Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał unikatowe zdjęcie Jowisza. Gazowy olbrzym został "uwieczniony" w ultrafiolecie, co pozwoliło naukowcom dokładniej przyjrzeć się chmurom spowijającym planetę. Obserwacje mogą posłużyć do stworzenia trójwymiarowej mapy chmur.
Kosmiczny Teleskop Hubble'a wciąż dostarcza nam cennych i widowiskowych obrazów przestrzeni kosmicznej. Tym razem zwrócił się w stronę Jowisza, by przyjrzeć się największej planecie Układu Słonecznego w ultrafiolecie. Jako, że ludzkie oko nie potrafi wykryć światła ultrafioletowego, NASA "przetłumaczyła" obraz na kolory z zakresu światła widzialnego w taki sposób, by zachować oryginalny sens danych.
Wielka Błękitna Plama
Uwagę zwraca Wielka Czerwona Plama - gigantyczna burza na Jowiszu, która dla ludzkiego oka wydaje się czerwona. Na obrazie ultrafioletowym wygląda ona na znacznie ciemniejszą od otoczenia. Jak wyjaśnili naukowcy, to przez obecne wysoko w atmosferze cząsteczki mgły, skoncentrowane w regionie żywiołu, które pochłaniają światło o właśnie tych długościach fal. Z drugiej strony, chmury nad biegunami planety są mniej widoczne - badacze przypuszczają, że to przez różnice w wielkości cząstek, ich składzie lub wysokości.
Dane, które posłużyły do stworzenia obrazu, są częścią projektu mającego na celu obserwację systemów burzowych na Jowiszu. Za pomocą Teleskopu Hubble'a naukowcy chcą śledzić chmury zlokalizowane głęboko w atmosferze planety, a w efekcie stworzyć trójwymiarowy model zachodzących w niej procesów.
Jak wyjaśnili badacze, światło ultrafioletowe potrafi ujawnić wiele intrygujących zjawisk kosmicznych, w tym światło z najgorętszych i najmłodszych gwiazd. Dzięki nim możemy poznać skład, gęstość i temperaturę materiału międzygwiezdnego oraz prześledzić ewolucję galaktyk.
Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA/ESA/M. Wong (University of California Berkeley)/Gladys Kober (NASA/Catholic University of America)