Rozpoczęła się 14. edycja konkursu Astronomy Photographer of the Year organizowanego przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich. Na profesjonalnych i amatorskich fotografiach możemy podziwiać najpiękniejsze zjawiska astronomiczne na naszym niebie.
W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 3 tysiące zgłoszeń z całego świata. Spośród nich jury wybrało kilkadziesiąt prac, których autorzy będą rywalizować o tytuł Astronomicznego Fotografa Roku 2022, jak również o nagrody w 11 innych kategoriach. Zwycięzców poznamy we wrześniu.
To był rok pełen odkryć
Wśród wytypowanych zdjęć znalazły się te przedstawiające Drogę Mleczną nad najwyżej położoną na świecie autostradą, mapa południowego bieguna Księżyca, zorze polarne czy Galaktyka Południowy Wiatraczek w Gwiazdozbiorze Hydry, uwieczniona na zdjęciu dokładnie 270 lat po jej odkryciu. Dużo fotografii poświęconych zostało również odkrytej w zeszłym roku Komecie Leonarda, która w grudniu przeleciała bardzo blisko Ziemi.
Jednym z ważnych tematów poruszanych przez niektórych uczestników w tym roku był wpływ na astrofotografię zanieczyszczeń i niepożądanego światła. Jak podkreślają organizatorzy konkursu, smog i łuna bijąca od sztucznych źródeł światła utrudniają obserwację zjawisk na nocnym niebie. Przykładowo, wiele ciekawych obiektów świeci stosunkowo słabym światłem odbitym, przez co trudno je uwiecznić w warunkach, w których nie panują całkowite ciemności.
Poniżej prezentujemy najciekawsze zdjęcia z konkursu.
Źródło: Royal Museums Greenwich