Cieniutki sierp Księżyca pojawił się na polskim niebie. Towarzyszyło mu zjawisko światła popielatego, do którego wystąpienia potrzebne są określone warunki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.
Ubiegłego wieczoru na polskim niebie pojawił się "młodziutki, cieniutki sierp Księżyca - najpiękniejszy, jaki można zobaczyć w ciągu całego roku" - pisał we wtorek Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach".
Efektowne zjawisko jest doskonale widoczne na zdjęciach przesłanych na Kontakt24.
Cienki sierp Księżyca
Dlaczego we wtorkowy wieczór sierp naszego naturalnego satelity był tak cienki? "Wiosną, tuż po zachodzie Słońca, ekliptyka (czyli taka niewidzialna linia, w której pobliżu na niebie wędrują Słońce, Księżyc i planety) ustawia się bardzo stromo względem horyzontu. Dzięki temu młody Księżyc wznosi się wysoko nad zachodni horyzont i jest widoczny jeszcze długo po zmierzchu" - napisał popularyzator astronomii. Dodał, że o godzinie 20, czyli w momencie zachodu Słońca, młody Księżyc świecił na wysokości aż 23 stopni nad horyzontem. "Jego tarcza będzie oświetlona tylko w 5,5 procenta, co da nam cieniutki, bajeczny sierp" - podkreślił we wtorek popularyzator astronomii.
To jednak nie był koniec wieczornych atrakcji na niebie. Towarzyszyło mu zjawisko znane jako światło popielate "To delikatna poświata rozświetlająca nieoświetloną część tarczy Księżyca - tak, jakbyście widzieli kontury całego globu, choć Słońce podświetla tylko wąski pasek" - pisał Wójcicki.
Skąd się bierze światło popielate? Jak tłumaczył popularyzator astronomii, jest to światło odbite od Ziemi. "Nasza planeta działa jak gigantyczne lustro, rozświetlając nocną stronę Księżyca. Gdybyście stanęli właśnie na tej części Księżyca, zobaczylibyście na niebie Ziemię prawie w pełni! Byłaby ona sporo większa od Księżyca na naszym niebie, a więc i jej blask jest naprawdę silny" - dodał.
Źródło: Kontakt24, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"
Źródło zdjęcia głównego: Włodzimierz/Kontakt24