Kosmiczna dziurka od klucza - taki osobliwy obraz został uchwycony przez obiektyw Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Efektowna mgławica znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona i jest powiązana z procesem tworzenia się nowych gwiazd.
W gwiazdozbiorze Oriona znajduje się grupa mgławic, zwana Obłokiem Molekularnym w Orionie. Jej popularność wynika z faktu, że wiele wchodzących w jej skład obiektów można obserwować nawet za pomocą amatorskiego sprzętu astronomicznego. Konstelacja kryje w sobie jednak wiele tajemnic, których rozwianie wymaga teleskopu nieco większego kalibru.
Miejsce narodzin gwiazdy
Obraz został wykonany przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a i powstał na podstawie danych z 1999 roku. Przedstawia on NGC 1999, mgławicę refleksyjną w gwiazdozbiorze Oriona. Obiekt znajduje się się około 1350 lat świetlnych od Ziemi i leży w pobliżu Wielkiej Mgławicy Oriona - najbliższego nam "gwiezdnego żłobka", czyli miejsca, gdzie rodzą się nowe gwiazdy.
Najbardziej zauważalnym aspektem mgławicy jest rzucająca się w oczy dziura w jej centrum, której kształt przywodzi na myśl gigantyczną dziurkę od klucza. Początkowo naukowcy sądzili, że była to globula Boka - gęsta chmura gazu i pyłu, która zasłania światło tła. Dalsze obserwacje ujawniły jednak, że plama jest w rzeczywistości pusta, a tajemnica jej pochodzenia i kształtu pozostaje niewyjaśniona.
Jak tłumaczą badacze z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), NGC 1999 składa się z materii pozostałej po formowaniu się gwiazdy V380 Orionis. Jest to mgławica refleksyjna, świecąca jedynie dzięki zewnętrznemu światłu gwiazd. W tym przypadku jego źródłem jest wspomniana wcześniej nowo narodzona gwiazda, dobrze widoczna w centrum zdjęcia.
Źródło: NASA, ESA, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: ESA/Hubble/NASA/ESO/K. Noll