Sławosz Uznański poinformował w mediach społecznościowych, że w poniedziałek rozpocznie szkolenie, które ma go przygotować do misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. - Jestem bardzo podekscytowany, czekałem na ten moment od jakiegoś czasu - powiedział na antenie TVN24 polski astronauta. Już w weekend przeprowadza się do amerykańskiego Houston.
W poniedziałek 5 sierpnia polski astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), doktor Sławosz Uznański ma rozpocząć praktyczną część szkolenia przygotowującego go do polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja planowana jest na 2025 rok.
"Będzie się działo! W ten weekend przeprowadzam się do Houston. (...) Polska misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbędzie się w 2025 roku i będzie się skupiać na testach polskich technologii oraz eksperymentach naukowych" - napisał w mediach społecznościowych Sławosz Uznański. Dodał, że polska misja potrwa około dwóch tygodni. Jej start odbędzie się z przylądka Canaveral na Florydzie.
"Jestem bardzo podekscytowany"
- W tym momencie jeszcze nie wiem do końca, jak trening będzie wyglądać. Jadę tam też, żeby poznać załogę, nie miałem takiej możliwości wcześniej. Na pewno jestem bardzo podekscytowany, dlatego, że czekałem na ten moment od jakiegoś czasu - powiedział na antenie TVN24 gość Huberta Kijka Sławosz Uznański. Dodał, że od 1 września trenował i szkolił się w Europejskiej Agencji Kosmicznej. - W ten weekend przeprowadzam się do Houston, gdzie odbędzie się ta najbardziej zasadnicza część szkolenia. Przeprowadzone zostaną moduły (szkolenia - przyp. red.) w NASA odnośnie tego, jak działa stacja kosmiczna, a także i w SpaceX, czyli moduł dotyczący tego, jak działa rakieta i kapsuła Dragon. Myślę, że ten czas będzie niesamowitą przygodą - dodał.
- Astronauci trenują na czterech kontynentach. Ja będę miał szansę przejść przez szkolenie w Japonii. To będzie najprawdopodobniej moduł tygodniowy, gdzie będę szkolony z laboratorium japońskiego, które nazywa się Kibō. Tam być może będę miał szansę wykonywać jakieś eksperymenty - mówił. Uznański dodał, że w Kolonii astronauci szkoleni są z europejskiego laboratorium Columbus. - To będzie przede wszystkim moje najbardziej podstawowe miejsce pracy. Myślę, że w Columbusie będę spędzał najwięcej czasu - podkreślił.
Misja Polaka w kosmos
W pierwszym etapie szkolenie odbywać się będzie w zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych ośrodkach Axiom Space, NASA i SpaceX. Poza Polakiem w skład załogi misji AX-4 wejdą przedstawiciele Węgier i Indii.
W skład misji wchodzą: Peggy Whitson (USA) - dowódca misji, Sławosz Uznański (Polska/ESA) - specjalista misji, Shubhanshu Shukla (Indie) - pilot misji, Tibor Kapu (Węgry) - specjalista misji.
Członkowie załogi muszą otrzymać jeszcze zatwierdzenie międzynarodowego komitetu odpowiedzialnego za Międzynarodową Stację Kosmiczną (International Space Station – ISS) - Multilateral Crew Operations Panel (MCOP), w którego skład wchodzą przedstawiciele wszystkich pięciu międzynarodowych partnerów ISS: NASA, ESA, Roskosmos, JAXA i Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej.
Start misji planowany jest na przyszły rok z należącego do NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Lot na ISS zostanie zrealizowany rakietą Falcon 9 firmy SpaceX, która wyniesie na orbitę kapsułę załogową Dragon. Astronauci spędzą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej około 14 dni.
Ax-4 będzie kolejną komercyjną załogową misją Axiom Space. Udział Polaka w tej misji to wynik podpisanej pomiędzy Ministerstwem Rozwoju i Technologii a ESA umowy na przygotowanie i przeprowadzenie polskiej misji technologicznej na ISS. Po stronie Polski w przygotowanie misji zaangażowana jest również Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), jako agencja wykonawcza MRiT. Program misji będzie przede wszystkim skupiony wokół eksperymentów opracowanych przez przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego pod kierunkiem ESA.
Źródło: tvnmeteo.pl, gov.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kaczmarczyk/PAP