Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) opublikowała nagrania, na których widać powierzchnię Księżyca uchwyconą na krótko przed przybyciem na Srebrny Glob lądownika Chandrayaan-3 Vikram z łazikiem Pragyaan na pokładzie.
W środę na południowym biegunie Księżyca wylądował indyjski statek kosmiczny Chandrayaan-3 Vikram. Jest to pierwsze w historii miękkie lądowanie w okolicach południowego bieguna Księżyca, niezbadanego terytorium, które według naukowców może zawierać kluczowe dla życia zasoby zamarzniętej wody i cennych pierwiastków.
W mediach społecznościowych Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO) pokazano nagranie przedstawiające powierzchnię Srebrnego Globu uchwyconą przez jedną z kamer statku kosmicznego niedługo przed jego wylądowaniem.
Pokazano też film, na którym widać, jak łazik Pragyaan opuszcza lądownik i znajduje się już na księżycowej powierzchni.
"Wszystkie działania przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wszystkie systemy działają normalnie" - poinformowała ISRO.
Statek kosmiczny wystartował 14 lipca i pomyślnie wszedł na orbitę księżycową 5 sierpnia. 17 sierpnia lądownik Chandrayaan-3 Vikram oddzielił się od modułu napędowego, przygotowując się do lądowania.
Indyjska misja na Księżyc
Wraz z udanym lądowaniem misji Chandrayaan-3, co oznacza "statek księżycowy" w sanskrycie, Indie stały się czwartym krajem świata, któremu udało się bezpiecznie wylądować na Księżycu - po Stanach Zjednoczonych, byłym ZSRR i Chinach. Poprzednia podobna indyjska próba wysłania na Księżyc statku kosmicznego zakończyła się niepowodzeniem.
Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/ISRO