NASA wypuściła w piątek nowego satelitę, który ma "zrewolucjonizować oceanografię". SWOT, bo tak nazywa się urządzenie, będzie kontrolować tempo podnoszenia się wód w morzach oraz zmiany w ich liniach brzegowych. Satelita będzie obserwować każdy zakątek Ziemi co najmniej dwa razy na 21 dni, a jego misja ma potrwać trzy lata.
Satelita SWOT (Surface Water and Ocean Topography), który ma między innymi mierzyć prędkość podnoszenia się poziomu morza na świecie oraz zmiany linii brzegowych, został w piątek wystrzelony na orbitę okołoziemską - poinformowała agencja prasowa AP. SWOT został stworzony przez naukowców NASA i CNES - amerykańskiej i francuskiej agencji kosmicznej.
Niezbędny do badania skutków zmian klimatu
W trakcie swojej misji satelita ma zmierzyć wysokość wód na ponad 90 procent powierzchni ziemi, co pozwoli badaczom na śledzenie prądów i identyfikację potencjalnych obszarów wysokiego ryzyka dla środowiska. Zbada także miliony jezior i 2,1 miliona kilometrów rzek. Powinien być w stanie dostrzec prądy i wiry o średnicy mniejszej niż 21 kilometrów, a także obszary oceanu, na których łączą się masy wody o różnych temperaturach.
Według naukowców satelita SWOT jest obecnie potrzebny bardziej niż kiedykolwiek, ponieważ zmiany klimatu powodują susze, powodzie i wzrost erozji wybrzeży.
- Obecna flota NASA, składająca się z prawie 30 satelitów obserwujących Ziemię, nie jest w stanie dokonać tak dokładnych i szczegółowych pomiarów jak SWOT - skomentował Tamlin Pavelsky z Uniwersytetu Karoliny Północnej.
Laurie Leshin, dyrektor Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) NASA w Pasadenie w Kalifornii zauważyła, że chociaż agencja znana jest z łazików marsjańskich i teleskopów kosmicznych "to najbardziej zależy nam na (naszej) planecie". - Mamy wiele oczu skierowanych na Ziemię, a w ciągu najbliższych kilku lat planowanych jest jeszcze więcej misji związanych z badaniem kuli ziemskiej - dodała Leshin.
Co najmniej dwa razy na trzy tygodnie
NASA poinformowała na Twitterze, że SWOT rozpoczyna monitorowanie Ziemi i będzie w stanie obserwować każdy zakątek naszej planety co najmniej dwa razy na 21 dni przez co najmniej trzy lata swojej misji. Na stronie internetowej amerykańskiej agencji kosmicznej podkreślono, że SWOT "zrewolucjonizuje oceanografię".
Satelita został wyniesiony na orbitę przez rakietę SpaceX, która wystartowała w piątek rano z bazy amerykańskich sił kosmicznych w Kalifornii.
Źródło: PAP, Reuters