Ftalany, czyli syntetyczne związki chemiczne powszechnie używane między innymi w opakowaniach z żywnością, kosmetykach czy zabawkach mogą powodować przedwczesne zgony. Szczególnie narażone są osoby cierpiące na choroby układu krążenia - wynika z opublikowanego we wtorek amerykańskiego badania.
Badanie naukowców z Uniwersytetu Nowojorskiego wykazało, że ftalany mogą przyczyniać się od 91 tysięcy do 107 tys. przedwczesnych zgonów rocznie wśród osób w wieku od 55 do 64 lat w Stanach Zjednoczonych. Dodano, że dotyczy to przede wszystkim osób z chorobami układu krążenia. To samo źródło mówi, że przedwczesna śmierć około 100 tys. obywateli każdego roku może przynosić pomiędzy 40 a 47 mld dolarów strat gospodarce USA.
- To badanie uzupełnia bazę danych na temat wpływu plastiku na organizm człowieka (...) - powiedział jego główny autor, profesor Leonardo Trasande z NYU Langone Medical Center. Opublikowano je na łamach czasopisma "Environmental Pollution".
Ftalany. Skutki i szkodliwość
Według Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (NIEHS) w USA ftalany, które zakłócają funkcjonowanie układu hormonalnego powiązane są także z problemami rozwojowymi, reprodukcyjnymi, mózgu, czy układu immunologicznego.
Wcześniejsze badania dotyczące tych związków chemicznych wskazały, że mogą one powodować zaburzenia płodności, w tym nieprawidłowy rozwój genitaliów wśród chłopców, a u dorosłych mężczyzn mogą zmniejszać produkcję plemników, czy obniżać poziom testosteronu. Inne badania wiązały ftalany również z otyłością, astmą i problemami nowotworowymi u dzieci.
"Dzieci często dotykają wielu przedmiotów, a później wkładają palce do ust. Z powodu tego zachowania cząsteczki ftalanu pod postacią pyłu mogą dostawać się do organizmu najmłodszych. Tym samym ten związek chemiczny może stanowić większe ryzyko dla dzieci niż dorosłych" - oświadczyły amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).
Ftalany. Jak ich unikać
Możliwe jest zmniejszenie wpływu ftalanów na nasze organizmy - mówił dr Trasande. - Po pierwsze, unikajmy plastiku tak często jak się da. Nigdy nie podgrzewajmy posiłków w mikrofali w plastikowych pojemnikach. To samo dotyczy mycia ich w zmywarkach. Wysoka temperatura może wpływać na wiązania chemiczne substancji zawartych w plastiku, powodując, że będą się one łatwiej wytrącać do znajdującej się w nich żywności - tłumaczył.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock