Czym jest żyroskop i jakie ma zastosowanie

Źródło:
PWN
Oto wynalazki Polaków, o których nie słyszałeś
Oto wynalazki Polaków, o których nie słyszałeśtvn24bis.pl
wideo 2/2
Oto wynalazki Polaków, o których nie słyszałeśtvn24bis.pl

Żyroskopy znaleźć można w wielu dziedzinach życia. Najbliższe nam są zapewne te znajdujące się w smartfonach i smartwatchach. To dzięki nim m.in. możesz zagrać w wiele gier, które wykorzystują ruchy urządzenia.

●  Żyroskop powstał w 1852 roku.

●  Żyroskopy mają szerokie zastosowanie między innymi w lotnictwie.

●  Nie pomyl żyroskopu z akcelerometrem - to dwa zupełnie inne urządzenia.

Co to jest żyroskop?

Żyroskop to urządzenie służące do pomiaru lub utrzymywania orientacji przestrzennej. Działa on dzięki zasadzie zachowania momentu pędu. Pierwszy żyroskop został zbudowany w 1852 roku przez francuskiego fizyka doświadczalnego i astronoma Jeana Bernarda Léona Foucaulta.

Żeby zobaczyć efekt żyroskopowy, wystarczy pobawić się zabawkowym bąkiem. Zaraz po puszczeniu go, bąk kręci się bardzo szybko wokół własnej osi i raczej utrzymuje swoją pozycję. Kiedy go dotkniemy, bąk się nie przewraca się, tylko próbuje wrócić do swojej pozycji - zachowując równowagę. Jest to właśnie zjawisko nazywane efektem żyroskopowym. Dopóki taki bąk kręci się szybko, wygrywa z grawitacją. Kiedy zacznie zwalniać, to grawitacja zaczyna wygrywać. Właśnie wtedy oś obrotu, która przy większej prędkości była prostopadła do podłoża, odchyla się i zakreśla w przestrzeni stożek. Jest to zjawisko precesji.

Jak działa żyroskop?

Dzięki żyroskopowi kierunkowemu można obserwować obroty ciała, do którego jest przymocowany. Sam żyroskop to najczęściej dysk zawieszony w specjalnej konstrukcji, w której możliwe jest jego swobodne obracanie się względem układu odniesienia. Żyroskop elektroniczny nie ma natomiast tradycyjnych, ruchomych elementów.

Żyroskop, który jest w telefonie czy zegarku, odpowiada za precyzyjne określenie położenia twojego urządzenia. To dzięki niemu działają gry i aplikacje, w których wykorzystywany jest ruch urządzenia - przede wszystkim wychylanie telefonu na boki czy obracanie go. Zawdzięczasz mu też stabilizację obrazu podczas robienia zdjęć czy nagrywania filmów.

Zobacz też: Co trzeci nastolatek bez smartfona w ręce odczuwa niepokój. "Powielają zachowania dorosłych"

Żyroskop to najczęściej mikroskopijne płytki, które wraz ze zmianą wysokości wibrują i przekazuję informacje do czujników. A wtedy telefon wie, jak jest ułożony i jak został obrócony. Wykorzystywany jest również do obsługiwania wirtualnej rzeczywistości.

W przypadku zegarka (smartwatcha) żyroskop jest szczególnie przydatny podczas uprawiania sportu, w których ważne jest precyzyjne wskazanie położenia użytkownika - na przykład bieganiu.

Żyroskop w lotnictwie

Żyroskopy swoje zastosowanie znalazły też w lotnictwie. Jednym z takich lotniczych przyrządów żyroskopowych jest sztuczny horyzont, który umożliwia wizualne wskazanie kątów pochylenia i przechylenia na przykład samolotu (lub innego statku powietrznego) względem płaszczyzny horyzontu. Jest to szczególnie ważne podczas lotów, kiedy nie widać ziemi. Sztuczne horyzonty są powszechne w lotnictwie od lat 30. XX wieku. 

Kolejne zastosowanie żyroskopy znalazły jako jeden z elementów autopilota. Automatyczny pilot to urządzenie, dzięki któremu następuje automatyczne sterowanie obiektem lub rakietami. Żyroskopy są też odpowiedzialne za kontrolę kursu torped.

Czym jest akcelerometr? Co to za urządzenie?

Podobne zastosowanie do żyroskopu ma akcelerometr. Nie jest to jednak to samo. Są ze sobą często mylone. Akcelerometr nazywany jest również przyspieszeniomierzem i jest urządzeniem mierzącym - jak sama nazwa wskazuje - przyspieszenie, któremu poddawany jest jego element czynny. Oba urządzenia świetnie się uzupełniają i często używane są razem.

Nawigacja inercyjna (INS)

Nazywana jest też nawigacją bezwładnościową. Służy ona do określania pozycji samolotu, statku kosmicznego, pocisku rakietowego czy okrętu za pomocą przyspieszeniomierzy i żyroskopów. Montowana często jest w obiektach, które nie mają innych punktów odniesienia.

Działanie systemów inercyjnych jest oparte na drugiej zasadzie dynamiki Newtona. Mówi ona, że przyspieszenie ciała jest wprost proporcjonalne do oddziałującej na to ciało siły i odwrotnie proporcjonalne do masy tego ciała. 

W takiej nawigacji akcelerometry dokonują pomiaru przyspieszenia, a żyroskopy - pomiaru kątów obrotu. Na podstawie danych system podaje użytkownikowi pozycję geograficzną.

Na statkach zamiast kompasu magnetycznego używany jest często żyrokompas (kompas żyroskopowy), czyli przyrząd nawigacyjny, który wskazuje kierunek północ-południe na Ziemi.

Źródła: Zintegrowana Platforma Edukacyjna, PWN, “Prace Instytutu Geodezji i Kartografii”, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Bibliografia:

Co to jest żyroskop? Urządzenia żyroskopowe utrzymujące w pionie oś optyczną kamery lotniczej O puszczaniu bąków żyroskop kursowy lotniczy Podstawy nawigacji inercyjnej 

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: PWN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W sobotę 17.05 pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź z nami aktualną sytuację pogodową w Polsce.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach nadal będziemy pod wpływem niżu Lorenz, którzy nieść będzie opady deszczu. Dopiero w połowie nowego tygodnia stery w pogodzie przejmie wyż Tabea. Zrobi się pogodnie, a temperatura może osiągnąć 20 stopni.

Czeka nas ciepły epizod. Potem przyjdzie kolejna fala chłodu

Czeka nas ciepły epizod. Potem przyjdzie kolejna fala chłodu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze i tornada nawiedziły amerykańskie stany Missouri, Kentucky i Wirginia. W wyniku załamania pogody zginęły co najmniej 23 osoby - podała w sobotę telewizja ABC News. Trwają poszukiwania zaginionych.

Ponad 20 osób zginęło, wiele jest poważnie rannych

Ponad 20 osób zginęło, wiele jest poważnie rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, KY3 News

Rodzina, która mieszka na obrzeżach miasta Isanti w amerykańskim stanie Minnesota, ma albo ogromne szczęście, albo niesamowitego pecha. W ich ogródku i na tarasie wypoczywają niedźwiedzie czarne.

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Źródło:
CNN, fox9.com

W większości kraju w piątek i w nocy spadło co najmniej kilka litrów deszczu na metr kwadratowy. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, opady póki co nie ustaną - w naszym rejonie Europy popada co najmniej do poniedziałku.

Pada od Bałtyku po Morze Czarne. Gdzie będzie najwięcej deszczu

Pada od Bałtyku po Morze Czarne. Gdzie będzie najwięcej deszczu

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed przymrozkami, które spodziewane są najbliższej nocy i w niedzielny poranek.

Tutaj będzie bardzo zimno. IMGW wydał alarmy

Tutaj będzie bardzo zimno. IMGW wydał alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Choroby odkleszczowe mogą u części pacjentów wiązać się z nietypowymi objawami - ostrzegła WHO. Pokazuje to historia 43-letniej Belgijki, która zauważyła u siebie nagłe wyczerpanie. Ustalenie, że cierpi na boreliozę, wymagało konsultacji z różnymi lekarzami. Na jej skórze nie pojawił się rumień wędrujący, nie zauważyła nawet samego ugryzienia.

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Źródło:
WHO

Ostatnie dni przyniosły w Polsce wyczekane opady deszczu. Jest to szczególnie istotne w tym roku, gdy rośliny zostały osłabione przez suszę i przeplatankę dużego ciepła i zimna. Jak opowiadał na antenie TVN24 meteorolog Michał Brennek, przez zmiany klimatyczne w przyszłości może czekać nas więcej takich kontrastów.

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bociany wybudowały gigantyczne gniazdo. Znajduje się ono na budynku gospodarczym w północnej Hiszpanii, który przechylił się pod jego ciężarem. Jak podały lokalne media, konstrukcja ma około dwóch metrów wysokości i może ważyć nawet tonę.

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Źródło:
El Pais

Pogoda na dziś. Sobota 17.05 zapowiada się deszczowo w całym kraju. Dodatkowym utrudnieniem będzie wiatr, który spotęguje odczucie chłodu. Na termometrach zobaczymy miejscami mniej niż 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota, 17.05. Deszczowy i chłodny dzień w całym kraju

Pogoda na dziś - sobota, 17.05. Deszczowy i chłodny dzień w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek do Grecji dotarła duża porcja pyłu saharyjskiego. Widzialność mocno spadła, zarówno w stolicy, jak i w wielu regionach kraju, co wpłynęło na pogorszenie jakości powietrza.

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Źródło:
eKathimerini, Protothema

Pod jednym z domów w podkarpackiej Wetlinie pojawiła się grupka wilków. Jak relacjonował internauta, który przesłał na Kontakt24 nagranie, zwierzęta w okolicy bywają często.

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Źródło:
Kontakt24

Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Władze miasta Jundiai w brazylijskim stanie Sao Paulo badają wpływ wycieku niebieskiego barwnika do pobliskiej rzeki po wypadku cysterny. Woda w niej zrobiła się nienaturalnie błękitna, co odbiło się na żyjących w rzece zwierzętach.

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Źródło:
Reuters, aldianews.com

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać życie dzikich zwierząt - wilków i jeleni. Wysłał je Reporter24. "Ten film to kolejny niezbity dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda, a różne gatunki dzikich zwierząt mogą żyć w tej samej części lasu" - napisał.

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Tegoroczny zakwit gronorostów (łac. Sargassum) w Oceanie Atlantyckim jest rekordowo duży, a sezon wegetacyjny jeszcze się nie skończył. Pas tych glonów ciągnie się przez prawie dziewięć tysięcy kilometrów.

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Źródło:
CNN

Alergie mogą być utrapieniem dla wielu osób, szczególnie najmłodszych w wieku szkolnym. Eksperci zwracają uwagę, jakie rodzaje tych schorzeń są największą udręką dla dzieci oraz jak można z nimi walczyć.

Przy tym rodzaju alergii dziecko "musi na każdym kroku walczyć o to, żeby dogonić rówieśników"

Przy tym rodzaju alergii dziecko "musi na każdym kroku walczyć o to, żeby dogonić rówieśników"

Źródło:
PAP

Tornado przetoczyło się w czwartek przez miasto New Richmond położone w stanie Wisconsin. Groźnie wyglądający lej został uchwycony na nagraniu. W stanie tym obowiązywały tego dnia ostrzeżenia przed burzami.

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox9.com

W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ulewy spowodowały w czwartek podtopienia na północy Hiszpanii. W gminie Colunga od północy spadło ponad 72 litrów wody na metr kwadratowy. W regionie trwa usuwanie skutków intensywnych opadów.

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

Źródło:
RTPA, La Voz de Asturias

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 zostało zarejestrowane w czwartek w centralnej Turcji. Jak podały lokalne media, wstrząsy odczuwalne były także w stolicy kraju, Ankarze.

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

Źródło:
CNN Turk, Volcano Discovery, EMSC

Młody niedźwiedź pojawił się na podwórku mieszkanki jednej z bieszczadzkich miejscowości. Jak opowiadała kobieta, zwierzę najprawdopodobniej skusił pozostawiony poza domem smalec. Niedźwiedzia obserwowała z okna, oczekując na przyjazd policji. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Źródło:
Kontakt24, WWF

Powodzie błyskawiczne, który były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły Maryland i Wirginię. W pierwszym stanie ewakuowano ze szkoły 200 osób, w drugim rwąca woda porwała 12-letniego chłopca.

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Źródło:
CNN

Trzy pożary szaleją w północnej części Minnesoty. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. Największy z pożarów, o nazwie Jenkins Creek, strawił ponad 80 kilometrów kwadratowych terenów.

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Źródło:
Reuters, CBS News

Środa w części Polski była burzowa. Zjawiskom towarzyszyły miejscami dość ulewne opady deszczu oraz silniejszy wiatr. Na niebie w Białymstoku pojawiły się groźnie wyglądające chmury - można je zobaczyć na zdjęciu.

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dobiega połowa maja, a do Teksasu dotarły upały. Temperatura miejscami ma przekroczyć 40 stopni, mogą paść historyczne rekordy. Ostrzeżeniami przed spiekotą objęto kilka milionów Amerykanów.

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

Źródło:
CNN, NBC News

Firma Axiom Space poinformowała w środę o nowej dacie startu misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wcześniej lot planowano na jeden z ostatnich dni maja.

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W austriackiej Styrii potwierdzono pierwsze przypadki brucelozy u zajęcy. Ta choroba bakteryjna może stanowić potencjalne zagrożenie dla innych dzikich lub hodowlanych zwierząt, a także dla ludzi.

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMP im. prof. J. Nofera, GIS

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Aktualizacja:
Źródło:
FOX Weather, Reuters, Kathimerini

Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Źródło:
TVN24+