W tym tygodniu warto spojrzeć w niebo. W środę będziemy mogli zobaczyć maksimum październikowej pełni Księżyca, zwanej też Pełnią Myśliwych. Skąd taka nazwa i co oznacza? Sprawdź w tvnmeteo.pl.
W środę 20 października czeka nas pełnia Księżyca. Maksymalna faza zjawiska nastąpi o godzinie 16.57. Księżyc w niemal całej swojej okazałości będzie jednak widoczny na niebie już wcześniej, bo od poniedziałku. Jeśli oczywiście dopisze pogoda.
Pełnia Myśliwych 2021. Pełnia Podróży. Skąd nazwy?
Październikowa pełnia to Pełnia Myśliwych. Inne nazwy dla tej pełni to Pełnia Podróży (uważa się, że ma ona swoje źródło w obserwacji migrujących ptaków, a także innych zwierząt przygotowujących się do zimy) oraz Pełnia Więdnących lub Obumierających Traw.
Nazwa Pełnia Myśliwych pochodzi z czasów, kiedy po zakończonych zbiorach trzeba było przed zimą uzupełnić zapasy mięsa i wyruszyć na łowy. Według amerykańskiego magazynu "Farmer's Almanac", najlepszy czas na polowanie przypadał wtedy, kiedy liście opadły, a jelenie przybrały na wadze. Jest to moment, kiedy zbiory z pól są już zabrane. Dzięki temu myśliwi mogą łatwo dostrzec zwierzęta.
Pierwsze wzmianki o "Księżycu Myśliwych" w oksfordzkim słowniku języka angielskiego pochodzą z 1710 roku.
Rój Orionidów. Kiedy maksimum deszczu spadających gwiazd
W październiku na niebie będziemy mogli oglądać jeszcze jedną atrakcję - deszcz spadających gwiazd. Wszystko za sprawą Orionidów, związanych z wędrówką komety Halleya. Meteory te są aktywne od 2 października do 7 listopada. Ich maksimum przypada na noc z 20 na 21 października. Jednak w tym roku zjawisko to może zakłócić poprzedzająca je pełnia Księżyca - nasz naturalny satelita zaleje nocne niebo blaskiem.
Źródło: tvnmeteo.pl, NASA
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock