Jak informują badacze NASA, sonda Juno zarejestrowała krótki i gwałtowny błysk w atmosferze Jowisza. Zdarzenie przykuło uwagę naukowców, ponieważ zjawisko nie przypominało zorzy polarnej, której obserwacje są głównym celem misji. Naukowcy stwierdzili niedawno, że rozbłysk mógł pochodzić od meteoru.
Zjawisko zostało zaobserwowane w kwietniu 2020 roku przez spektrograf ultrafioletowy (UVS). Jego głównym zadaniem jest obserwacja zórz Jowisza i poszukiwanie różnych gazów, między innymi wodoru. Badając błysk, naukowcy wzięli pod uwagę zarówno jego długość, jak i widmo zaobserwowane przez UVS. Jak stwierdzili w komunikacie opublikowanym 1 marca, zdarzenie to było wynikiem pojawienia się meteoru w atmosferze planety.
Zespół misji oszacował, że meteor poruszający się w górnych warstwach atmosfery Jowisza mógł mieć masę od 250 do nawet pięciu tysięcy kilogramów.
Wyjątkowy rok
To był to jedyny raz w 2020 roku, gdy naukowcy zauważyli kosmiczne skały w atmosferze Jowisza. We wrześniu i październiku 2021 roku, w odstępie zaledwie miesiąca, zauważono dwie różne asteroidy zmierzające w kierunku planety.
Czasami zdarza się, że meteor w atmosferze Jowisza zostaje zauważony przez instrumenty znajdujące się na Ziemi. Tak było w przypadku wspomnianych obserwacji. Dzięki zdjęciom zrobionym przez obserwatorów nieba z Japonii, naukowcy mogli potwierdzić, że kwietniowy błysk był spowodowały przez meteor.
- Te kule ognia są bardzo rzadkie, bardzo trudno jest je zaobserwować - powiedział Ricardo Hueso, astronom z Uniwersytetu Kraju Basków w Hiszpanii, który także prowadził obserwacje. - Ten rok [2021 - przyp. red.] był wyjątkowy, ponieważ zazwyczaj odkrywamy jedno takie zdarzenie na mniej więcej dwa lata - dodał.
Częste zjawisko
Sonda kosmiczna Juno monitoruje planetę od 2016 roku. Od tego czasu ujawnia nowe dane dotyczące atmosfery, pogody, ewolucji i formowania się Jowisza. Nie jest jednak pierwszym statkiem kosmicznym, który ma szansę z bliska dostrzec meteory w atmosferze Jowisza. Wcześniej rejestrowały je sondy Galileo (od 1995 do 2003 roku) oraz dwa Voyagery, które w latach 70. rozpoczęły swoją podróż w najdalsze rejony kosmosu.
- Każda nowa obserwacja pomaga oszacować ogólną liczbę przelotów meteorów, co jest ważnym elementem w zrozumieniu tej planety - podsumował zespół misji Juno.
Źródło: space.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS|