Indyjski satelita Aditya-L1 dotarł do celu po czterech miesiącach podróży kosmicznej. Misja obserwacji Słońca ma trwać pięć lat. "Indie tworzą kolejny punkt orientacyjny" - napisał premier Narendra Modi w mediach społecznościowych.
Satelita Aditya-L1 został wystrzelony we wrześniu i ma przez pięć lat prowadzić teledetekcję Słońca. Został nazwany na cześć hinduskiego bóstwa słońca.
Indyjski premier Narendra Modi nazwał misję kamieniem milowym dla indyjskiego programu kosmicznego - przekazał Reuters.
Co jest misją satelity?
Obserwatorium słoneczne znajduje się w Punkcie Lagrange'a, gdzie siły grawitacyjne Słońca i Ziemi znoszą się, umożliwiając satelicie pozostanie na stabilnej orbicie wokół Słońca.
Indyjska minister nauki i technologii Jitendra Singh powiedziała, że misją satelity jest "odkrycie tajemnic połączenia Słońca z Ziemią". Będzie badał m.in. zjawisko okresowe, podczas którego obserwuje się ogromne wyładowania plazmy i energii magnetycznej z atmosfery słonecznej.
"Indie tworzą kolejny punkt orientacyjny. Jest to świadectwo nieustannego poświęcenia się naszych naukowców w realizacji jednej z najbardziej złożonych i skomplikowanych misji kosmicznych" - napisał premier Narendra Modi w mediach społecznościowych.
Źródło: PAP, Reuters