Bogaty w składniki odżywcze arbuz jest źródłem między innymi witaminy C oraz witaminy B. Dwa nowe badania potwierdzają korzystne efekty wprowadzenia tego owocu do diety dzieci i dorosłych.
Nie ma wątpliwości, że arbuz jest zarówno smaczny, jak i pożywny. Nowe badania podkreślają wkład tego bogatego w składniki odżywcze owocu w ogólną jakość diety.
Naukowcy przeanalizowali dane z badania National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). Stwierdzono, że ogólna jakość diety była wyższa w przypadku osób regularnie spożywających arbuzy, przy czym owoce te mogą zwiększyć spożycie składników odżywczych i ogólną jakość diety zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Arbuz źródłem witamin
Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie "Nutrients", konsumenci arbuzów spożywali więcej błonnika pokarmowego, magnezu, potasu, witaminy C i witaminy A, a także likopenu i innych karotenoidów, natomiast mniej cukrów i nasyconych kwasów tłuszczowych. Autorka badania - Kristen Fulgoni, przedstawi wyniki podczas dorocznego zjazdu American Society for Nutrition, który odbędzie się w dniach 22-25 lipca 2023 roku w Bostonie. Kolejne badanie, również opublikowane na łamach "Nutrients", opiera się na wcześniejszych pracach w tej dziedzinie, które wskazywały, że suplementacja sokiem z arbuza chroni funkcje naczyniowe przy podwyższonym poziomie cukru we krwi. Badania te przeprowadzono na Louisiana State University. Praca ta miała na celu przetestowanie wpływu codziennego spożywania soku z arbuza przez dwa tygodnie. Badacze zaobserwowali potencjalnie korzystny wpływ L-cytruliny i L-argininy - dwóch związków występujących w arbuzie - na biodostępność tlenku azotu i zmienność rytmu serca. - Zdajemy sobie sprawę, że chociaż wielkość próby była niewielka (18 zdrowych młodych mężczyzn i kobiet) i potrzebne są dalsze badania, ta praca stanowi uzupełnienie zbioru dowodów potwierdzających korzyści z regularnego spożywanie arbuza dla zdrowia sercowo-metabolicznego. Jest on bogatym źródłem przeciwutleniaczy, witaminy C i likopenu, z których wszystkie mogą pomóc zmniejszyć stres oksydacyjny i odgrywać rolę w zapobieganiu chorobom serca - powiedział dr Jack Losso, profesor Louisiana State University’s School of Nutrition and Food Sciences.
Amerykańskie wytyczne dotyczące diety (Dietary Guidelines for Americans) zalecają spożycie od 1,5 do 2,5 filiżanki (300-500 mililitrów) owoców dziennie. Obecnie dorośli i dzieci w USA nie osiągają tego celu - zjadają tylko około połowy zalecanej porcji owoców dziennie.
Źródło: PAP, eurekalert.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock