Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.
NASA oficjalnie potwierdziła, że misja IGNIS, pierwsza polska technologiczno-naukowa misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), startuje już wiosną 2025 roku - podało w czwartek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Start ma się odbyć nie wcześniej niż w maju.
Wyjątkowa okazja dla polskich firm
"W ramach tej wyjątkowej misji, dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta projektowy ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej - PAP), przeprowadzi eksperymenty zaproponowane przez polski przemysł kosmiczny. Eksperymenty te, dopracowane we współpracy z ESA, otworzą naszym firmom i naukowcom dostęp do unikatowej infrastruktury ISS" - podkreśliło MRiT we wpisie na portalu X. "To niepowtarzalna okazja, by realizować badania, które są niemożliwe do przeprowadzenia na Ziemi".
Jak podało NASA Space Operations, misja Axiom 4 (Ax-4), czyli czwarta prywatna misja na ISS, ma wystartować nie wcześniej niż w maju br. z centrum lotów kosmicznych Johna F. Kennedy’ego na Florydzie (USA). Poza Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na ISS polecą: Peggy Whitson (USA), dowódca misji, Shubhanshu Shukla (Indie), pilot misji i Tibor Kapu (Węgry), specjalista misji.
Polak poleci na ISS
W lutym w Sejmie Jarosław Sulkowski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii poinformował, że polska misja technologiczno-naukowa na ISS, z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, odbędzie się na przełomie maja i czerwca br. i potrwa 16 dni.
Z kolei wiceszef MRiT Michał Jaros ocenił, że misja "otworzy drogę dla polskiej gospodarki i firm, które będą mogły w związku z tą misją się rozwijać”.
Najważniejszym elementem misji mają być eksperymenty technologiczne i naukowe, nad którymi Uznański-Wiśniewski będzie pracował na ISS. Nasz astronauta poprowadzi też w kosmosie pokazy, które zostaną nagrane, a potem wykorzystane w ramach programu edukacyjnego.
Źródło: PAP, NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA