Dieta niskotłuszczowa może sprzyjać dłuższemu życiu. Jak wskazało nowe badanie, spożywanie niewielkiej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych zmniejszało ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych oraz chorób nowotworowych. Ważną rolę w codziennym odżywianiu pełnią także odpowiednie źródła węglowodanów i białka.
Krótkoterminowe badania kliniczne wskazywały dotąd na korzyści płynące ze stosowania diet o niskiej zawartości tłuszczów i niskiej zawartości węglowodanów. Diety takie mają pozytywny wpływ na układ krążenia i pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. W badaniu opublikowanym na łamach "Journal of Internal Medicine", naukowcy zdecydowali się sprawdzić, czy ich stosowanie może mieć wpływ na długość życia.
Odpowiednie źródła białka i węglowodanów
Analiza przeprowadzona została przez badaczy z Chin i Stanów Zjednoczonych. Do badania wykorzystano dane ponad 371 tysięcy Amerykanów w wieku od 50 do 71 lat. Uczestnicy nie cierpieli na żadne przewlekłe schorzenia. Ich stan zdrowia i przyzwyczajenia żywieniowe obserwowane były przez 23 lata. W tym czasie zmarło ponad 160 tysięcy osób, a ryzyko śmierci wyraźnie zależało od diety.
Najbardziej pozytywny wpływ na długość życia miała dieta niskotłuszczowa, charakteryzująca się niską zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, wysoką podażą białka roślinnego i zawartością węglowodanów wysokiej jakości. Dieta taka wyraźnie zmniejszała ogólne ryzyko zgonu, w tym ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych i nowotworów.
Uwaga na nasycone kwasy tłuszczowe
Badanie wskazało również, że dieta niskowęglowodanowa w niewielkim stopniu chroniła przed przedwczesnymi zgonami. Taki styl żywienia opierał się na niskiej zawartości słabej jakości węglowodanów, dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych i białka roślinnego. Z kolei niezdrowa dieta niskowęglowodanowa, uboga w dobrej jakości węglowodany i obfitująca w nasycone kwasy tłuszczowe i białko zwierzęce, podnosiła ryzyko zgonu.
"Nasze wyniki podkreślają znaczenie przestrzegania zdrowej diety niskotłuszczowej z niską zawartością tłuszczów nasyconych. Pomoże to ograniczyć ryzyko zgonu i wystąpienie wielu schorzeń wśród osób w średnim wieku i starszych" - wyjaśnili autorzy publikacji.
Źródło: PAP, EurekAlert!
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock