoważoną produkcję żywności. Fundacja podkreśla szczególną wagę tej ostatniej kwestii.
- W sumie ponad połowa potencjału biologicznego planety, 55 procent, jest wykorzystywana do wyżywienia ludzkości - podała Global Footprint Network we wspólnym oświadczeniu z organizacją WWF.
Rolnictwo przyczynia się do wylesiania cennych terenów, zmian klimatycznych poprzez emisję gazów cieplarnianych, a także do utraty bioróżnorodności i degradacji ekosystemów przy jednoczesnym zużyciu znacznej ilości wody pitnej - podkreśliły organizacje.
Jak powiedziała Laetitia Mailhes z Global Footprint Network, gdyby na świecie udało się o połowę zmniejszyć ilość jedzonego mięsa, Dzień Przeciążenia Planety nastąpiłby 17 dni później. Ograniczenie marnowania żywności przesunęłoby tę datę o 13 dni później - obecnie na świecie marnuje się około jednej trzeciej wyprodukowanego jedzenia.
Źródło: PAP, Global Footprint Network
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock